Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Inspiracje: Ludzie | 12.10.2020 | Kolor tła:

Hanna Derecka

Druga laureatka najnowszej edycji konkursu „Zostań inspiracją Szerokiego Kadru” zajmuje się portretem. Stawia na bezpośrednie spojrzenie modela w obiektyw, wyraziste oświetlenie i mocną obróbkę graficzną. Rezultaty są bardzo efektowne i spójne, ale bez irytującej maniery, której łatwo się poddać, kiedy trafi się na taką żyłę złota, czyli sposób fotografowania gwarantujący przychylność widza. Dzięki tej spójności i wyrazistości nadesłanych kadrów zupełnie nie przeszkadzało nam wymieszanie zdjęć czarno-białych i kolorowych, na co zazwyczaj kręcimy nosem. Mamy nadzieję, że prezentowane fotografie zachęcą czytelników nie tylko do poszukiwań ciekawych modeli, z którymi wiążą się ciekawe historie, ale też do szlifowania warsztatu niezbędnego do osiągnięcia takich efektów, jakie fotograf sobie założy. Autorce – gratulujemy!

Hanna DereckaHanna Derecka, ur. w 1977 roku, mieszkająca w Legnicy fotografka portretowa i rodzinna. Prywatnie mama czwórki dzieci. Kwalifikowany fotograf portretowy federacji FEP, członek stowarzyszeń MPA i SWPP. W pracy nad portretami liczy się dla niej każdy etap tworzenia, począwszy od samodzielnego przygotowania stylizacji, poprzez rozmowę i atmosferę podczas sesji, na autorskiej postprodukcji kończąc. Wzrok odbiorcy przyciągają surowe czarno-białe kadry oraz portrety wykończone malarskim sznytem.

Metryczka fotografa:

Mój rocznik: 1977

Specjalizacje życiowe: macierzyństwo, fotografia

Freelancer / zatrudniony:

Fotografia jest: pasją i pracą.

Mój pierwszy aparat: Nikon d70

Mój obecny aparat: Nikon d810

W fotografii omijam: Nie lubię przestylizowania, kiczu, niedbałej edycji.

W fotografii szukam: Wciąż szukam i się uczę. W portretach ważne są dla mnie: emocje, światło, charakter osób fotografowanych.

Ulubione słowo: kocham cię

Ulubione zajęcie: Spędzanie czasu z rodziną.

Praca, której nigdy nie chciałbyś wykonywać: niepozwalająca na rozwój

Proces tworzenia czy rezultat?: Wszystko jest tak samo ważne.

Poczucie humoru czy powaga?: poczucie humoru

Zniechęca mnie: głupota, chamstwo, hipokryzja.

Nakręca mnie: inspirujący ludzie, rodzina, piękne miejsca.

W świecie szukam: spokoju, miłości i satysfakcji.

Co doradziłbyś początkującym fotografom: Rozwijaj się i ucz, próbuj i wierz w siebie.

Dodaj do schowka
Cleft Proud

Cleft Proud

Jeden z kadrów z sesji mojego 17-letniego obecnie syna. Projekt zrealizowałam w 2018 roku. To był pierwszy raz, kiedy mój 15-latek zechciał sam stanąć przed obiektywem. Przez długą część swojego życia Gerard miał problemy z samoakceptacją. W dzieciństwie przeszedł trzy operacje chirurgiczne twarzy. Obecnie to dumny i pewny siebie młody mężczyzna, a ja miałam przyjemność w tej przemianie uczestniczyć i ją uwiecznić.
Growing Up

Growing Up

Portret Zuzi, nastolatki, która przyjeżdża do mnie na zdjęcia z Bydgoszczy i miała okazję pozować na moich warsztatach z portretu. Zuzia jest zamkniętą w sobie nastolatką, której koledzy i koleżanki dokuczają z powodu wyglądu… Zuzia jest piękną dziewczyną, którą zachwycają się fotografowie z całej Polski. Staram się pokazać jej, jaka jest fantastyczna, fotografując ją w różny sposób. Ten portret to efekt jednego z naszych spotkań.
Karolina ze Zgredkiem

Karolina ze Zgredkiem

Zgredek to jedno z ulubionych zwierzątek domowych Karoliny Świecy. Karolina jest córką mojej klientki… Moje modelki portretowe spotykam na sesjach rodzinnych. Jeśli mają potencjał i czuję, że chciałabym je sportretować – zapraszam na zdjęcia. Tak samo było z Karoliną i Kingą. Fotografowałam dziewczyny już kilka razy. Fotografia Karoliny powstała jeszcze przed pandemią, w lutym 2020 roku. To oczywista inspiracja dziełem Leonarda da Vinci. Zabawa treścią, stylizacją i obróbką.
Sensitivity

