Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Inspiracje: Akcja i ruch | Dokument i reportaż | Ludzie | 11.10.2015 | Kolor tła:

Basia Abramowicz

Wybierając prace Basi Abramowicz, mieliśmy na uwadze przywiązanie autorki do sposobu prezentacji jej zdjęć – zwłaszcza w cyklu „Nieoczywiste”, w którym oglądamy fotografie zestawione w pary. Spodobała nam się również lekkość, brak krzykliwości tych obrazów, doskonale pasujące do podejmowanych tematów.
Gratulujemy!

Basia Abramowicz urodziła się w 1985 roku w Białej Podlaskiej. W 2009 ukończyła studia na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie (dyplom w pracowni rysunku i intermediów pod kierunkiem adiunkta II stopnia Jana Gryki). Stypendystka Warszawskiej Szkoły Filmowej, na której w 2013 ukończyła kierunek Fotografia. W 2011 roku zdobyła nagrodę główną w konkursie fotograficznym 7 LIVES of fineLIFE, w 2014 roku zaprezentowała prace w sekcji „Debiuty” na TIFF Festivalu we Wrocławiu.

„W swojej pracy najczęściej koncentruję się na tym, co jest mi znane. Inspiracji szukam w najbliższym otoczeniu. Kiedy w życiu codziennym zauważam coś, co mi się podoba, od razu chcę mieć to na zdjęciu. W moich pracach zacierają się granice stylów. Lubię łączyć fotografię kreacyjną, z fotografią dokumentalną. W czasie studiów przeżyłam fascynację zdjęciami w czerni i bieli. Teraz już bardziej świadomie wybieram kolor. Myślę, że to dzięki malarstwu, które zawsze było w moim życiu ważne i które bardzo kocham. Cały czas pracuję nad kolejnymi zdjęciami. Wysyłam fotografie na konkursy, myślę o wystawie. Mieszkam w małej miejscowości i nie zawsze mogę uczestniczyć w ciekawych wernisażach i wystawach fotograficznych, uwielbiam oglądać zdjęcia, dlatego cieszę się, że jest tak dużo dobrej fotografii w internecie”.

Metryczka fotografa:

Mój rocznik: 1985

Specjalizacje życiowe: dokument, fotografia kreacyjna

Profil na Szerokim Kadrze: ponadchodnikami

Freelancer

Fotografia jest: szukaniem osobliwości, reakcją na to, co widzę i przeżywam

Mój pierwszy aparat: Zenit

Mój obecny aparat: Nikon D600

W fotografii omijam: kałuże

W fotografii szukam: tego, co jest niezwykłe

Ulubione słowo: serwus

Używane przekleństwo: kurza łapka

Ulubione zajęcie: Uwielbiam zdjęcie, którego twórcą jest Martin Parr. Inspirują mnie zdjęcia Adama Pańczuka (pochodzi z mojego miasta), ostatnie moje odkrycie to cudowne prace Amy Stein

Praca, którą chciałbyś wykonywać oprócz fotografii: Mogłabym być zbieraczem połamanych parasoli ;-)

Proces tworzenia czy rezultat?: Myślę że obu etapom pracy towarzyszy niesamowite podniecenie

Poczucie humoru czy powaga?: poczucie humoru

Zniechęca mnie: brak pewności siebie

Nakręca mnie: inspirujące albumy ze zdjęciami

W świecie szukam: tego jedynego kadru

Co doradziłbyś początkującym fotografom: Wysyłajcie zdjęcia na konkursy, nie bójcie się pokazywać swoich fotografii. Małe sukcesy bardzo motywują do działania. Rozmawiajcie z ludźmi o swoich pracach. Warto odbywać małe podróże (nawet dookoła domu, czy do sąsiedniej wsi lub miasta), otwierają horyzonty.

Dodaj do schowka
Basia Abramowicz
Basia Abramowicz

Ulotność

Cykl fotografii przedstawia pomieszczenia i mieszkańców z mojego rodzinnego domu, wykonujących zwykłe codzienne czynności. Jedna z postaci zachowuje się w sposób nietypowy czy wręcz niespotykany. Jest to mała dziewczynka ubrana w strój baletnicy, która w niezwykły sposób przemieszcza się w przestrzeni domu. Wrażenie ulotności danej sceny potęguje pojawianie się dziewczynki lub jej brak. Stykanie się realności przedmiotów, postaci i wnętrza z niematerialną, transparentną postacią jest tu podstawowym motywem treściowym. Opowiadając o tym, co jest mi bliskie, chciałam wprowadzić wrażenie niepokoju i dziwności oglądanej sytuacji.
Basia Abramowicz
Basia Abramowicz

Chłopcy

Projekt zrodził się z obserwacji moich dorastających braci. Chciałam, aby powstały zdjęcia intymne, czekałam na momenty, w których „chłopcy” wyjdą z nałożonych im ról, pozwolą sobie na żarty, zamyślenie.
Basia Abramowicz
Basia Abramowicz
Basia Abramowicz
Basia Abramowicz

Nieoczywiste

Cały cykl składa się z 5 dyptyków. Jest to swoista zabawa obrazami, łączenie rzeczywistości zastanej z obrazami zmyślonymi. Szukanie nawiązań do tego, co namacalnie przeżyłam i sfotografowałam.
(Jeden dyptyk potraktowałam jako jedno zdjęcie)

Strony internetowe:

Oznacz jako przeczytane
Masz propozycję inspiracji?: Napisz do nas
Oceń :

Komentarze

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

saxifraga75

Ciekawe zdjęcie czegoś bardzo zwykłego2024-09-16 20:49:18 saxifraga75

Coś zwykłego, spotkane podczas zimowego spaceru ...…

ragaart

Chwila, która mówi więcej niż tysiąc słów2024-09-03 00:25:46 ragaart

Wszystkie zdjęcia świetne. Qtk i Rogowski to moje faworyty. Rogowski powinien przekonwertować do…

ragaart

Chwila, która mówi więcej niż tysiąc słów2024-08-29 22:28:51 ragaart

Świetny wywiad, rewelacyjne podejście. Nie tylko z duchem czasu, bo przecież postęp, w tym…

ewa__s__

Chwila, która mówi więcej niż tysiąc słów2024-08-05 21:47:09 ewa__s__

Nowy Jork, styczeń 2024 Autorka Ewa Sawko…