Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Inspiracje: Dokument i reportaż | Ludzie | 09.06.2017 | Kolor tła:

Arkadij Kurta

Nazywam się Arkadij Kurta, pochodzę z Ukrainy.
Pierwszy aparat fotograficzny dostałem dziesięć lat temu. Od razu zainteresowałem się fotografią, a w 2009 roku postanowiłem poświęcić jej życie zawodowe. Zdjęcia pochłaniają cały mój czas. Zajmuję się zarówno ich robieniem, jak i pełną edycją. Szczególnie interesuje mnie fotografia uliczna, portretowa oraz akty. Ulica jest jedną z najbardziej zróżnicowanych lokalizacji. Każda ulica ma w sobie coś wyjątkowego. Niestety zbyt często nie zwracamy na to w ogóle uwagi.

Od pięciu lat moim podstawowym aparatem jest Nikon D700. Znaczną większość zdjęć wykonuję przy użyciu obiektywu Nikkor 80–200 f2.8. Poza studiem staram się korzystać wyłącznie z naturalnego światła, jedynie okazjonalnie wspomagając się blendą i dyfuzorem.

Najważniejsze to nauczyć się wyczucia światła, co minimalizuje dylematy przy doborze sprzętu. Równie ważny jest dla mnie wybór odpowiedniego modela. W ostatnich latach bardzo często zgłaszają się do mnie osoby zainteresowane udziałem w moich projektach. Zdarza się również, że znajduję ciekawych modeli dzięki internetowi – na serwisach o tematyce fotograficznej, w mediach społecznościowych.

Zanim przystąpię do samego fotografowania, opracowuję dokładnie swój pomysł, szukam odpowiedniej lokalizacji, a na końcu dobieram właściwego modela. Staram się odczytać charakter danej osoby, obserwując jej palce, dłonie, gesty, otwartość na ludzi. Dzięki temu jestem w stanie stwierdzić, czy ta osoba pasuje do mojego projektu. Znalezienie modela jest równie ważne jak dobór odpowiedniej scenerii, znajomość danego gatunku fotografii i dobrze dopracowany pomysł na zdjęcie.

Kiedy odkryję coś nowego, staram się dowiedzieć, co na ten temat myślą inni. Nasze poglądy nie zawsze są zgodne, zawsze jednak staram się zrozumieć te cudze. Nigdy nie powiedziałbym, że wiem już wszystko na temat fotografii. Robię, co w mojej mocy, by cały czas rozwijać się i uczyć. Wiem też, że nigdy nie należy ignorować początkujących fotografów. Bardzo często mają oni wiele nowych i ciekawych pomysłów, a to bywa niezwykle inspirujące.

Dodaj do schowka

Arkadij Kurta

Arkadij Kurta

Arkadij Kurta

Arkadij Kurta

Arkadij Kurta

Arkadij Kurta

Arkadij Kurta

Arkadij Kurta

Arkadij Kurta

Arkadij Kurta

Strony internetowe:

Oznacz jako przeczytane
Masz propozycję inspiracji?: Napisz do nas
Oceń :

Komentarze

pawelpiotrm

pawelpiotrm 2017-06-09 19:52:44

Rewelacja jednym slowem

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

roman

Długi czas otwarcia migawki2023-05-14 11:58:03 roman

Witam, mam różne obiektywy "dziwolągi" ale nie mam wiedzy i nie wiem do czego służą. Proszę o…

igor

Arkadiusz Bar2023-05-14 07:46:22 igor

Ładne ujęcia ale czemu tak dużo Photoshopa? Przesadzone :(…

lukuj

Marcin Sudziński2023-04-28 15:52:21 lukuj

Rozumiem Pana doskonale. Zdarza mi się przywracać do życia stare mechaniczne aparaty. Ostatnio…

dorota

Portret - czas naświetlania 2-5 sekund2023-04-06 13:10:53 dorota

Czy do konkursu może zostać wysłane zdjęcie sprzed roku, czy musi być zrobione w tym miesiącu?…