Christopher Roche
Urodził się w kanadyjskiej prowincji Quebec, w rodzinie irlandzkich imigrantów. Mieszkał w Afryce i w Europie. Obecnie, mieszkając w Londynie, dzieli czas zawodowy pomiędzy film i fotografię.
Wydał dwie książki fotograficzne: The Priests and Pilgrims of Ethiopia (Kapłani i pielgrzymi Etiopii) i Banaras, Holy City (Święte miasto Waranasi).
„Przez pięć lat fotografowałem tradycje duchowe – zarówno ich warstwę prywatną, jak i tę zbiorową: modlitwy, medytację czy monumentalne zgromadzenia tysięcy pielgrzymów w zapierającej dech scenerii. Odwiedziłem Himalaje i Andy, Republikę Górską Północnego Kaukazu, Czeczenię, Inguszetię i Dagestan, świętą górę Kajlas i Wyżynę Tybetańską, kurdyjską wioskę w górach Zagros, jedno z najstarszych miast świata, czyli Waranasi, a także góry w północnej Etiopii. Widziałem zwyczaje wspólne dla różnych religii i krajów: różańce, pielgrzymki czy sanktuaria (i wiele innych) – a także oczywiście równie wiele różnic.
Pośród przykładów głębokiej pobożności zobaczyłem też biedę, przesądy i dyskryminację. Widziałem – to cecha wspólna większości religii – kobiety wykluczane z męskich przywilejów. A jednak ujrzałem też piękno duchowości i rzecz, która łączy tych wszystkich ludzi: pragnienie, by dotknąć czegoś większego niż my sami.
Wiele starożytnych tradycji jest zagrożonych z powodu globalizacji, masowej turystyki, nacisków politycznych, ekstremizmu religijnego, a nawet globalnego ocieplenia. Mam nadzieję, że mój projekt choćby w niewielkim stopniu przyczyni się do przypomnienia, jak ważne jest to dziedzictwo – dziedzictwo, które odzwierciedla wspólny, fundamentalny aspekt kondycji ludzkiej i ma swoje korzenie u zarania historii człowieka”.
Taniec Świętego Dawida (Lalibela, Etiopia)
Poranek bożonarodzeniowy (Lalibela, Etiopia)
Wieczór bożonarodzeniowy (Lalibela, Etiopia)
Ukuku schodzą w dolinę (Peru)
Taniec derwiszów
Kartik Snana
Wystawienie Buddy do słońca
Obracanie Buddy
Strony internetowe:
Powiązane tematy
Agnieszka Florczyk
25.04.2021
Agnieszka Florczyk
Mam nadzieję, że moje fotografie zwrócą uwagę na piękno, jakie jeszcze jest wokół nas, na zwierzęta, które mają takie samo prawo do życia na Ziemi jak my. Chcę, by moje fotografie przyczyniły się do chęci współistnienia z Naturą, a nie do bezwzględnego jej wykorzystywania.
Gali Tibbon
04.05.2013
Gali Tibbon
Prace Gali Tibbon koncentrują się na religii i wierze, w szczególności na pielgrzymowaniu i rytuałach. Chrzest w rzece Jordan, chrześcijaństwo w Jerozolimie i Etiopii oraz pielgrzymka na Grabarkę to niektóre tematy, które możecie znaleźć na jej stronie internetowej.