Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Inspiracje: Architektura | Dokument i reportaż | Ludzie | Podróże | Przyroda i krajobraz | 19.07.2017 | Powiększ tekst:

David Lazar

David Lazar pochodzi z Brisbane w Australii. W swoich fotografiach z podróży stara się uchwycić naturalne piękno, a także chwile z życia codziennego i świata kultury. Przyciągają go miejsca o bogatych korzeniach kulturowych i wciąż żywej tradycji. Szczególnymi względami darzy również fotografię portretową.

Prace Lazara są regularnie zamieszczane na łamach magazynów fotograficznych i podróżniczych, wydawnictw oferowanych przez linie lotnicze, a także książek, gazet i takich publikacji jak National Geographic, Asian Geographic i Lonely Planet. W 2012 roku zwyciężył w konkursie Smithsonian Photography Contest w kategorii „fotografia podróżnicza”. W 2014 został uhonorowany przez linie lotnicze Garuda nagrodą dla najlepszego fotografa kultury.

David jest również pilotem wypraw fotograficznych organizowanych przez Luminous Journeys. Sprawuje pieczę nad wycieczkami i warsztatami w Birmie, Wietnamie oraz na Bali. W przerwie między podróżami i fotografowaniem Lazar, z wykształcenia kompozytor muzyki filmowej, zajmuje się komponowaniem, a także nauką i grą na fortepianie.

Kiedy rozpoczęła się twoja kariera fotograficzna i jak do tego doszło?
Fotografią zainteresowałem się w 2005 roku, czyli mniej więcej dwanaście lat temu. Stało się to po powrocie z mojej pierwszej większej wyprawy za ocean w 2004 roku. Wtedy właśnie dostrzegłem fotografię podróżniczą jako dziedzinę sztuki i zacząłem interesować się ciekawymi i wartościowymi zdjęciami podróżniczymi w internecie i książkach. Nieustannie towarzyszyła temu reakcja: „Gdybym tylko sam umiał robić takie zdjęcia…”. Co roku, podczas trwających kilka miesięcy podróży, starałem się więc podnosić sobie poprzeczkę i coraz intensywniej pracowałem nad robieniem takich zdjęć, jakie mi się marzyły.

Co najbardziej interesuje cię w fotografii?
Uwielbiam chwile, które ukazują piękno rzeczywistości, kultury, życia, a także emocje, jakie potrafi wzbudzić wspaniałe zdjęcie. Mam szczególną słabość do fotografii portretowej, ale lubię też fotografowanie krajobrazów i dzikich zwierząt.

Co chciałbyś powiedzieć początkującym fotografom?
Fotografuj to, co cię inspiruje i co uznajesz za interesujące, piękne i znaczące. Analizuj zdjęcia twórców, których podziwiasz, i staraj się zrozumieć, co sprawia, że ich zdjęcia są tak dobre. Szukaj różnych źródeł inspiracji, ale nie zapominaj o własnej wizji. Zanim zrobisz zdjęcie, spróbuj zobaczyć je w wyobraźni. Planuj swoją pracę i myśl kreatywnie. W każdej dziedzinie sztuki osiągnięcie wspaniałych rezultatów nie przychodzi od razu – dzięki poświęceniu i pracy będziesz pogłębiać swoje umiejętności i znajdziesz styl fotografowania, który stanie się twoim osobistym i wyjątkowym sposobem wyrażania siebie.

Dodaj do schowka Komentarze: 0
Oznacz jako przeczytane
Masz propozycję inspiracji?: Napisz do nas
Oceń :

Komentarze

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

marian_f

Podziały w społeczeństwie2018-02-20 15:42:12 marian_f

Gratulacje dla wyróżnionych…

jojas

Krok po kroku – 5 minut przy komputerze – 7 błędów edycji2018-02-18 07:49:44 jojas

Fajny artykuł. A tak celem wyjaśnienia co niektórym. Artykuł jest o tym że proces twórczy…

Redakcja-SK

Artur Nyk2018-02-15 15:50:08 Redakcja-SK

niestety żaden wpis nie oczekuje na akceptację. Prosimy o ponowny komentarz.…

lenek77

Artur Nyk2018-02-15 11:21:12 lenek77

Mi również wywiad bardzo się podobał - szczery naturalny przekaz bez napinki chyba odrobię…