Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Inspiracje: Dokument i reportaż | Ludzie | 03.09.2015 | Kolor tła:

Carlos Spottorno

Carlos Spottorno to hiszpański fotograf specjalizujący się w fotografii dokumentalnej. Z wykształcenia jest artystą – studiował malarstwo. Jeśli chodzi o doświadczenia zawodowe, to był dyrektorem artystycznym w agencji reklamowej. Tematyka jego zdjęć dotyczy zmian na szczeblach władzy, spraw ekonomicznych i społecznych, które mają istotny wpływ na współczesny świat.

Fotografią zajmuje się na poważnie od 2001 roku. Zrealizował w tym czasie szereg projektów fotograficznych i filmowych, zarówno autorskich, jak i na zlecenie.

W swoim dorobku ma sześć albumów i wiele nagród, m.in. World Press Photo w 2003 i 2015 roku.

Dla czytelników „Szerokiego Kadru” wybrał osiem zdjęć z albumu Wealth Management. Tytuł albumu to termin używany w bankowości w celu rozróżnienia usług dla elitarnych klientów od tych dla masowego rynku. Jest to połączenie doradztwa finansowego, strategii fiskalnej i planowania pod kątem prawnym w ramach jednej opłaty. Dzięki istnieniu tzw. rajów podatkowych i pewnych ponadnarodowych ram prawnych, klienci prywatnych banków korzystają z uprzywilejowanych informacji oraz potężnej sieci wpływów, by akumulować swoje bogactwo.

Wealth management to praktyka pozwalająca na to, aby bogaci jeszcze bardziej się bogacili, a pieniądze publiczne topniały z powodu coraz mniejszych wpływów z podatków.

Prywatne banki, tak jak inne wpływowe organizacje, mistrzowsko posługują się eufemizmem. Ich sposób komunikacji jest klarowny i elegancki. W swoich przekazach ustnych i wizualnych używają profesjonalnego języka, zapraszając bogatych, aby do nich dołączyli i cieszyli się dobrodziejstwami akumulacji.

Spottorno w swojej książce pokazuje, jak będzie wyglądał świat ludzi bogatych pozbawiony makijażu, bez lukrowej polewy ich kampanii reklamowych. Jest to spojrzenie na świat bogaczy i ich agentów, w którym rzekomo żyje się lepiej, w którym pieniądze nie zawsze przynoszą szczęście, a największym luksusem jest być niewidocznym, niedostępnym, a więc – niezniszczalnym.

Książka pozostawia nas z takim oto pytaniem: Czy gdybyśmy mieli szansę stać się częścią tej uprzywilejowanej warstwy społecznej, bylibyśmy gotowi rozdystrybuować nasze bogactwo, czy też raczej widzielibyśmy tylko czubek własnego nosa i przystąpilibyśmy do nieuczciwej gry prowadzonej przez banki?

Dodaj do schowka

Carlos Spottorno

Carlos Spottorno

Carlos Spottorno

Carlos Spottorno

Carlos Spottorno

Carlos Spottorno

Carlos Spottorno

Carlos Spottorno

Strony internetowe:

Oznacz jako przeczytane
Masz propozycję inspiracji?: Napisz do nas
Oceń :

Komentarze

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

roman

Długi czas otwarcia migawki2023-05-14 11:58:03 roman

Witam, mam różne obiektywy "dziwolągi" ale nie mam wiedzy i nie wiem do czego służą. Proszę o…

igor

Arkadiusz Bar2023-05-14 07:46:22 igor

Ładne ujęcia ale czemu tak dużo Photoshopa? Przesadzone :(…

lukuj

Marcin Sudziński2023-04-28 15:52:21 lukuj

Rozumiem Pana doskonale. Zdarza mi się przywracać do życia stare mechaniczne aparaty. Ostatnio…

dorota

Portret - czas naświetlania 2-5 sekund2023-04-06 13:10:53 dorota

Czy do konkursu może zostać wysłane zdjęcie sprzed roku, czy musi być zrobione w tym miesiącu?…