Sensitivity

Maja to również moja klientka. Wiele lat przychodziła do mnie z mamą i siostrami na sesje rodzinne. Jest wyjątkową dziewczyną, bardzo skromną. Jest też bohaterką moich najbardziej nagradzanych portretów. W obróbce staram się podkreślać jej cudowne piegi i pokazywać, jak bardzo jest niezwykła.
Being Yourself

Being Yourself

Jedna z moich ulubionych prac… To portret Wojciecha Konduszy, pierwszy z męskich portretów tego rodzaju. Wojciech Kondusza jest legnickim działaczem społecznym, pisarzem, filozofem. Zapraszając go na sesję, latem 2019 roku podczas wypoczynku nad jeziorem, nie zdawałam sobie sprawy z tego, kim jest mój model.
Extravagance

Extravagance

Jak zrobiłam ten portret? Niewątpliwie stylizacja robi tu robotę. Moja modelka Maja ma obwiązaną wokół szyi ozdobę wykonaną z arkusza siatki do dekoracji kwiatów. Fryzura, poza, kontakt wzrokowy – wszystko złożyło się na ten fantastyczny kadr. Edycja dopełniła efektu.
Klaudia

Klaudia

Portret Klaudii pochodzi z serii Recycling Stories. W całej serii, którą realizuję do tej pory, wykorzystałam przeróżne materiały, których używanie powinniśmy jako społeczeństwo ograniczyć: folię bąbelkową, worki na śmieci, kubki plastikowe, gumowe rękawiczki. Powstało kilka ciekawych malarskich prac, z których jestem bardzo dumna, i zamierzam kontynuować cały projekt.
Janusz Chabior jako Bolesław Rogatka

Janusz Chabior jako Bolesław Rogatka

To jeden z 12 portretów wchodzących w skład Kalendarza Miejskiego, który wykonałam dla Miasta Legnicy. Kalendarze miejskie w Legnicy to wieloletnia tradycja. W 2019 roku zostałam zaproszona do wykonania edycji na rok 2020, której temat brzmiał: Piastowie Legnicy. Wpadłam na pomysł połączenia historii z teraźniejszością. Do projektu zaprosiłam osobistości i celebrytów związanych z Legnicą. I tak w ciągu 3 miesięcy przed moim obiektywem stanęli: Tomasz Kot, Beata Tadla, Joanna Jarmołowicz, Anna Dymna, Robert Więckiewicz, Mariusz Szczygieł, Wojciech Kondusza, Wojciech Kowalik, Ryszard Chamer, Katarzyna i Paweł Wolakowie, Adriana Ferfecka i Janusz Chabior! Samodzielnie zorganizowałam wszystkie 12 sesji w Warszawie, Krakowie i Legnicy. Stylizacje wypożyczyłam i skompletowałam z dużą pomocą teatru legnickiego oraz Marka Majeckiego, marszałka kapituły rycerstwa polskiego. Moi bohaterowie wcielili się w role legnickich Piastów, którzy władali miastem od XIII do XVII wieku. Śmiało mogę powiedzieć, że był to – jak dotąd – projekt mojego życia.

Strony internetowe:

Oznacz jako przeczytane
Masz propozycję inspiracji?: Napisz do nas
Oceń :

Komentarze

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

michalmisztela

Jak i czym fotografować w górach2024-04-16 18:26:50 michalmisztela

[quote="marek_a"]Cześć, Podziwiam Twoje zdjęcia. Łatwo powiedzieć „ustawiamy ostrość na…

krzysztof

Daleka obserwacja2024-04-13 12:19:09 krzysztof

Nie musicie Państwo podsuwać które zdjęcie jest najlepsze Pan Jan Ulicki będzie doskonale…

kania-ruda

Daleka obserwacja2024-04-07 22:20:06 kania-ruda

Wiele świetnych, nie wiadomo które wybrać, ale Lotta i te wiatraki w burzy piaskowej robią duże…

jacek

Karolina Jonderko2024-04-05 08:36:08 jacek

Fotografować można wszystko , od porodu do pogrzebu. Każdy etap wymaga od wykonującego zdjęcia…