Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Inspiracje: Dokument i reportaż | Ludzie | Postedycja | 30.07.2019 | Kolor tła:

Erik Johansson

Urodziłem się w kwietniu 1985 roku nieopodal małego miasteczka Götene w południowej części Szwecji i wychowałem się w gospodarstwie moich rodziców. Odkąd pamiętam, lubiłem rysować. Może dlatego, że moja babcia była malarką, a może po prostu w ten sposób zawsze najłatwiej mi przychodziło wyrażanie siebie. Kiedy mama pytała, jak było w szkole, wolałem narysować o tym komiks, a nie opowiadać. W połowie lat 80. mój tata sprawił sobie komputer do pracy, więc wcześnie zacząłem interesować się również komputerami – głównie za sprawą ucieczki w alternatywne światy gier. Mając piętnaście lat, dostałem swój pierwszy aparat cyfrowy, bardzo prosty kompakt Fuji – on otworzył przede mną kolejne nowe światy. Jako osoba przyzwyczajona do rysowania czułem się dziwnie, gdy w chwili zrobieniu zdjęcia moja praca była już w zasadzie wykonana – nie był to już ten żmudny proces twórczy, który zaczyna się od pustej i stopniowo zapełnianej kartki. Tutaj po naciśnięciu spustu migawki masz gotowy obraz. Pomyślałem, że chciałbym z tymi zdjęciami zrobić coś więcej, tak żeby wciśnięcie guzika było dopiero początkiem.

Dziś jestem pełnoetatowym fotografem. Pracuję nad zleceniami i własnymi projektami. Zajmuję się jednak również rzeczami mniej typowymi, na przykład żartami polegającymi na ulicznym retuszu albo instalacjami wywołującymi anamorficzne złudzenia optyczne – uwielbiam wystawiać na próbę ludzką percepcję i myślenie o tym, co jest rzeczywistością.

Dorastanie na szwedzkiej wsi miało na pewno duży wpływ na mój styl. Wiele scenerii widocznych na moich zdjęciach to okolice, które znam, często nieopodal domu moich rodziców, te wszystkie rozległe pejzaże i czerwone domki. Inspirację można znaleźć wszędzie, a gdy poznasz narzędzia, ogranicza cię wyłącznie własna wyobraźnia. Mam poczucie, że właściwie dopiero zaczynam – tyle projektów wciąż jest jeszcze przede mną.

Dodaj do schowka

Erik Johansson

Erik Johansson

Erik Johansson

Erik Johansson

Erik Johansson

Erik Johansson

Erik Johansson

Erik Johansson

Strony internetowe:

Oznacz jako przeczytane
Masz propozycję inspiracji?: Napisz do nas
Oceń :

Komentarze

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

michalmisztela

Jak i czym fotografować w górach2024-04-16 18:26:50 michalmisztela

[quote="marek_a"]Cześć, Podziwiam Twoje zdjęcia. Łatwo powiedzieć „ustawiamy ostrość na…

kania-ruda

Daleka obserwacja2024-04-07 22:20:06 kania-ruda

Wiele świetnych, nie wiadomo które wybrać, ale Lotta i te wiatraki w burzy piaskowej robią duże…

jacek

Karolina Jonderko2024-04-05 08:36:08 jacek

Fotografować można wszystko , od porodu do pogrzebu. Każdy etap wymaga od wykonującego zdjęcia…

kuba_okonski_photography

Daleka obserwacja2024-03-30 16:55:56 kuba_okonski_photography

Krajobraz Tatr z Skomielnej Białej…