David Yarrow
David Yarrow urodził się w Glasgow, w Szkocji, w 1966 r. Wcześnie zainteresował się fotografią, już jako dwudziestolatek robił zdjęcia dla londyńskiego „Timesa” w czasie finałów mistrzostw świata w piłce nożnej w Meksyku. To on jest autorem słynnego zdjęcia, na którym Diego Maradona trzyma Puchar Świata. Dzięki temu był później wielokrotnie proszony o robienie zdjęć w czasie igrzysk olimpijskich i wielu innych ważnych wydarzeń sportowych. David nie chciał jednak być zaszufladkowany jako fotograf sportowy – jego zainteresowania z czasem rozwijały się i objęły także wiele innych dziedzin. Dopiero wiele lat później odkrył, że naprawdę najbardziej fascynuje go fotografowanie przyrody – a największe znaczenie dla jego kariery miało ostatnie osiem lat.
Najbardziej charakterystyczne dla Yarrowa są jego niezwykle sugestywne, poruszające zdjęcia życia na Ziemi – to one przyniosły mu stale rosnącą popularność wśród kolekcjonerów sztuki fotograficznej. Jego duże czarno-białe zdjęcia prezentowane są w licznych galeriach i na wystawach w Europie i Ameryce Północnej. Jest jednym z najlepiej sprzedających się fotografów na świecie: odbitki jego zdjęć z limitowanych edycji regularnie osiągają ceny ponad 30 tys. dolarów za sztukę.
W maju, na aukcji fotografii w domu aukcyjnym Sotheby’s w Londynie, słynne zdjęcie Yarrowa z Sudanu Południowego, zatytułowane Mankind („Ludzkość”) sprzedano za 75 tys. dolarów – była to najwyższa cena osiągnięta tego dnia, choć wystawiane były także dzieła najsłynniejszych fotografów z ostatnich stu lat.
W 2016 r. nowojorskie wydawnictwo Rizzoli opublikowało jego najnowszy album, zatytułowany Wild Encounters („Dzikie spotkania”), do którego wprowadzenie napisał sam książę William. Album zdobył przyznawaną przez Amazon nagrodę Art Book of 2017 i świetnie się sprzedaje – obecnie z półek w księgarniach zniknął już jego dodruk. Wszystkie tantiemy ze sprzedaży albumu Yarrow przeznaczył na działalność Tusk Trust, brytyjskiej organizacji pozarządowej zajmującej się ochroną zwierząt w Afryce.
Działania charytatywne i ochrona przyrody stanowią centrum jego pasji do uwieczniania świata zwierząt i ludzi w oryginalny i twórczy sposób. W 2017 r. pochodzące ze sprzedaży jego zdjęć darowizny na cele charytatywne przekroczyły sumę miliona dolarów. W kwietniu 2017 r., w czasie aukcji zorganizowanej na bankiecie Tusk Trust, cztery odbitki jego fotografii w zaledwie kilka minut osiągnęły cenę 186 tysięcy dolarów.
Z uwagi na swoją pozycję w branży fotograficznej Yarrow zaczął pełnić funkcję doradcy i ambasadora rozmaitych programów. W dziedzinie ochrony przyrody jest ambasadorem organizacji WildArk i członkiem rady nadzorczej Tusk Trust; jest też ambasadorem znanego producenta zegarków, firmy Bremont. W 2017 r. David został także ambasadorem i partnerem kreatywnym marki Land Rover. Jest europejskim ambasadorem marki Nikon, a w 2017 r. uczestniczył w tworzeniu najnowszej kampanii koncernu LVMH razem z Carą Delevigne.
Jego status jako artysty i osoby zaangażowanej w ochronę przyrody zyskał mocne potwierdzenie w czerwcu 2017, kiedy został zaproszony na prywatny lunch przez amerykańskiego prezydenta George’a W. Busha.