Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Inspiracje: Akcja i ruch | Ludzie | Przyroda i krajobraz | 27.03.2023 | Kolor tła:

Graeme Green

Brytyjski fotograf, dziennikarz i pisarz. Zajmował się rozmaitymi tematami, takimi jak prawa człowieka, wolność słowa, dzikie zwierzęta, ochrona ginących gatunków czy dbanie o środowisko.

Jest także twórcą projektu he New Big 5 (www.newbig5.com) i autorem książki pod tym samym tytułem. W projekcie wzięło udział 165 najważniejszych fotografów, działaczy na rzecz ochrony środowiska oraz ekspertów. Celem jest ukazanie świata zwierząt, a także podniesienie świadomości poważnych zagrożeń, na jakie narażonych jest wiele gatunków.

„Wielka piątka” z nazwy projektu to hasło wymyślone przez myśliwych z czasów kolonialnych, którzy za punkt honoru stawiali sobie upolowanie pięciu najbardziej niebezpiecznych i cenionych zwierząt: słonia, nosorożca, lamparta, bawołu i lwa. Graeme Green przekonuje, że należy stworzyć nową wielką piątkę, by wyrzucić z naszego myślenia okrutny, przestarzały pierwowzór. Zaprosił do współpracy rozmaite osoby i zachęcił je, by wybrały pięć zwierząt, które najchętniej się fotografuje i ogląda na zdjęciach. Projekt zyskał szerokie poparcie sławnych nazwisk i organizacji zaangażowanych w ochronę przyrody.

Chodziło nie tylko o skupienie się na ikonicznych gatunkach, ale o zwrócenie uwagi na różne inne: duże i małe, od płetwala błękitnego po pszczołę – oraz o przypomnienie, że wycinki lasów, kłusownictwo, nielegalny handel, zanieczyszczenie środowiska i zmiany klimatu coraz bardziej zagrażają im wszystkim.

Książka zawiera 226 zdjęć wykonanych przez światowej sławy fotografów. Są tam rozdziały poświęcone „nowej wielkiej piątce”, ale też spory rozdział o zagrożonych zwierzętach na lądzie, w morzu i na niebie, wymienianych przez Międzynarodową Unia Ochrony Przyrody, między innymi takich jak pantery śnieżne, nosorożce, żyrafy, gepardy, lemury, łuskowce, żaby, pająki, dzioborożce, żółwie, walenie czy rekiny. Zdjęcia są ilustracją tekstów napisanych przez największe specjalistki i specjalistów zajmujących się ochroną przyrody, a także przez samego Greena.

– Projekt „New Big 5” ma ogromne zasługi w zwracaniu uwagi na zagrożone gatunki i na niebezpieczeństwa, które grożą zwierzętom na całym świecie – mówi Graeme Green. – Od początku miałem nadzieję, że kolejnym etapem tej misji będzie publikacja książki. Gdy patrzę na zawarte w niej fotografie, czuję, że jest to potężne narzędzie do przypominania nam o niesamowitym pięknie i różnorodności natury. Uświadamia nam, jak wiele możemy stracić, jeśli nie zaczniemy jak najszybciej chronić przyrody i całej planety. Od termitów aż po tygrysy – wszystkie gatunki odgrywają ważną rolę w utrzymaniu równowagi i zdrowia ekosystemów; wszystkie są ważne dla przetrwania życia na Ziemi. Ta książka wskazuje nam drogę do dzikszego i sprawiedliwszego świata.

Książka The New Big 5: A Global Photography Project For Endangered Wildlife Graeme’a Greena (z przedmową Pauli Kahumbu i posłowiem Jane Goodall) jest już dostępna. Można ją kupić na: Insight Editions.com, Amazon oraz Bookshop. . Więcej na temat projektu New Big 5 można przeczytać na stronie www.newbig5.com , warto też obserwować projekt na Instagramie: @newbig5project. Prace Graeme’s dostępne są na www.graeme-green.com oraz na Instagramie: @graeme.green.

Dodaj do schowka
Oznacz jako przeczytane
Masz propozycję inspiracji?: Napisz do nas
Oceń :

Komentarze

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

michalmisztela

Jak i czym fotografować w górach2024-04-16 18:26:50 michalmisztela

[quote="marek_a"]Cześć, Podziwiam Twoje zdjęcia. Łatwo powiedzieć „ustawiamy ostrość na…

kania-ruda

Daleka obserwacja2024-04-07 22:20:06 kania-ruda

Wiele świetnych, nie wiadomo które wybrać, ale Lotta i te wiatraki w burzy piaskowej robią duże…

jacek

Karolina Jonderko2024-04-05 08:36:08 jacek

Fotografować można wszystko , od porodu do pogrzebu. Każdy etap wymaga od wykonującego zdjęcia…

kuba_okonski_photography

Daleka obserwacja2024-03-30 16:55:56 kuba_okonski_photography

Krajobraz Tatr z Skomielnej Białej…