Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Inspiracje: Akcja i ruch | Dokument i reportaż | Ludzie | Podróże | 04.01.2015 | Kolor tła:

GMB Akash

Nasz kolejny fotograf zdobył ponad 80 międzynarodowych nagród, a jego prace ukazały się w ponad 90 międzynarodowych wydawnictwach. Z tej długiej listy wyróżnień przedstawiamy trzy: w 2002 roku został pierwszym fotografem z Bangladeszu wybranym do World Press Photo Joop Swart Masterclass, w 2009 uznano go za najlepszego w konkursie Travel Photographer of the Year, a w 2011 roku Nikon wybrał go jako jednego z 8 najbardziej liczących się fotografów w rejonie Azji Pacyficznej (APAC).

„Fotografia to mój język, sposób komunikowania się, identyfikacji, a przede wszystkim sposób na bycie słyszanym. Dzięki fotografii jestem w stanie zanotować język mego serca. W byciu fotografem najlepsza jest możliwość wyartykułowania doświadczeń i głosów tych, którzy nie mogą sami o sobie mówić. Nadaje to sens memu życiu.

Życie w kraju przepełnionym milionami biednych ludzi i krzywdzonych dzieci daje mi dostęp do najciemniejszych zakątków świata. Przytłoczony współczuciem i empatią do nich, poprzez swoje fotografie daję szansę pokazania ich problemów całemu światu. Moim zadaniem jako fotoreportera jest pokazywanie prawdy. Zawsze jednak czułem, że to za mało, i dlatego zadawałem sobie pytanie: co moje fotografie zmieniły życiu tych, których fotografuję? Uważam, że moim moralnym obowiązkiem jest łagodzić cierpienie, ból i biedę ludzi z moich zdjęć.

Właśnie z tego przekonania 10 lat temu poświęciłem się fotografii osób, które mają w sobie tyle silnej woli, by przetrwać wszelkie przeciwności losu. Zdjęcia z tego cyklu ukazały się w formie książki zatytułowanej Survivor; dochód z jej sprzedaży oraz z wystaw organizowanych w ramach tego projektu jest w całości przeznaczony dla osób w nim fotografowanych. Dzięki tym funduszom mogą oni rozpocząć małe biznesy, do których są szkoleni przeze mnie.

Założyłem również pierwszy Instytut Światła w Fotografii w Narayangonj w Bangladeszu, w którym razem z innym fotografami prowadzę warsztaty. Wpływy z tej działalności pomagają w realizacji szczytnego celu, jakim jest podstawowa edukacja dzieci ulicy, dzieci prostytuujących się oraz dzieci pracujących”.

Dodaj do schowka
Oznacz jako przeczytane
Masz propozycję inspiracji?: Napisz do nas
Oceń :

Komentarze

jakub72

Przerażające i dające do myślenia :( Fotografia musi jednak bezkrytycznie obejmować to, co dzieje się na świecie.

pamelaawil

Nietuzinkowe,bez ograniczeń,przełamujące bariery i schematy...Po prostu prawdziwe i szczere...W każdej ,,klatce czasu,, słychać to ,,drugie,, uderzenie serca,którego bicia nie potrafi usłyszeć i poczuć każdy...Chylę głowę z podziwu i szacunku.

2015-01-06 23:19:05

Niecodzienne widoki :( Jednak tylko takie coś potrafi dać współczesnemu człowiekowi do myślenia i przyciągnąć jego uwagę. Gratuluję :)

livlian

livlian 2015-12-17 20:59:29

Już dość dawno został ten artykuł utworzony, ale nie mogę nie wyrazić mojego zdania o tych zdjęciach, nawet po takim czasie. Zdjęcia powyżej, a także inne zdjęcia tego fotografa pokazują obrazy mocno poruszające. Mimo teoretycznej bezstronności obiektywu, autorowi zdjęć udało się ukazać emocjonalny aspekt każdej z fotografowanych sytuacji. Oglądając zdjęcia nie jesteśmy tylko bezstronnymi widzami, ale jesteśmy tak jakby "wciągani" w sytuację, co nie pozwala przejść obojętnie obok tych obrazów. To świadczy o niebywałych umiejętnościach fotografa. Oczywiście ogromne znaczenie ma również sytuacja która jest fotografowana, co tylko utwierdza mnie że aby robić dobre zdjęcia, trzeba znaleźć ku temu odpowiednie sytuacje. :)

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

kama2020

Wieloplanowość2020-04-04 14:33:50 kama2020

Drzewa, ich fotografia staje się trójwymiarowa i żywa dzięki zastopowaniu kilku planów,…

patrykstanisz

Przełomowe możliwości. Szybsza praca. Najwyższa niezawodność. Oto Nikon D6.2020-04-03 15:31:55 patrykstanisz

Zapowiada się ciekawie!…

lusia

Kasia Idźkowska2020-04-03 08:57:25 lusia

jazz gra na fotografiach dalej, bardzo bardzo…

onlymind

Elwira Kruszelnicka2020-04-01 21:38:07 onlymind

Elwira, super babka.…