Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Inspiracje: Ludzie | Przedmioty | Postedycja | 27.03.2017 | Kolor tła:

Clayton Bastiani

Clayton BastianiMieszkam na wyspie Wight w Wielkiej Brytanii. Zajmuję się fotografią artystyczną. Większość moich prac komercyjnych znajduje się w katalogach bibliotek fotograficznych Trevillion Images i Arcangel Images. Dzięki ich staraniom moje zdjęcia były dotychczas wykorzystane na ponad siedmiuset okładkach książek z całego świata.

Fotografią zainteresowałem się w wieku szesnastu lat. Z biegiem czasu wyklarowało się moje szczególne zainteresowanie fotografią symboliczną, martwą naturą, fotografią krajobrazową i eksperymentalną. Lubię patrzeć na świat oczami dziecka, pełnymi ciekawości i chęci inspirowania się jak największą ilością zjawisk i zdarzeń.

Metryczka fotografa:

Mój rocznik: 1974

Ksywka: C_B_Pics (Twitter, Instagram)

Specjalizacje życiowe: Późno zacząłem gotować, ale mimo to jestem już w stanie przygotować całkiem przyzwoite ciasto na pizzę.

Freelancer

Najważniejsza nagroda: Black and White Photographer of the Year (2012) – nagroda magazynu „Black+White Photography”; drugie miejsce podczas Photo Shoot Nude Awards (2016); drugie miejsce na Monochrome Awards w kategorii Fotografia Artystyczna (2014)

Najważniejsza wystawa:

Najważniejsza publikacja: seria dziesięciu artykułów na temat manipulacji w fotografii dla magazynu „Black+White Photography”; tekst biograficzny dla Creatives Go (www.creativesgo.com); wszystkie książki, na których okładce znalazło się zdjęcie mojego autorstwa

Fotografia jest: obsesją.

Mój pierwszy aparat: Praktica BX20

Mój obecny aparat: Nikon D750, Nikon D300, Leica Monochrom

W fotografii omijam: Inspiruje mnie wielu fotografów, co widać w moich pracach. Zawsze jednak staram się mówić własnym językiem i nie być klonem innego artysty.

W fotografii szukam: odkrywania i uczenia się nowych sposobów podchodzenia do fotografii.

Ulubione słowo: dziwny

Ulubione zajęcie: Spacerowanie i odkrywanie wyspy, na której mieszkam.

Ulubiona grzeszna przyjemność: W tym roku wciągnęły mnie wielogodzinne spacery. Dzięki nim spędzam czas na świeżym powietrzu, z dala od komputera, i oczyszczam swój umysł. Próbuję również odświeżyć swoje umiejętności grania na pianinie. Nie zawsze gram równo i zdarza mi się trafiać nie te dźwięki, ale i tak świetnie się przy tym bawię i wyciszam.

Praca, której nigdy nie chciałbyś wykonywać: Jeśli chodzi o fotografowanie ślubów, to robię wyjątek tylko dla przyjaciół. Ogólnie nie jest to moja działka i nie chciałbym się jej poświęcać zawodowo.

Proces tworzenia czy rezultat?: Mieszanka obu. Zdarza się, że wiem, jak będzie wyglądało zdjęcie, zanim jeszcze je zrobię. Zdarza się też, że zdjęcie potrzebuje więcej czasu, a jego finalny kształt wymaga kompromisów, przemyślenia i dogadania się z tematem.

Poczucie humoru czy powaga?: Mieszanka obu. Muszę traktować poważnie swoją pracę, żeby móc się z niej utrzymywać. Jednocześnie ważne jest dla mnie, żeby dobrze się w tej pracy bawić. Kiedy tylko gubię kierunek albo czuję, że zbyt poważna atmosfera mnie przygniata, robię krok w tył i koncentruję się na przypomnieniu sobie, dlaczego tak bardzo kocham fotografowanie. Nie bój się śmiać się z siebie i zaakceptuj fakt, że popełnisz w życiu wiele błędów. To dzięki wyciąganiu wniosków z porażek masz szansę się rozwijać.

