Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Inspiracje: Ludzie | Przedmioty | Postedycja | 27.03.2017 | Powiększ tekst:

Clayton Bastiani

Clayton BastianiMieszkam na wyspie Wight w Wielkiej Brytanii. Zajmuję się fotografią artystyczną. Większość moich prac komercyjnych znajduje się w katalogach bibliotek fotograficznych Trevillion Images i Arcangel Images. Dzięki ich staraniom moje zdjęcia były dotychczas wykorzystane na ponad siedmiuset okładkach książek z całego świata.

Fotografią zainteresowałem się w wieku szesnastu lat. Z biegiem czasu wyklarowało się moje szczególne zainteresowanie fotografią symboliczną, martwą naturą, fotografią krajobrazową i eksperymentalną. Lubię patrzeć na świat oczami dziecka, pełnymi ciekawości i chęci inspirowania się jak największą ilością zjawisk i zdarzeń.

Metryczka fotografa:

Mój rocznik: 1974

Ksywka: C_B_Pics (Twitter, Instagram)

Specjalizacje życiowe: Późno zacząłem gotować, ale mimo to jestem już w stanie przygotować całkiem przyzwoite ciasto na pizzę.

Freelancer

Najważniejsza nagroda: Black and White Photographer of the Year (2012) – nagroda magazynu „Black+White Photography”; drugie miejsce podczas Photo Shoot Nude Awards (2016); drugie miejsce na Monochrome Awards w kategorii Fotografia Artystyczna (2014)

Najważniejsza wystawa:

Najważniejsza publikacja: seria dziesięciu artykułów na temat manipulacji w fotografii dla magazynu „Black+White Photography”; tekst biograficzny dla Creatives Go (www.creativesgo.com); wszystkie książki, na których okładce znalazło się zdjęcie mojego autorstwa

Fotografia jest: obsesją.

Mój pierwszy aparat: Praktica BX20

Mój obecny aparat: Nikon D750, Nikon D300, Leica Monochrom

W fotografii omijam: Inspiruje mnie wielu fotografów, co widać w moich pracach. Zawsze jednak staram się mówić własnym językiem i nie być klonem innego artysty.

W fotografii szukam: odkrywania i uczenia się nowych sposobów podchodzenia do fotografii.

Ulubione słowo: dziwny

Ulubione zajęcie: Spacerowanie i odkrywanie wyspy, na której mieszkam.

Ulubiona grzeszna przyjemność: W tym roku wciągnęły mnie wielogodzinne spacery. Dzięki nim spędzam czas na świeżym powietrzu, z dala od komputera, i oczyszczam swój umysł. Próbuję również odświeżyć swoje umiejętności grania na pianinie. Nie zawsze gram równo i zdarza mi się trafiać nie te dźwięki, ale i tak świetnie się przy tym bawię i wyciszam.

Praca, której nigdy nie chciałbyś wykonywać: Jeśli chodzi o fotografowanie ślubów, to robię wyjątek tylko dla przyjaciół. Ogólnie nie jest to moja działka i nie chciałbym się jej poświęcać zawodowo.

Proces tworzenia czy rezultat?: Mieszanka obu. Zdarza się, że wiem, jak będzie wyglądało zdjęcie, zanim jeszcze je zrobię. Zdarza się też, że zdjęcie potrzebuje więcej czasu, a jego finalny kształt wymaga kompromisów, przemyślenia i dogadania się z tematem.

Poczucie humoru czy powaga?: Mieszanka obu. Muszę traktować poważnie swoją pracę, żeby móc się z niej utrzymywać. Jednocześnie ważne jest dla mnie, żeby dobrze się w tej pracy bawić. Kiedy tylko gubię kierunek albo czuję, że zbyt poważna atmosfera mnie przygniata, robię krok w tył i koncentruję się na przypomnieniu sobie, dlaczego tak bardzo kocham fotografowanie. Nie bój się śmiać się z siebie i zaakceptuj fakt, że popełnisz w życiu wiele błędów. To dzięki wyciąganiu wniosków z porażek masz szansę się rozwijać.

