Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Inspiracje: Architektura | Dokument i reportaż | Ludzie | Podróże | 27.04.2017 | Kolor tła:

Jef Bonifacino

Moje życie z fotografią zaczęło się 20 lat temu. Dostałem wtedy starą lustrzankę i odkryłem, że mogę się poruszać między wyostrzonymi i rozmytymi obrazami. Wypracowałem własny styl, oparty o wykorzystywanie czarno-białego filmu i pełnej przysłony, umożliwiający mi pokazywanie tego, co jednocześnie widzę i czuję.

Pierwszy aparat fotograficzny był dla mnie paszportem, dzięki któremu mogłem chodzić wszędzie, gdzie chciałem. To się nigdy nie zmieniło. Fotografia pomaga mi w pokonywaniu geograficznych i mentalnych barier.

W swojej pracy dotykam tematu silnych różnic geograficznych w Europie. Staram się przez to pokazać, że wszystko na świecie ma ze sobą związek. Kwestionuję jednocześnie stawiane przez nas granice na styku kultur Eurazji.

Najważniejsze w fotografii jest dla mnie niemyślenie zbyt wiele o danym zdjęciu czy serii obrazów. Teoretyzuje się i buduje narrację przed i po, ale nie w trakcie procesu ich tworzenia. Niezależnie od tego, czy czuję się wyobcowany, czy w harmonii ze światem, fotografia jest dla mnie sposobem na utożsamienie się na chwilę z napotkanymi niespodziewanie ludźmi i miejscami, a także gotowością do uwiecznienia tych momentów. Z jednej strony zapominam, że noszę ze sobą aparat, a z drugiej strony jestem zawsze gotowy do fotografowania. Kiedy czuję radość czy zderzam się z kłopotami, fotografuję bez analizowania danych emocji.

Moje źródła inspiracji:

Książki i filmy: Sydney Pollack – Jeremiah Johnson; Terrence Malick – Niebiańskie dni; Kenneth White – L’esprit nomade; Robert Adams – Essais sur le beau en photographie; Andriej Tarkowski – koncepcja rzeźbienia w czasie; Mitsugi Saotome – Aikido i harmonia przyrody; Gaston Bachelard – L’eau et les rêves; Nicolas Bouvier – Kronika japońska; René Char – Fureur et mystère; Homer – Odyseja; Joseph Conrad – Zwycięstwo; Jean Giono – Pieśń świata; Jim Harrison – Dalva

Fotografowie: Sally Mann, Asako Narahashi, Luo Dan, Evgenia Arbugaeva, Claudine Doury, Christophe Agou, Ljubiša Danilović, Eric Baudelaire, Michael Ackerman, Tim Franco, Mélanie Wenger.

Poniżej prezentujemy zdjęcia z wystawy „Europe des extrêmes géographiques” ,  która zostanie otwarta 9 maja w Strasburgu z okazji dnia Europy.

Dodaj do schowka

Jef Bonifacino

Jef Bonifacino

Portugalia

Jef Bonifacino

Litwa

Jef Bonifacino

Belgia

Jef Bonifacino

Norwegia

Jef Bonifacino

Rosja

Jef Bonifacino

Rosja

Jef Bonifacino

Grecja

Jef Bonifacino

Polska

Strony internetowe:

Oznacz jako przeczytane
Masz propozycję inspiracji?: Napisz do nas
Oceń :

Komentarze

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

adku

Łukasz Bożycki2023-11-27 00:28:27 adku

Świetne są takie dokumenty, podziwiam za wyobraźnię, wytrwałość i ciężką pracę???? Dużo…

piania

Moja tożsamość2023-11-20 11:00:29 piania

Dziękuję bardzo za wyróżnienie mojej fotografii:-)…

romuald

Sikory, sikoreczki, sikorak2023-11-06 13:50:28 romuald

Rozumiem, że ładne dziewczyny i zegarki a może też sikorka z dziewczyną i zegarkiem wchodzą w…

starynikon

Łukasz Bożycki2023-11-05 20:12:06 starynikon

Przepiękne zdjęcia, wywiad super. Brawo !…