Ana Palacios
Ana Palacios, fotoreporterka z Hiszpanii, w swojej pracy skupia się głównie na tematach związanych z Afryką. Jej prace były wielokrotnie nagradzane, wystawiane i publikowane w mediach na całym świecie. Wydała dotąd trzy albumy: Albino o losie albinosów w Tanzanii, Art in Movement o roli sztuki w przemianach społecznych w Ugandzie oraz Slave Children. The Back Door o dzieciach, które padły ofiarą handlu ludźmi w Afryce Zachodniej.
Albino
W Afryce istnieje przesąd, że picie „eliksiru z albinosa” przynosi szczęście. Dlatego albinosi są ścigani, okaleczani i zabijani przez łowców chcących zdobyć składniki do tej wysoko cenionej mikstury.
W Tanzanii, gdzie żyje więcej albinosów niż gdziekolwiek indziej na świecie, rząd uznał za konieczne stworzenie specjalnych schronisk, w których ci ludzie będą chronieni przed bandami pozbawionych skrupułów handlarzy ludźmi.
Projekt Any Palacios ukazuje codzienne życie, nadzieje i obawy albinosów w jednym z takich schronisk – Centrum Kabanga.
Metryczka fotografa:
Mój rocznik:
Specjalizacje życiowe: kwestie praw człowieka w Afryce
Freelancer / zatrudniona:Freelancerka, współpracuje z redakcjami „The Guardian”, „Der Spiegel”, Days Japan, „6 Mois”, „Terra Mater”, „New Internationalist” i innymi.
Najważniejsza nagroda: Zdjęcie roku UNICEF – wyróżnienie, Visa de l’ANI 2017 (nagroda francuskiego stowarzyszenia fotoedytorów ANI) – zwyciężczyni, Konkurs PX3 Prix de la Photographie w Paryżu, kategoria „ludzie mediów” – złoty medal, Konkurs PX3 Prix de la Photographie w Paryżu, kategoria „portrety dzieci” – złoty medal, Konkurs Moscow International Foto Awards (MIFA), kategoria „fotoesej” – złoty medal, Konkurs Moscow International Foto Awards (MIFA), kategoria „styl życia” – złoty medal
Najważniejsza wystawa: Prace Any Palacios były wystawiane na całym świecie, między innymi w Gobbeling Art Center w Paryżu, w ośrodku francuskim w Dar es Salaam w Tanzanii, w Les Temps Libres Rennes (Francja), w Hotelu Mandarin (Kuala Lumpur, Malezja), w ACCI Gallery, Berkeley (USA), a także w wielu hiszpańskich muzeach w Madrycie, Maladze, Castellón, Bilbao, Sewilli, Gijón i innych miastach.
Najważniejsza publikacja: W 2015 roku Ana wydała swój pierwszy album zatytułowany Art in Movenent o roli sztuki w przemianach społecznych w Ugandzie. W 2016 r. ukazał się album Albino o losie albinosów w Tanzanii. W tym roku (2018) ukazał się album Slave Children. The Back Door o dzieciach, które padły ofiarą handlu ludźmi w Afryce Zachodniej (powstał także film dokumentalny na ten temat).
Fotografia jest dla mnie narzędziem służącym do zmieniania świata.
Mój pierwszy aparat: Polaroid
Mój obecny aparat: Canon 5D Mark IV
W fotografii omijam: szukania sensacji.
W fotografii szukam: godności i nadziei.
Ulubione słowo: „wyzwanie”
Najmniej lubiane słowo: „niemożliwe”
Ulubione zajęcie: wyprawy do kina
Ulubiona zakazana przyjemność: czekolada
Praca, której nigdy nie chciałbyś wykonywać: praca bez znaczenia
Proces tworzenia czy rezultat?: wpływ na społeczeństwo i dążenie do zmian
Poczucie humoru czy powaga?: specyficzny humor…
Zniechęcają mnie: toksyczni ludzie.
Nakręcają mnie: ludzie, którzy inspirują.
W świecie szukam: szukam spokoju ducha.
Co doradziłbyś początkującym fotografom: bądźcie wytrwali i zaufajcie instynktowi.








Strony internetowe:
Powiązane tematy
Nadav Bagim (znany także jako AimishBoy)

Jędrzej Nowicki

Alessandro Rota