Zniechęca mnie: Ego. Jeśli osiągnąłeś szczyt wspaniałości, co więcej cię czeka?

Nakręcają mnie: Kiedy fotografuję, zawsze poświęcam trochę czasu na eksperymentowanie. Wiele moich najlepszych zdjęć powstało w chwili, kiedy odłożyłem na bok wszystkie reguły i spróbowałem nowych rozwiązań. Tyle jest wciąż do odkrycia. Jak na razie ledwie otarłem się o wierzchołek góry lodowej.

W świecie szukam:

Co doradziłbyś początkującym fotografom: Fotografuj. Odkryj swoją pasję i podążaj za nią. Nie bój się eksperymentować, uczyć się, odkrywać. Będą chwile, kiedy fotografia doprowadzi cię do szału, pasja zda się mijać i zaczniesz się zastanawiać, dokąd zmierzasz. Zrób wtedy krok do tyłu, fotografuj dla przyjemności i odbuduj ten kontakt.

Dodaj do schowka Komentarze: 1
Clayton Bastiani

Kolekcja nr 7

Clayton Bastiani

Kolekcja nr 11

Krótki opis tych dwóch zdjęć: Fotografia bez użycia aparatu. Zdarzało mi się robić własne negatywy/slajdy przy użyciu plastiku, kleju i innych rzeczy. Wywoływałem je w ciemni. Od wielu lat używam komputera i w pewnym momencie zatęskniłem za robieniem fotogramów. Zacząłem eksperymentować z funkcją slajdów/negatywów w moim skanerze (współczesna wersja dawnego analogowego powiększalnika). Wszystkie elementy zostają scalone w Photoshopie i zaaranżowane tak, żeby historie same zaczęły się układać.
Clayton Bastiani

Wróżka, model: Ella Rose Muse

Clayton Bastiani

Syrenka, model: Ella Rose Muse

Krótki opis tych dwóch zdjęć: Staram się robić naturalne zdjęcia, ale lubię też bawić się fotografią. Zawsze interesowała mnie fantastyka i ilustracje science fiction. Próbuję włączać ich elementy w swoje projekty, kiedy tylko jest ku temu okazja.
Clayton Bastiani

Drabina, model: Tigerbelle

Clayton Bastiani

Niebezpieczna podróż kolekcjonera gwiazd, model: Tigerbelle

Ten projekt zrodził się z chęci zmuszenia się do innego spojrzenia na świat. Wszystkie elementy na zdjęciu, z wyjątkiem modela i morza (folia spożywcza), są zrobione z jedzenia. Ziemniaki, szypułki pomidorów, zioła, szparagi itd.
Clayton Bastiani

Magik. Część pierwsza, model: Autoportret

Clayton Bastiani

Magik. Część druga, model: Tigerbelle/Autoportret

Krótki opis tych dwóch zdjęć: Nie zawsze czuję się komfortowo po drugiej stronie obiektywu. Chciałem w związku z tym wprowadzić elementy zabawy i stworzyć surrealistyczne autoportrety, wykorzystując techniki nawiązujące do dawnego kina.

Strony internetowe:

Oznacz jako przeczytane
Masz propozycję inspiracji?: Napisz do nas
Oceń :

Komentarze

2017-04-05 12:55:52

jakie to wszystko wydaję się delikatne

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

a.rz.m

Pionierzy fotografii. William Henry Fox Talbot. Co fotografia ma wspólnego z pułapką na myszy?2019-03-14 07:07:31 a.rz.m

Do zgłębienia zagadnień historii fotografii dobra jest pozycja lekturowa "Historia fotografii"…

gataro

Giles Clement2019-03-12 22:19:43 gataro

Podziwiam ...:)…

kasia98

Fotografia dla początkujących – kompozycja i kadrowanie2019-03-09 19:24:55 kasia98

Jak się pogoda poprawi, zacznę testować ustawienia kadru…

kasia98

Masayasu Sakuma2019-03-09 19:19:21 kasia98

Uwielbiam takie klimaty!…