Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Inspiracje: Akcja i ruch | Przyroda i krajobraz | 30.04.2024 | Kolor tła:

Chris Fallows

Urodziłem się w RPA w roku 1972. Przez ostatnie 30 lat jako przyrodnik, przewodnik  dokumentalistów oraz zawodowy fotograf zyskałem jedyną w swoim rodzaju możliwość, by trafić to naprawdę niedostępnych miejsc oraz obcować z najbardziej ikonicznymi gatunkami zwierząt na świecie.

Moim celem jest tworzenie fotografii artystycznej zwierząt na takim poziomie, by dorównać najlepszym. Pracuję zarówno na lądzie, jak i w oceanie; podczas tej wędrówki, którą mam przywilej odbywać, korzystam z nowoczesnej techniki i wypracowuję styl, który koncentruje się na intymności, zaufaniu i wzajemnym zrozumieniu z moimi obiektami.

Ogromnie ważne dla mnie jest, by na stworzenia, które fotografuję, patrzeć z dołu, nie z góry. W ten sposób tworzę zaangażowanie i – mam nadzieję – umiem zachować szacunek dla tych niezwykłych istot. Jeśli chodzi o warstwę artystyczną, to zawsze dbam, by moje fotografie miały odpowiedni nastrój. Osiągam to, wybierając miejsca odznaczające się minimalistycznym tłem – jak kurz, mgła, chmury – by tylko uzupełniać główny temat zdjęcia i nie odwracać od niego uwagi.

Bardzo to smutne, że na wielu moich dobrze znanych fotografiach uwieczniłem coś, czego już z nami nie ma na skutek zmian klimatu, kłusownictwa czy błędów w gospodarowaniu środowiskiem. W tym sensie moje prace służą jako przypomnienie o tym, co utraciliśmy, choć równie ważne są historie sukcesu: o tym, co udało się uratować – te ostatnie być może dają widzom nadzieję, że wciąż jesteśmy w stanie coś zdziałać.

Moja rada dla aspirujących fotografów: niech aspekt techniczny nie przysłania wam całej reszty. Podążajcie za swoją pasją, rozwijajcie własny styl. Spędzajcie w terenie tyle czasu, ile będzie konieczne, żeby naprawdę poznać to, co fotografujecie.

I najważniejsze: nigdy nie zapominajcie, że jeśli mieliście szczęście znaleźć się w środowisku zamieszkiwanym przez te niesamowite istoty, macie obowiązek opowiedzieć ich historię i zrobić co w waszej mocy, by je chronić.

Dodaj do schowka

Wyzwanie

Park Narodowy Amboselli, Kenia 2020 Potężna matriarchini prowadzi swoje stado przez wyschnięte jeziora. Ten kadr ma wszystko, do czego dążę. Silny obiekt prowadzący stado; ostre i przykuwające uwagę elementy: spękana powierzchnia ziemi; chmury nadające nastrój; fotografowanie pod bardzo małym kątem podkreśla rolę głównej modelki.

Chris Fallows

Niech Bóg błogosławi deszcz w Afryce

Park Narodowy Serengeti, Tanzania 2022 Majestatyczny lew stoi wyprostowany i dumny niczym w Królu Lwie; w oddali, na równinie Serengeti, pada deszcz, a wielka migracja widoczna jest w postaci plamek na horyzoncie.

Chris Fallows

Inkwizycja

Park Narodowy Central Kalahari, Botswana 2010 Pod potężnym spojrzeniem lwicy starałem się stworzyć scenę o niewielkiej głębi, tak by trawa wokół była miękka i podkreślała główny temat kadru. Tak właśnie wyobrażam sobie idealne płótno dla moich obrazów: proste, czyste tło, które wzbudza zainteresowanie, ale nie przyćmiewa tematu.

Chris Fallows

Figa i słoń

Park Narodowy Mana Pools, Zimbabwe 2019 To zdjęcie jest kamieniem węgielnym mojego cyklu „11th Hour”. Praca jest kolorowa, bo daje nadzieję, że podobne sceny będzie można oglądać także w przyszłości.

Chris Fallows

Dobór naturalny

Chitake Springs, Zimbabwe 2020 Bodaj jedna z moich najwymowniejszych prac, bardzo symboliczna. Ta samica odważnie wprowadziła swoje stado do jaru, gdzie czeka je wiele niebezpieczeństw; trzydzieści lwów poluje w tym wąwozie na bawoły. Przewodniczka stoi śmiało, a z tyłu za nią, jak duchy, sylwetki jej dawnej postaci, niczym genetyczna podróż do miejsca, w którym stała się liderką.

Chris Fallows

Lewiatan

RPA 2020 Zapewne najlepsza rzecz, jaką udało mi się zrobić, wykorzystując bardzo niski punkt widzenia na oceanie. Powstała w ten sposób praca, która zawiera silne elementy budujące nastrój i zachowuje idealną symetryczną równowagę.

Chris Fallows

Ostatni akt

Seal Island , False Bay, okolice Kapsztadu, RPA 2016 Ostatnie udokumentowane pojawienie się żarłacza białego u wybrzeży Seal Island w False Bay. W roku 1996 po raz pierwszy zaobserwowałem to niezwykłe, spektakularne zachowanie stworzenia, które żyje na naszej planecie od 60 milionów lat – a zaledwie w ciągu 20 lat to zaprzepaściliśmy.

Chris Fallows

Perła

Mossel Bay, RPA Najwyżej skaczący żarłacz biały uchwycony kiedykolwiek na zdjęciu; fotografia ogłoszona przez BBC jako jeden z dziesięciu najbardziej uderzających kadrów roku.

Chris Fallows

Miecz z Santiago

Meksyk 2022 Sztuka w oceanie, pięknie pływające ryby otaczają miecznika – tak powstała kompozycja, którą miałem szczęście uwiecznić.

Chris Fallows

Oceaniczny nomada

wyspa Georgia Południowa 2015 Dwa albatrosy wędrowne uczestniczące w rytuale gotowym. To najwspanialsi nomadzi na naszej planecie – potrafią oblecieć świat zaledwie w trzydzieści dni.

Chris Fallows

Obfitość

South Georgia Island 2017 Wciąż są na naszej planecie miejsca, gdzie takie sceny się zdarzają i dają nadzieję. Na tej plaży tłoczy się 500 tysięcy pingwinów królewskich – taki widok wprost zapiera dech.

Chris Fallows

Strony internetowe:

Oznacz jako przeczytane
Masz propozycję inspiracji?: Napisz do nas
Oceń :

Komentarze

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

aniut

Ania Wibig2024-05-24 09:47:23 aniut

Super osoba, jestem wzruszona!…

topian

Jak i czym fotografować w górach2024-05-23 14:59:46 topian

Jeśli chcesz nowy w cenie do 3k. To masz wybór pomiędzy Sony A6000 APS-C vs Olympus M10MK2 lub…

dawid

Jak i czym fotografować w górach2024-05-13 22:16:00 dawid

Wiele z tych zdjęć to wschody i zachody słońca w górach. Jak wygląda temat chodzenia po…

maril

Małgorzata Tymińska2024-04-25 16:42:25 maril

Super zdjęcia…