Alphan Yilmazmaden
Jestem fotografem amatorem, mieszkam w Stambule. Zajmuję się fotografią uliczną, a moje miasto – bardzo dynamiczne, pełne ludzi, wiekowe – daje nieograniczone możliwości. Staram się więc pokazywać interakcje ludzi w otoczeniu społecznym. Fotograf zamierzający tworzyć fotografię uliczną musi się wtopić w otoczenie, obserwować mikrohistorie rozgrywające się wokół. Odkrywać szczegóły, które zazwyczaj umykają.
Nie chodzi o przeoczenie lub zauważenie czegoś, tylko o zrozumienie i nauczenie się na nowo, czym jest życie. Znacie to niesamowite uczucie déjà vu, gdy jesteście pewni, że już raz przeżyliście sytuację rozgrywającą się właśnie teraz? Ja miewam tak często. Prawdę mówiąc, nie jest tak trudno sfotografować jakąś scenę, którą już kiedyś widzieliśmy w książce, internecie czy na wystawie.
Fotografia uliczna pomaga mi zrozumieć podobieństwa między ludźmi, które są większe, niż mnie uczono. Najchętniej używam małego aparatu, gotowego do zrobienia zdjęcia (zawczasu ustawione parametry ekspozycji i ostrość). Korzystam z obiektywu szerokokątnego (odpowiednik 28–40 mm). Dzięki temu mam czas na obserwację i podjęcie decyzji.
Powiązane tematy
Piotr Welcz
30.11.2020
Piotr Welcz
Zamykamy ten cykl prezentacji czytelniczych inspiracji materiałem, który przypomina nam o niezwykle ważnej rzeczy. Otóż trudno robić dobre i ciekawe zdjęcia, jeśli interesujemy się tylko fotografią. Pan Piotr Welcz kocha przyrodę i stara się ukazać na swoich zdjęciach jej piękno. Dzięki temu, że zdjęcia nie są dla niego najważniejsze, nie musi się spieszyć. Może spokojnie kontemplować naturę, cieszyć się chwilami spędzonymi z dala od miejskiego zgiełku. Jego prace są owocem tego zamiłowania.

Sarah M Lee

Mathias Wasik
12.06.2019
Mathias Wasik
Mathias jest działaczem na rzecz praw człowieka, a także fotografem ulicznym i dokumentalistą. Urodził się w Gdyni, wychował w Niemczech, a w 2015 roku przeprowadził się do Stanów Zjednoczonych. Gdy tylko może, stara się łączyć swoją działalność społeczną z fotografią.