Zniechęca mnie: Ego. Jeśli osiągnąłeś szczyt wspaniałości, co więcej cię czeka?

Nakręcają mnie: Kiedy fotografuję, zawsze poświęcam trochę czasu na eksperymentowanie. Wiele moich najlepszych zdjęć powstało w chwili, kiedy odłożyłem na bok wszystkie reguły i spróbowałem nowych rozwiązań. Tyle jest wciąż do odkrycia. Jak na razie ledwie otarłem się o wierzchołek góry lodowej.

W świecie szukam:

Co doradziłbyś początkującym fotografom: Fotografuj. Odkryj swoją pasję i podążaj za nią. Nie bój się eksperymentować, uczyć się, odkrywać. Będą chwile, kiedy fotografia doprowadzi cię do szału, pasja zda się mijać i zaczniesz się zastanawiać, dokąd zmierzasz. Zrób wtedy krok do tyłu, fotografuj dla przyjemności i odbuduj ten kontakt.

Dodaj do schowka
Clayton Bastiani

Kolekcja nr 7

Clayton Bastiani

Kolekcja nr 11

Krótki opis tych dwóch zdjęć: Fotografia bez użycia aparatu. Zdarzało mi się robić własne negatywy/slajdy przy użyciu plastiku, kleju i innych rzeczy. Wywoływałem je w ciemni. Od wielu lat używam komputera i w pewnym momencie zatęskniłem za robieniem fotogramów. Zacząłem eksperymentować z funkcją slajdów/negatywów w moim skanerze (współczesna wersja dawnego analogowego powiększalnika). Wszystkie elementy zostają scalone w Photoshopie i zaaranżowane tak, żeby historie same zaczęły się układać.
Clayton Bastiani

Wróżka, model: Ella Rose Muse

Clayton Bastiani

Syrenka, model: Ella Rose Muse

Krótki opis tych dwóch zdjęć: Staram się robić naturalne zdjęcia, ale lubię też bawić się fotografią. Zawsze interesowała mnie fantastyka i ilustracje science fiction. Próbuję włączać ich elementy w swoje projekty, kiedy tylko jest ku temu okazja.
Clayton Bastiani

Drabina, model: Tigerbelle

Clayton Bastiani

Niebezpieczna podróż kolekcjonera gwiazd, model: Tigerbelle

Ten projekt zrodził się z chęci zmuszenia się do innego spojrzenia na świat. Wszystkie elementy na zdjęciu, z wyjątkiem modela i morza (folia spożywcza), są zrobione z jedzenia. Ziemniaki, szypułki pomidorów, zioła, szparagi itd.
Clayton Bastiani

Magik. Część pierwsza, model: Autoportret

Clayton Bastiani

Magik. Część druga, model: Tigerbelle/Autoportret

Krótki opis tych dwóch zdjęć: Nie zawsze czuję się komfortowo po drugiej stronie obiektywu. Chciałem w związku z tym wprowadzić elementy zabawy i stworzyć surrealistyczne autoportrety, wykorzystując techniki nawiązujące do dawnego kina.

Strony internetowe:

Oznacz jako przeczytane
Masz propozycję inspiracji?: Napisz do nas
Oceń :

Komentarze

2017-04-05 12:55:52

jakie to wszystko wydaję się delikatne

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

adku

Łukasz Bożycki2023-11-27 00:28:27 adku

Świetne są takie dokumenty, podziwiam za wyobraźnię, wytrwałość i ciężką pracę???? Dużo…

piania

Moja tożsamość2023-11-20 11:00:29 piania

Dziękuję bardzo za wyróżnienie mojej fotografii:-)…

romuald

Sikory, sikoreczki, sikorak2023-11-06 13:50:28 romuald

Rozumiem, że ładne dziewczyny i zegarki a może też sikorka z dziewczyną i zegarkiem wchodzą w…

starynikon

Łukasz Bożycki2023-11-05 20:12:06 starynikon

Przepiękne zdjęcia, wywiad super. Brawo !…