Jef Bonifacino
Moje życie z fotografią zaczęło się 20 lat temu. Dostałem wtedy starą lustrzankę i odkryłem, że mogę się poruszać między wyostrzonymi i rozmytymi obrazami. Wypracowałem własny styl, oparty o wykorzystywanie czarno-białego filmu i pełnej przysłony, umożliwiający mi pokazywanie tego, co jednocześnie widzę i czuję.
Pierwszy aparat fotograficzny był dla mnie paszportem, dzięki któremu mogłem chodzić wszędzie, gdzie chciałem. To się nigdy nie zmieniło. Fotografia pomaga mi w pokonywaniu geograficznych i mentalnych barier.
W swojej pracy dotykam tematu silnych różnic geograficznych w Europie. Staram się przez to pokazać, że wszystko na świecie ma ze sobą związek. Kwestionuję jednocześnie stawiane przez nas granice na styku kultur Eurazji.
Najważniejsze w fotografii jest dla mnie niemyślenie zbyt wiele o danym zdjęciu czy serii obrazów. Teoretyzuje się i buduje narrację przed i po, ale nie w trakcie procesu ich tworzenia. Niezależnie od tego, czy czuję się wyobcowany, czy w harmonii ze światem, fotografia jest dla mnie sposobem na utożsamienie się na chwilę z napotkanymi niespodziewanie ludźmi i miejscami, a także gotowością do uwiecznienia tych momentów. Z jednej strony zapominam, że noszę ze sobą aparat, a z drugiej strony jestem zawsze gotowy do fotografowania. Kiedy czuję radość czy zderzam się z kłopotami, fotografuję bez analizowania danych emocji.
Moje źródła inspiracji:
Książki i filmy: Sydney Pollack – Jeremiah Johnson; Terrence Malick – Niebiańskie dni; Kenneth White – L’esprit nomade; Robert Adams – Essais sur le beau en photographie; Andriej Tarkowski – koncepcja rzeźbienia w czasie; Mitsugi Saotome – Aikido i harmonia przyrody; Gaston Bachelard – L’eau et les rêves; Nicolas Bouvier – Kronika japońska; René Char – Fureur et mystère; Homer – Odyseja; Joseph Conrad – Zwycięstwo; Jean Giono – Pieśń świata; Jim Harrison – Dalva
Fotografowie: Sally Mann, Asako Narahashi, Luo Dan, Evgenia Arbugaeva, Claudine Doury, Christophe Agou, Ljubiša Danilović, Eric Baudelaire, Michael Ackerman, Tim Franco, Mélanie Wenger.
Poniżej prezentujemy zdjęcia z wystawy „Europe des extrêmes géographiques” , która zostanie otwarta 9 maja w Strasburgu z okazji dnia Europy.
Powiązane tematy
Miguel Cabezas