Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Inspiracje: Ludzie | Przyroda i krajobraz | 12.09.2016 | Kolor tła:

Janek Sedlář

Janek Sedlář urodził się w 1987 roku. Pochodzi z czeskiego Lipova, położonego w regionie Horňácko w Białych Karpatach. Okolica ta obfituje w miejsca, w których pięknie zachowana kultura przodków łączy się z naturą i współczesnością. To właśnie tam dorastał Janek, spędzając dzieciństwo na zabawach na świeżym powietrzu z bratem i kuzynem, co dało początek jego bliskiemu kontaktowi z przyrodą i otoczeniem, w którym wspomnienia z dzieciństwa są wiecznie żywe. Dziś, jako dorosły już człowiek, Janek spędza długie godziny na eksplorowaniu i dokumentowaniu różnych oblicz tak bliskich mu Białych Karpat.

Inspiracja Janka Sedlářa jest jednoznaczna. To natura wywołująca paletę emocji, od chęci rozwikłania jej intrygujących tajemnic aż po ciepłe uczucie bliskości z nią. Natura, która zaprasza do bycia świadkiem zachodzących w niej procesów oraz dzieli się sekretami skrywającymi się w mglistych welonach i obecnymi w złotych promieniach słonecznych. Świadom tego, że większość odbiorców jego prac nie będzie mogła na własnej skórze doświadczyć intensywności potęgi natury w takim wymiarze, Janek dokłada wszelkich starań, żeby jego zdjęcia były jak najbardziej treściwe. Szacunek do bogactwa nastrojów w świecie przyrody oddaje poprzez niezwykle umiejętną obróbkę fotografii. W tym procesie najwięcej uwagi poświęca ukazaniu tego, co nienamacalne. Ruch, zapach i dźwięk na jego zdjęciach zdają się ożywać, zrywając przy tym z tradycyjną kompozycją rzeczywistości. Sztuka fotografii Janka pochodzi prosto z serca i sercem powinna być postrzegana. Genius loci stanie się bowiem dostępny dla wszystkich, którzy są otwarci na spotkanie z nim.

Moja pasja fotograficzna rodziła się wraz z pogłębiającą się miłością do świata przyrody. Potrzebuję kontaktu z naturą, a najlepiej czuję się w rodzinnych stronach, Białych Karpatach. Najpiękniejsze wspomnienia, jakie zachowałem z dzieciństwa, są związane z pieszymi wycieczkami, dzięki którym poznawaliśmy z całą rodziną okoliczne lasy i góry. W miarę upływu lat nie rezygnowałem z tego zwyczaju, wędrując jak najczęściej po Karpatach i starając się uchwycić w obiektywie różne nastroje pogodowe tego pięknego regionu. W 2011 roku zdałem sobie sprawę, że zbyt wiele czasu poświęcam życiu w mieście. Postanowiłem przewartościować swoje życie i zająć się na poważnie robieniem zdjęć.

Największą inspiracją jest dla mnie życie codzienne oraz przyroda. Czas, który spędzam na łonie natury, daje mi poczucie wolności i tożsamości. To jak powrót do dzieciństwa, kiedy tak intensywnie odczuwałem każdą chwilę i nieustająco ładowałem swój organizm energią życiową.

Po kilku latach obcowania z aparatem fotograficznym zapałałem szczególnym uczuciem do najbardziej ulotnych zjawisk w świecie natury, zwłaszcza do mglistej poświaty z przenikającymi ją promieniami słonecznymi. Uwielbiam piesze wędrówki i poszukiwanie nowych miejsc. Zazwyczaj zaszywam się w świecie przyrody na kilka dni, ponieważ daje mi to poczucie lepszego kontaktu z nią. Zwykłe, codzienne myśli przestają mieć wtedy jakiekolwiek znaczenie, robiąc miejsce dla wyobraźni i kreatywności. Momenty takiej otwartości umysłu są dla mnie najbardziej wydajne.

Myślę, że fotografowanie przyrody jest lepsze od każdej innej terapii. Kiedy staję sam na szczycie góry i obserwuję spowitą mgłą dolinę na długo przed świtem – wtedy wiem, po co żyję. To właśnie takie chwile otwierają w człowieku pokłady pokory wobec potęgi natury i życia.

Dodaj do schowka

Janek Sedlar

Janek Sedlar

Janek Sedlar

Janek Sedlar

Janek Sedlar

Janek Sedlar

Janek Sedlar

Janek Sedlar

Janek Sedlar

Strony internetowe:

Oznacz jako przeczytane
Masz propozycję inspiracji?: Napisz do nas
Oceń :

Komentarze

kawus

kawus 2016-09-17 22:36:13

wspaniale bawisz sie światłem:) jest od kogo brać przykład:)

krzysiek

krzysiek 2016-09-29 15:56:55

Tak jak lubię - z dala od Ludzi :-) wg mnie świetne prace!

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

joannabroek

Storytelling, czyli opowiadanie historii, wywoływanie wspomnień i emocji w fotografii kulinarnej2022-05-17 21:58:14 joannabroek

Ciekawe i przydatne pomysły na fotografię kulinarną , bardzo dobry pomysł z podziałem na pory…

jakub

Jakub Nowotyński2022-04-27 11:27:41 jakub

nie tak dawno :) od nagrania do premiery minęło około 2 miesięcy L(…

ssol_eden

Jak fotografować zawody sportowe – krótki poradnik2022-04-25 11:17:23 ssol_eden

Exstra podpowiedzi. Wykorzystam to w pracy z aparatem fotograficznym…

joannabroek

Krok po kroku - RAW, czyli przepis na smaczne zdjęcie2022-04-16 23:26:46 joannabroek

Oprócz tego warto także skalibrować monitor w celu ustawienia kolorystyki fotograficznej…