Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Inspiracje: Architektura | Dokument i reportaż | Ludzie | Podróże | 27.04.2017 | Powiększ tekst:

Jef Bonifacino

Moje życie z fotografią zaczęło się 20 lat temu. Dostałem wtedy starą lustrzankę i odkryłem, że mogę się poruszać między wyostrzonymi i rozmytymi obrazami. Wypracowałem własny styl, oparty o wykorzystywanie czarno-białego filmu i pełnej przysłony, umożliwiający mi pokazywanie tego, co jednocześnie widzę i czuję.

Pierwszy aparat fotograficzny był dla mnie paszportem, dzięki któremu mogłem chodzić wszędzie, gdzie chciałem. To się nigdy nie zmieniło. Fotografia pomaga mi w pokonywaniu geograficznych i mentalnych barier.

W swojej pracy dotykam tematu silnych różnic geograficznych w Europie. Staram się przez to pokazać, że wszystko na świecie ma ze sobą związek. Kwestionuję jednocześnie stawiane przez nas granice na styku kultur Eurazji.

Najważniejsze w fotografii jest dla mnie niemyślenie zbyt wiele o danym zdjęciu czy serii obrazów. Teoretyzuje się i buduje narrację przed i po, ale nie w trakcie procesu ich tworzenia. Niezależnie od tego, czy czuję się wyobcowany, czy w harmonii ze światem, fotografia jest dla mnie sposobem na utożsamienie się na chwilę z napotkanymi niespodziewanie ludźmi i miejscami, a także gotowością do uwiecznienia tych momentów. Z jednej strony zapominam, że noszę ze sobą aparat, a z drugiej strony jestem zawsze gotowy do fotografowania. Kiedy czuję radość czy zderzam się z kłopotami, fotografuję bez analizowania danych emocji.

Moje źródła inspiracji:

Książki i filmy: Sydney Pollack – Jeremiah Johnson; Terrence Malick – Niebiańskie dni; Kenneth White – L’esprit nomade; Robert Adams – Essais sur le beau en photographie; Andriej Tarkowski – koncepcja rzeźbienia w czasie; Mitsugi Saotome – Aikido i harmonia przyrody; Gaston Bachelard – L’eau et les rêves; Nicolas Bouvier – Kronika japońska; René Char – Fureur et mystère; Homer – Odyseja; Joseph Conrad – Zwycięstwo; Jean Giono – Pieśń świata; Jim Harrison – Dalva

Fotografowie: Sally Mann, Asako Narahashi, Luo Dan, Evgenia Arbugaeva, Claudine Doury, Christophe Agou, Ljubiša Danilović, Eric Baudelaire, Michael Ackerman, Tim Franco, Mélanie Wenger.

Poniżej prezentujemy zdjęcia z wystawy „Europe des extrêmes géographiques” ,  która zostanie otwarta 9 maja w Strasburgu z okazji dnia Europy.

Dodaj do schowka Komentarze: 0

Jef Bonifacino

Jef Bonifacino

Portugalia

Jef Bonifacino

Litwa

Jef Bonifacino

Belgia

Jef Bonifacino

Norwegia

Jef Bonifacino

Rosja

Jef Bonifacino

Rosja

Jef Bonifacino

Grecja

Jef Bonifacino

Polska

Strony internetowe:

Oznacz jako przeczytane
Masz propozycję inspiracji?: Napisz do nas
Oceń :

Komentarze

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

buvv

Uliczne obrzędy przejścia2019-10-08 20:18:50 buvv

Obrzęd przejścia – obrzęd, którego charakterystyczną cechą jest zmiana (odebranie i nadanie)…

tomek

Zaawansowana korekta, czyli jak okiełznać kolor w Capture One Pro2019-10-01 21:45:03 tomek

"Naturalnym konkurentem dla C1 jest Lightroom." Absolutnie nie zgodzę się z tym stwierdzeniem. Od…

Namarin

Postrzeganie przestrzeni w fotografii2019-09-30 17:12:30 Namarin

Dzięki Krystianie za poradnik, przydatne (zwłaszcza dla początkujących fotografów). Proszę o…

cezary

Zaawansowana korekta, czyli jak okiełznać kolor w Capture One Pro2019-09-29 23:50:10 cezary

Proszę o więcej…