Henriëtte van Gasteren
Artystka multimedialna mieszkająca w Amstelveen w Holandii. Za pomocą swoich autoportretów komentuje współczesny wizerunek kobiety. Stałe motywy jej twórczości to tożsamość, role płci, wolność, równość, religia oraz pozytywne i negatywne aspekty ludzkiego doświadczenia. Jej prace znajdują się w licznych muzeach sztuki współczesnej oraz są chętnie kupowane przez kolekcjonerów.
Cztery fotografie: Pranie, Ojciec, Pluralizm, Próżność
Pracuje niemal wyłącznie sama – bierze na siebie wszystkie obowiązki: od organizacji planu zdjęciowego po promocję i sprzedaż. Tak gwarantuje sobie wolność artystyczną. Nawet tworząc autoportrety, samodzielnie wyzwala spust migawki.
Oświadczenie artystki
Człowieka tak łatwo zranić i jest to przerażające. Wskutek globalizacji i rewolucji internetowej każda osoba jest narażona na skrzywdzenie przez tych, którzy mają złe zamiary. Równocześnie jednak dobro ma szansę rozprzestrzeniać się na nieznaną dotąd skalę. Dla mnie jako dla artystki ta wrodzona wrażliwość ludzi reprezentuje najwyższą formę dobra. Moje prace, każdy z moich autoportretów, są ekspedycją, w ramach której krok po kroku eksploruję zarysy tej wewnętrznej wrażliwości. Dzięki temu, za pomocą swoich fotografii, odkrywam na nowo i odzyskuję wiarę w ludzkość.

Pranie

Ojciec

Pluralizm

Próżność
Seria: Bit Player
Nasz krąg przyjaciół – tak samo jak nasz dom – pokazuje nam, kim jesteśmy. W serii „Bit Player” krąg przyjaciół nadaje dodatkowe aspekty historiom, które opowiada artystka. Wszystko sprowadza się do tożsamości.

Rzeźnik

Rzeźbiarz
Seria: Faded Glory
Ludzkie ciało, podobnie jak kwiaty, z czasem więdnie. Wciąż poszukujemy nowych sposobów, by jak najdłużej zachować młodość. Czy kiedyś postęp nauki zapewni nam nieśmiertelność?

Narcyz

Tawuła
Seria: Lonesome Hotel
W tej serii ważne są najdrobniejsze detale, które jednak rodzą więcej pytań niż odpowiedzi. Tytuł „Lonesome Hotel” (Samotny Hotel) ma podkreślać fakt, że samotność w ograniczonej przestrzeni zmusza bohaterkę do wymyślenia siebie na nowo.


Strony internetowe:
Powiązane tematy
Jan Ulicki

Iness Rychlik
22.03.2020
Iness Rychlik
Piękno w fotografii jest dla mnie umiejętnością pobudzenia wyobraźni odbiorcy, a nie jej rychłego zaspokojenia. Staram się tworzyć przemyślane prace, na których tak trudne motywy jak nagość oraz ból, w dodatku często połączone ze sobą, nie przekraczają granicy dobrego smaku.

Yulia Gorodinski
