Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Inspiracje: Przyroda i krajobraz | 26.12.2019 | Kolor tła:

Beverly Joubert

Beverly JoubertDziałaczka na rzecz ochrony przyrody (zwłaszcza afrykańskiej), twórczyni filmów i fotografka, wyróżniona tytułem National Geographic Explorer-At-Large. Założycielka i udziałowiec Great Plains Conservation, organizacji, która prowadzi kilka rezerwatów w Kenii, Botswanie i Zimbabwe. Nienastawiona na zysk „gałąź” tej organizacji, czyli Great Plains Foundation, zajmuje się wsparciem, edukacją i bliską współpracą kierowanymi do osób, które żyją wokół rezerwatów przyrody. Beverly Joubert odgrywa ważną rolę w pomaganiu potrzebującym w ramach tej organizacji. Działa w „Nosorożcach bez Granic” – inicjatywie mającej na celu przeniesienie nosorożców z obszarów zagrożonych kłusownictwem w bezpieczniejsze okolice. Na szczytne cele oddaje nie tylko swój cenny czas, ale też swoje prace fotograficzne. Organizacja Great Plains ma obecnie około 660 pracowników i zarządza ponad 4 tysiącami kilometrów kwadratowych terenu utrzymywanego w naturalnym stanie.

Wraz z mężem Dereckiem prowadzą wytwórnię Wildlife Films, która wyprodukowała przeszło 40 filmów niosących mocne przesłanie o ochronie przyrody. Zdobyli łącznie 8 nagród Emmy, jedną Peabody, dwie Wildscreen Pandy oraz wyróżnienie za wyjątkowe osiągnięcia na Jackson Hole Wildlife Film Festival.

Beverly w fotografowaniu polega raczej na intuicji niż na technice. To osoba, która żyje w Afryce, oddycha nią, chłonie otwarte przestrzenie pełne dzikich kotów, słoni, zebr czy bulgoczących potoków magmy. Afryka to jej fotograficzna specjalność już od ponad 30 lat. Beverly publikowała swoje prace w kilkunastu edycjach „National Geographic Magazine”, 11 książkach i tysiącach artykułach wydawanych w różnych krajach.

Pochodzi z Afryki i w tym chyba tkwi jej wyjątkowość, ponieważ jej fotografie świadczą o dogłębnej wiedzy na temat przedstawionych obiektów. Beverly Joubert zdaje się rozumieć lamparta, patrząc mu w oczy; zna jego zamiary, bo widziała te koty już tysiące razy.

Dodaj do schowka
Więzy pokrewieństwa. Rodzina zebr, biegnąc, trzyma się razem, żeby się nie rozdzielić i nie zgubić w płytkiej wodzie, która oddziela zwierzęta od pastwiska, gdzie mogą się pożywić kłującymi trawkami rosnącymi opodal solnisk.
Wspaniali zabójcy. Te terytorialne samce na równinie Duba stworzyły śmiertelnie groźną drużynę, zdolną powalić wielkiego bawołu w delcie Okawango w Botswanie.
Wyrzeźbiony nosorożec. Dziki nosorożec właśnie wynurzył się z kąpieli błotnej i stoi jak gliniana rzeźba o wschodzie słońca. Musimy zadbać, żeby taki obraz nie stał się ostatnim wspomnieniem o wymarłym gatunku.
Lwi punkt widzenia. Delta zmienia się wraz z porami roku. Powodzie przeplatają się z suszami, odmieniając wygląd krajobrazu. Ten samiec wykorzystuje uschnięte drzewo, by spojrzeć z lotu ptaka na swoje terytorium.
Wzory zmian. Słonie w delcie Okawango to artyści krajobrazu. Dzięki nim kanały pozostają drożne, a czasem te zwierzęta zmieniają bieg wody, tworząc nowe kanały dla wydr, krokodyli, ryb, ptaków, a nawet hipopotamów.
Bezpieczne gniazdo. Młoda lamparcica Toto (imię znaczy: „mała”) dokonała intrygującego znaleziska: wypatrzyła gniazdo warugi wysoko na akacji. Zaczęła się nim bawić, potem wpadła do zagłębienia i resztę dnia spędziła sobie elegancko, leżąc w wygodnym gniazdku.
Taniec cieni. Solniska Makgadikgadi mają czarodziejską właściwość przywoływania ducha wszystkich zwierząt.
Pejzaż wodny. Stadko hipopotamów na piaszczystym brzegu rzeki Zambesi.

Strony internetowe:

Oznacz jako przeczytane
Masz propozycję inspiracji?: Napisz do nas
Oceń :

Komentarze

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

maril

Filip Blaauw2023-09-03 18:04:26 maril

Świetne zdjęcia gratuluje pasji…

agnieszkaf

Ptak w krajobrazie2023-08-28 21:24:05 agnieszkaf

[quote=""]Czatownia nad Gadzinowym zarośnięta inne tez ruina.....gdzie fotografować Reszta tylko…

glen

Ptak w krajobrazie2023-08-17 17:40:53 glen

[quote=""]Czatownia nad Gadzinowym zarośnięta inne tez ruina.....gdzie fotografować Reszta tylko…

bartosz

Czarek Sokołowski2023-08-15 23:48:35 bartosz

-tylko radosne zdjęcia !????????????????????…