Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Inspiracje: Dokument i reportaż | Ludzie | Postedycja | 30.06.2021 | Kolor tła:

Arseny Neskhodimov

Urodził się w roku 1981 w Samarkandzie (Uzbekistan), mieszka i pracuje w Moskwie.
W roku 2003 ukończył studia licencjackie na kierunku fotografia i film w Instytucie Kultury w Kemerowie. Od 2008 roku pracuje zawodowo jako fotograf. W swoich pracach zajmuje się takimi zagadnieniami jak utrata złudzeń i poczucie alienacji u pokolenia urodzonego na początku lat 80.

W wieku 20 lat obejrzałem Nieznośną lekkość bytu, film z 1988 roku, gdzie głównym bohaterem jest fotograf prasowy. W tamtych czasach za główny warunek dobrej fotografii uważałem bycie w centrum wydarzeń i złapanie decydującego momentu. Po ponad 10 latach pracy jako fotograf prasowy uznałem, że bycie po prostu świadkiem mi nie wystarcza. Chciałem kontrolować rezultat, a nie polegać na ślepym trafie. W roku 2016 zacząłem urządzać plany zdjęciowe, tworzyć nową rzeczywistość, która w pełni odzwierciedlałaby mój wewnętrzny świat, a nie tylko bazowała na przypadku. Z początku robiłem autoportrety i do dziś czasem je wykonuję. Autoportret to po prostu autobiografia – śledząc moje opowieści o samym sobie, możecie wydedukować, co mnie inspirowało i jacy artyści mieli na mnie wpływ.

W zasadzie fotografia nigdy nie była moim źródłem natchnienia. Wolę malarstwo, może dlatego, że chodziłem do szkoły plastycznej, ale też trzeba przyznać, że malarstwo i rysunek zostawiają zawsze pole do interpretacji, a co najważniejsze – w każdym obrazie widoczny jest jego autor. Z kolei w przypadku fotografii dość rzadko natrafia się na niepowtarzalny język wizualny. Jasne, fotografowie mają swój indywidualny styl, szukają własnych tematów, jednak pod względem artystycznym fotografia jest raczej monotonna.

Ostatnio podczas fotografowania staram się przezwyciężyć dokumentalną naturę zdjęcia. Dużo używam sztucznego oświetlenia, zacząłem edytować pliki w Photoshopie, z początku z zawstydzeniem, bo dotychczas bardzo pilnowałem, żeby rozbić zdjęcia od razu perfekcyjne wizualnie. Teraz już nie boję się tego programu – uznałem wręcz, że im więcej Photoshopa, tym lepiej. Nie chodzi mi o kopiowanie obrazów czy dodawanie stylizacji. Sam sobie wyznaczam wizualne zadania, za każdym razem inne. W ostatnich pracach staram się osiągnąć pewną konwencjonalność obrazu, uczynić go jeszcze bardziej sztucznym, niż już jest.

Seria Safety card (Instrukcja bezpieczeństwa)
Od marca 2020 roku siedzimy wraz z żoną w domu i prawie nie wychodzimy.
Nasze mieszkanie to jedyne bezpieczne miejsce. Jest to historia o tym, jak lęk i niepewność stały się naszymi nieodłącznymi towarzyszami.
Wszystko zaczęło się wtedy, gdy rozwinął się u mnie lęk przed lataniem – a stało się to po przeczytaniu instrukcji bezpieczeństwa w samolocie kilka lat temu. Później przekonałem się, że istnieje mnóstwo zbiorów zasad i rekomendacji, co zrobić, gdy coś się stanie. W tym świecie przepełnionym instrukcjami wiecznie coś się przydarza: włamywacz wchodzi ci do domu, twój dom zawala się wskutek trzęsienia ziemi, samolot spada do morza. W tym świecie niebezpieczeństwo czai się za każdym rogiem.
W tym okropnym otoczeniu musisz stale mieć się na baczności. W restauracji nie siadać za blisko wyjścia, nie ruszać się, jeśli jesteś ranny, pamiętać o zamykaniu na zamek drzwi wejściowych itd.
W tym świecie musisz znać reguły przetrwania: przed zjedzeniem owocu zawsze go umyj, a gdy przypadkiem trafisz w środek tłumu, musisz się za wszelką cenę wydostać na zewnątrz.

Dodaj do schowka
Oznacz jako przeczytane
Masz propozycję inspiracji?: Napisz do nas
Oceń :

Komentarze

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

maril

Filip Blaauw2023-09-03 18:04:26 maril

Świetne zdjęcia gratuluje pasji…

agnieszkaf

Ptak w krajobrazie2023-08-28 21:24:05 agnieszkaf

[quote=""]Czatownia nad Gadzinowym zarośnięta inne tez ruina.....gdzie fotografować Reszta tylko…

glen

Ptak w krajobrazie2023-08-17 17:40:53 glen

[quote=""]Czatownia nad Gadzinowym zarośnięta inne tez ruina.....gdzie fotografować Reszta tylko…

bartosz

Czarek Sokołowski2023-08-15 23:48:35 bartosz

-tylko radosne zdjęcia !????????????????????…