Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Inspiracje: Przyroda i krajobraz | 27.10.2019 | Kolor tła:

Christian Vizl

Urodził się w Mieście Meksyk, fotografuje od przeszło 30 lat.

„Od dziecka, odkąd pamiętam, pociągało mnie morze. Śniłem o tym, co znajduje się pod jego powierzchnią, i zastanawiałem się, jak by to wyglądało, gdyby woda nagle zniknęła, pozostawiając w zawieszeniu wszystkie zwierzęta i inne istoty. Mógłbym wtedy wejść do oceanu i wszystkie je zobaczyć, zatrzymane w czasie i przestrzeni.

Poświęciłem życie odkrywaniu i kontemplowaniu zapierającego dech piękna oceanu. Była to niezwykła podróż, która dała mi głębokie poczucie związku z naturą. Niestety doświadczyłem również postępującej dewastacji, której my – ludzie – dopuszczamy się wobec planety. Dziś oceany są w wielkim niebezpieczeństwie. Przełowienie, zanieczyszczenie, plastik, promieniowanie, zmiany klimatu, zakwaszenie i inne wywołane przez człowieka skutki zagrażają oceanicznym ekosystemom i tworzą realne ryzyko wyginięcia życia w nich. Nie ma czasu do stracenia – trzeba natychmiast działać, by odwrócić nasz zgubny wpływ, zanim będzie za późno i zaprzepaścimy ostatnią szansę.

Większość ludzi postrzega istoty żyjące w morzach jako tony jedzenia. Ja widzę w nich znacznie więcej. Nie mają głosu, który byśmy rozumieli, więc postawiłem sobie za cel być głosem oceanu. Mam nadzieję, że dzięki temu zdołam pokazać ludziom, czym naprawdę są te  wszystkie stworzenia – pięknymi, wrażliwymi istotami, mającymi uczucia, osobowości, złożone zachowania i ciekawe życie, które naukowcy dopiero zaczynają rozumieć.

Wierzę, że fotografia może przynieść ludzkości realny pożytek – propagować empatię, prowadzić do zmian. Dlatego moim głównym celem jako fotografa jest tworzenie poetyckich obrazów, które będą pokazywać piękno tych zwierząt. Wiem, że mają one potencjał, by zmienić nasz sposób patrzenia, obudzić miłość i wrażliwość, które w nas drzemią. Jeśli chcemy, by na tej planecie czekała nas jakakolwiek przyszłość, musimy zrozumieć, że nasze życie jest nierozerwalnie związane z życiem wszystkich istot, a nasz dobrostan zależy wprost od dobrostanu innych zwierząt. Jeśli umrą oceany, umrzemy i my.

Wszystkie prezentowane zdjęcia powstały w naturalnym środowisku tych zwierząt i z poszanowaniem ich zwyczajów. Postprodukcja ograniczała się do podstawowej edycji w Lightroomie.

W fotografii najważniejsze jest światło. Uważam, że jest ono podstawową sprawą, gdy chcemy stworzyć intrygujące, inspirujące i poruszające obrazy. Aspekty techniczne sprowadzają się do manipulacji światłem, tak by uzyskać dramatyczny efekt, ukazać głębię emocji, a także wykorzystać kontrast i odcienie do podkreślenia formy i struktury przedstawianej sceny. Skupiam się przede wszystkim na przekazie emocjonalnym, który głęboko oddziała na widza. Podobnie jak poeta używa słów do budowania wierszy, fotograf używa światła do kreowania obrazów.

Staram się, by moje kadry ukazywały wyjątkowe chwile, portretowały dostojeństwo i duszę zwierząt, które fotografuję. Mam ambicję, by skłonić widza do marzeń o lepszym świecie, w którym wszyscy będziemy doceniać i pielęgnować wszystkie przejawy życia.

Na początku roku Christian Vizl wydał swój pierwszy album: Silent Kingdom.

Dodaj do schowka

Christian Vizl

Christian Vizl

Christian Vizl

Christian Vizl

Christian Vizl

Christian Vizl

Christian Vizl

Christian Vizl

Strony internetowe:

Oznacz jako przeczytane
Masz propozycję inspiracji?: Napisz do nas
Oceń :

Komentarze

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

magda

Architektura2024-06-06 11:49:17 magda

A ja bym patrzyła raczej na opowieść, historie żeby zdjęcie nie przedstawialo samego budynku a…

aniut

Ania Wibig2024-05-24 09:47:23 aniut

Super osoba, jestem wzruszona!…

topian

Jak i czym fotografować w górach2024-05-23 14:59:46 topian

Jeśli chcesz nowy w cenie do 3k. To masz wybór pomiędzy Sony A6000 APS-C vs Olympus M10MK2 lub…

dawid

Jak i czym fotografować w górach2024-05-13 22:16:00 dawid

Wiele z tych zdjęć to wschody i zachody słońca w górach. Jak wygląda temat chodzenia po…