Dina Goldstein
„Opowiadanie historii jest najważniejszą częścią mojej twórczości. Fotografia dokumentalna pozwoliła mi stworzyć i zaprezentować opowieści o Palestyńczykach w Gazie, zawodnikach na torze wyścigowym, kulturystach czy też o szalonych tańcach młodzieży w trakcie bar micwy. Praca z autorem tekstu i edytorem stała się okazją do działania w terenie ze sprzętem ograniczonym do minimum i z jednym asystentem – dało mi to szansę nauki i swobodnej kreacji, mimo bardzo skąpego zaplecza. W trakcie tych długich gorąco-zimnych dni z aparatem na ulicach różnych miast nauczyłam się spontaniczności i braku kontroli nad źródłami inspiracji. Współpraca z reżyserami w celu stworzenia krótkich komunikatów w formie reklamy ukształtowała moją obecną twórczość zarówno pod względem technicznym, jak i kreatywnym.
Fotografia jako sztuka przekracza granice kulturowe i ma zdolność szybkiej komunikacji. Za pomocą jednego kadru bądź serii zdjęć próbuję tworzyć narrację, która zawiera tak wiele informacji jak książka lub film. To jest moje wyzwanie. Czasem przesłanie jest natychmiastowe i od razu wywiera pożądane wrażenie, innym razem konieczne jest dodatkowe poszukiwanie i większe zaangażowanie odbiorcy.
Moja obecna twórczość bada popkulturę w nowoczesnym społeczeństwie i pyta, w jakisposób definiujemy koncepcję dobra, jak żyjemy »dobrym« życiem. Poprzez użycie rozpoznawalnych postaci: księżniczek Disneya, Barbie i Kena czy obrazów bogów próbuję zachęcać do głębszego wejrzenia w ludzką naturę.
Jestem zachwycona, że moja wizualna opowieść została doceniona jako »metaforyczne i ironiczne komunikaty«, wywołała sporo dyskusji i komentarzy, poczynając od naukowców, a kończąc na blogerach z całego świata. Moje prace to zachęta do własnych interpretacji i dyskusji”.