Clayton Bastiani
Mieszkam na wyspie Wight w Wielkiej Brytanii. Zajmuję się fotografią artystyczną. Większość moich prac komercyjnych znajduje się w katalogach bibliotek fotograficznych Trevillion Images i Arcangel Images. Dzięki ich staraniom moje zdjęcia były dotychczas wykorzystane na ponad siedmiuset okładkach książek z całego świata.
Fotografią zainteresowałem się w wieku szesnastu lat. Z biegiem czasu wyklarowało się moje szczególne zainteresowanie fotografią symboliczną, martwą naturą, fotografią krajobrazową i eksperymentalną. Lubię patrzeć na świat oczami dziecka, pełnymi ciekawości i chęci inspirowania się jak największą ilością zjawisk i zdarzeń.
Metryczka fotografa:
Mój rocznik: 1974
Ksywka: C_B_Pics (Twitter, Instagram)
Specjalizacje życiowe: Późno zacząłem gotować, ale mimo to jestem już w stanie przygotować całkiem przyzwoite ciasto na pizzę.
Freelancer
Najważniejsza nagroda: Black and White Photographer of the Year (2012) – nagroda magazynu „Black+White Photography”; drugie miejsce podczas Photo Shoot Nude Awards (2016); drugie miejsce na Monochrome Awards w kategorii Fotografia Artystyczna (2014)
Najważniejsza wystawa:
Najważniejsza publikacja: seria dziesięciu artykułów na temat manipulacji w fotografii dla magazynu „Black+White Photography”; tekst biograficzny dla Creatives Go (www.creativesgo.com); wszystkie książki, na których okładce znalazło się zdjęcie mojego autorstwa
Fotografia jest: obsesją.
Mój pierwszy aparat: Praktica BX20
Mój obecny aparat: Nikon D750, Nikon D300, Leica Monochrom
W fotografii omijam: Inspiruje mnie wielu fotografów, co widać w moich pracach. Zawsze jednak staram się mówić własnym językiem i nie być klonem innego artysty.
W fotografii szukam: odkrywania i uczenia się nowych sposobów podchodzenia do fotografii.
Ulubione słowo: dziwny
Ulubione zajęcie: Spacerowanie i odkrywanie wyspy, na której mieszkam.
Ulubiona grzeszna przyjemność: W tym roku wciągnęły mnie wielogodzinne spacery. Dzięki nim spędzam czas na świeżym powietrzu, z dala od komputera, i oczyszczam swój umysł. Próbuję również odświeżyć swoje umiejętności grania na pianinie. Nie zawsze gram równo i zdarza mi się trafiać nie te dźwięki, ale i tak świetnie się przy tym bawię i wyciszam.
Praca, której nigdy nie chciałbyś wykonywać: Jeśli chodzi o fotografowanie ślubów, to robię wyjątek tylko dla przyjaciół. Ogólnie nie jest to moja działka i nie chciałbym się jej poświęcać zawodowo.
Proces tworzenia czy rezultat?: Mieszanka obu. Zdarza się, że wiem, jak będzie wyglądało zdjęcie, zanim jeszcze je zrobię. Zdarza się też, że zdjęcie potrzebuje więcej czasu, a jego finalny kształt wymaga kompromisów, przemyślenia i dogadania się z tematem.
Poczucie humoru czy powaga?: Mieszanka obu. Muszę traktować poważnie swoją pracę, żeby móc się z niej utrzymywać. Jednocześnie ważne jest dla mnie, żeby dobrze się w tej pracy bawić. Kiedy tylko gubię kierunek albo czuję, że zbyt poważna atmosfera mnie przygniata, robię krok w tył i koncentruję się na przypomnieniu sobie, dlaczego tak bardzo kocham fotografowanie. Nie bój się śmiać się z siebie i zaakceptuj fakt, że popełnisz w życiu wiele błędów. To dzięki wyciąganiu wniosków z porażek masz szansę się rozwijać.
Zniechęca mnie: Ego. Jeśli osiągnąłeś szczyt wspaniałości, co więcej cię czeka?
Nakręcają mnie: Kiedy fotografuję, zawsze poświęcam trochę czasu na eksperymentowanie. Wiele moich najlepszych zdjęć powstało w chwili, kiedy odłożyłem na bok wszystkie reguły i spróbowałem nowych rozwiązań. Tyle jest wciąż do odkrycia. Jak na razie ledwie otarłem się o wierzchołek góry lodowej.
W świecie szukam:
Co doradziłbyś początkującym fotografom: Fotografuj. Odkryj swoją pasję i podążaj za nią. Nie bój się eksperymentować, uczyć się, odkrywać. Będą chwile, kiedy fotografia doprowadzi cię do szału, pasja zda się mijać i zaczniesz się zastanawiać, dokąd zmierzasz. Zrób wtedy krok do tyłu, fotografuj dla przyjemności i odbuduj ten kontakt.

Kolekcja nr 7

Kolekcja nr 11
Krótki opis tych dwóch zdjęć: Fotografia bez użycia aparatu. Zdarzało mi się robić własne negatywy/slajdy przy użyciu plastiku, kleju i innych rzeczy. Wywoływałem je w ciemni. Od wielu lat używam komputera i w pewnym momencie zatęskniłem za robieniem fotogramów. Zacząłem eksperymentować z funkcją slajdów/negatywów w moim skanerze (współczesna wersja dawnego analogowego powiększalnika). Wszystkie elementy zostają scalone w Photoshopie i zaaranżowane tak, żeby historie same zaczęły się układać.
Wróżka, model: Ella Rose Muse

Syrenka, model: Ella Rose Muse
Krótki opis tych dwóch zdjęć: Staram się robić naturalne zdjęcia, ale lubię też bawić się fotografią. Zawsze interesowała mnie fantastyka i ilustracje science fiction. Próbuję włączać ich elementy w swoje projekty, kiedy tylko jest ku temu okazja.
Drabina, model: Tigerbelle

Niebezpieczna podróż kolekcjonera gwiazd, model: Tigerbelle
Ten projekt zrodził się z chęci zmuszenia się do innego spojrzenia na świat. Wszystkie elementy na zdjęciu, z wyjątkiem modela i morza (folia spożywcza), są zrobione z jedzenia. Ziemniaki, szypułki pomidorów, zioła, szparagi itd.
Magik. Część pierwsza, model: Autoportret

Magik. Część druga, model: Tigerbelle/Autoportret
Krótki opis tych dwóch zdjęć: Nie zawsze czuję się komfortowo po drugiej stronie obiektywu. Chciałem w związku z tym wprowadzić elementy zabawy i stworzyć surrealistyczne autoportrety, wykorzystując techniki nawiązujące do dawnego kina.Strony internetowe:
Powiązane tematy
Jacqueline Roberts

Aorta

Dominik Śmiałowski
