Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Inspiracje: Dokument i reportaż | Ludzie | Podróże | 31.07.2014 | Kolor tła:

Jan Brykczyński

Jan Brykczyński zajmuje się dokumentem fotograficznym. Studiował na wydziale operatorskim PWSFTviT w Łodzi, w Szkole Filmowej FAMU w Pradze, a obecnie na ITF w Opavie. W swojej pracy często skupia się na europejskich peryferiach, podejmując temat złożonych relacji człowieka z przyrodą.

Wychował się w Warszawie. Nigdy nie miał rodziny na wsi ani nie był z nią w żaden sposób związany. Od zawsze intrygowało go jednak życie małych wiejskich społeczności.

„Mam głębokie poczucie, że w mieście ludziom czegoś brakuje, że istnieje jakaś część nas związana z przyrodą, która tutaj zostaje odcięta i zagłuszona. Kiedy jadę na wieś, zaczynam rozumieć tę swoją tęsknotę za przyrodą, za bliskim kontaktem z naturą, ze zwierzętami, za uprawą ziemi. Życie tam ma w sobie coś bardzo prawdziwego. To dla mnie świat, z którego wiele możemy się nauczyć”.

Fotografia okazała się kluczem do poznawania wiejskiego świata. W 2009 roku Jan Brykczyński trafił do oddalonej o kilka kilometrów od polskiej granicy wsi w ukraińskich Karpatach. Wracał tam przez kolejne trzy lata. Powoli zdobywał zaufanie mieszkańców, odizolowanych od świata górami. Krok po kroku pokazywali mu swoje życie, w którym zdarzenia w pierwszym rzędzie mają przyczyny magiczne, myśli mają moc sprawczą, biała magia zmaga się z czarną, a dobro ze złem.

Najważniejsza jest dla nich tradycja, w której są mocno zakorzenieni i czerpią z niej siłę do życia w trudnych górskich warunkach. Ich codzienność, dla osoby z zewnątrz, jest tak samo realna, jak i nierzeczywista. Najbardziej przypomina archetypowe obrazy wsi, jakie funkcjonują jeszcze ciągle w naszej kulturze. Ta bajkowość, oniryczność i surrealność przebijają ze zdjęć Jana Brykczyńskiego.

Dla naszych czytelników przygotował zestaw ośmiu zdjęć z cyklu BOIKO.

Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi pracami – jest to możliwe na stronie autora, w pierwszej autorskiej książce pod tytułem BOIKO lub na wystawie, której wernisaż odbędzie się w piątek 8 sierpnia 2014 roku o godzinie 20 w Leica Gallery w Warszawie.

Dodaj do schowka

Jan Brykczyński

Jan Brykczyński

Jan Brykczyński

Jan Brykczyński

Jan Brykczyński

Jan Brykczyński

Jan Brykczyński

Jan Brykczyński

Strony internetowe:

Oznacz jako przeczytane
Masz propozycję inspiracji?: Napisz do nas
Oceń :

Komentarze

gragma

Zdjęcia ciekawe aczkolwiek "obcięcie" konia na zdjęciu nr 2 dla mnie troszkę za mocne w przekazie.

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

maril

Filip Blaauw2023-09-03 18:04:26 maril

Świetne zdjęcia gratuluje pasji…

agnieszkaf

Ptak w krajobrazie2023-08-28 21:24:05 agnieszkaf

[quote=""]Czatownia nad Gadzinowym zarośnięta inne tez ruina.....gdzie fotografować Reszta tylko…

glen

Ptak w krajobrazie2023-08-17 17:40:53 glen

[quote=""]Czatownia nad Gadzinowym zarośnięta inne tez ruina.....gdzie fotografować Reszta tylko…

bartosz

Czarek Sokołowski2023-08-15 23:48:35 bartosz

-tylko radosne zdjęcia !????????????????????…