Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Inspiracje: Akcja i ruch | Dokument i reportaż | Ludzie | Podróże | 18.07.2019 | Kolor tła:

Alain Schroeder

Belgijski fotograf Alain Schroeder działa w branży fotograficznej już przeszło trzy dekady. Najpierw przez piętnaście lat był fotografem sportowym (w tym czasie jego zdjęcia ukazały się na 500 okładkach prasowych), później zaś przerzucił się na fotografię podróżniczą, artystyczną i architektoniczną. W roku 1989 został współzałożycielem agencji Reporters, którą wprowadził w nową rzeczywistość fotografii cyfrowej, a później zleceń wideo.

Przed pięciu laty Schroeder rozpoczął nowy rozdział w życiu i karierze. Sprzedał udziały w agencji Reporters, by poświęcić się podróżom po świecie z aparatem. Przemierzył Azję Środkową i Południowo-Wschodnią: Kirgistan, Tadżykistan, Uzbekistan, Kazachstan, Afganistan, Sri Lankę, Laos, Cambodżę, Tajlandię, Mjanmę, Indonezję i Indie, gdzie w latach 2013 i 2014 spędził dwa razy po sześć miesięcy. Reprezentuje go paryska agencja Hemis.

„Uczyłem się fotografii na czarno-białych i kolorowych kliszach w analogowych aparatach, jeszcze w latach siedemdziesiątych. Technikę mam opanowaną doskonale, jednak od czasów mojej młodości producenci wprowadzili tyle ulepszeń technicznych, że zwykle używam aparatu w trybie P (wybór programu) lub S (jeśli chcę kontrolować czas migawki). Studiowałem sztuki piękne i przez lata wyrobiłem sobie dobrą intuicję kompozycyjną. Instynktownie wiem, gdzie się ustawić, żeby złapać najlepszy kadr w danej sytuacji. Zdjęć nie robi aparat, tylko w małym stopniu oko, a w zdecydowanej większości mózg”.

Dodaj do schowka

Brick Prison

W Bangladeszu przemysł ceglany zatrudnia mężczyzn, kobiety (również ciężarne) i dzieci, w pracy przy produkcji cegieł. Praca odbywa się w bardzo trudnych warunkach. Przez  12-18 godzin dziennie bez żadnych zabezpieczeń ludzie wdychają niebezpieczne substancje.

Alain Schroeder

Alain Schroeder

Alain Schroeder

Kid Jockeys

Indonezja, wyspa Sumbawa, Moyo. Wyśicgi organizowane między sąsiadami, aby uczcić udane zbiory, zostały w XX wieku przekształcone, przez Holendrów, aby bawić urzędników i szlachtę. Sport charakteryzuje się małymi końmi i dżokejami, w wieku 5-10 lat, którzy ścigają się na oklep, boso i z niewielkim zabezpieczeniem.

Alain Schroeder

Alain Schroeder

Alain Schroeder

Kim City

Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna pozostaje jednym z najbardziej odizolowanych i skrytych narodów świata. Zdjęcia powstały podczas uroczystości 70. rocznicy powstania Korei Północnej. Podczas gdy kraj jest ogólnie niedostępny dla zagranicznych mediów, to wydarzenie jest dostępne zarówno dla prasy, jak i turystów. Wizyta ma edakściśle ustalony program i jest kontrolowana przez przewodników. Oglądając zdęcia z tej serii należy mieć na uwadze w jakich warunkach były one realizowane.

Alain Schroeder

Alain Schroeder

Alain Schroeder

Kushti

Kushti to tradycyjna indyjska forma zapasów. Pod opieką guru, przez 6-36 miesięcy, zawodnicy poświęcają swoje ciała i umysłu bytrenowac ten sport.

Alain Schroeder

Alain Schroeder

Alain Schroeder

Living for Death

W Toraja (Indonezja) rytuały związane ze śmiercią są złożone, wymagają rozległego planowania i są drogie. Dlatego, gdy osoba umiera, może to potrwać tygodnie, miesiące, a nawet lata, zanim rodzina zorganizuje pogrzeb. W tym czasie zmarłego uważa się za „chorego” i trzyma się w domu. Krewni nadal wchodza w interakcję ze zmarłym, oferując prezenty, pijąc kawę, spożywając posiłki u boku i rozmawiając z nim. Chociaż pozostaje to smutny czas, przejście od życia do śmierci jest powolnym i pokojowym procesem wzmacniającym więzi rodzinne. W zależności od rodziny, ciało może być trzymane odkryte, spakowane w warstwy tkaniny lub w trumnie.

Alain Schroeder

Alain Schroeder

Alain Schroeder

Marches

L’Entre-Sambre-et-Meuse w Belgii jest historycznym regionem leżącym pomiędzy rzekami Sambre i Meuse. Oddzielając Niemcy i Francję, dwa zaciekle walczące narody, obszar przez wieki doświadczył nieustannych, często wyniszczących wojen.
Dzisiejsze procesje i marsze, które odbywają się głównie w regionie między rzekami Sambre i Moza, są kontynuacją praktyk przodków. Trwałą popularność zawdzięczają nie tylko wierze i historycznej imitacji, ale także wspaniałym krajobrazom tego odosobnionego regionu, w którym obyczaje i tradycje pozostają niezmienione od wieków.

Alain Schroeder

Alain Schroeder

Alain Schroeder

Who will save the Rohingya? /Kto uratuje Rohingya ?/

Muzułmańska mniejszość Rohingya w Myanmarze, która podlega dyskryminacji i łamaniu praw człowieka i została pozbawiona wszelkich praw, w tym obywatelstwa, żyje obecnie w obozach dla przesiedleńców wewnętrznych. W czerwcu 2012 r. Orszak prowadzony przez radykalnych mnichów buddyjskich, cywilów i policję wymordował ludzi, spalił domy i meczety oraz wysiedlił 140 000 Rohingyów, zmuszając ich do zamieszkania w obozach na obrzeżach miasta. Ponad 600 000 ludzi uciekło do Bangladeszu.

Alain Schroeder

Alain Schroeder

Alain Schroeder

Taekwondo North Korea Style

Taekwondo jest niezwykle popularne w Korei Północnej. Jest nauczane w każdej szkole i jest częścią codziennej rutyny sportowej i zdrowotnej wszystkich obywateli KRLD. Po 50 latach istnienia sztuka kopnięć ma 60 milionów praktykujących w ponad 120 krajach.

Alain Schroeder

Alain Schroeder

Alain Schroeder

Strony internetowe:

Oznacz jako przeczytane
Masz propozycję inspiracji?: Napisz do nas
Oceń :

Komentarze

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

michalmisztela

Jak i czym fotografować w górach2024-04-16 18:26:50 michalmisztela

[quote="marek_a"]Cześć, Podziwiam Twoje zdjęcia. Łatwo powiedzieć „ustawiamy ostrość na…

kania-ruda

Daleka obserwacja2024-04-07 22:20:06 kania-ruda

Wiele świetnych, nie wiadomo które wybrać, ale Lotta i te wiatraki w burzy piaskowej robią duże…

jacek

Karolina Jonderko2024-04-05 08:36:08 jacek

Fotografować można wszystko , od porodu do pogrzebu. Każdy etap wymaga od wykonującego zdjęcia…

kuba_okonski_photography

Daleka obserwacja2024-03-30 16:55:56 kuba_okonski_photography

Krajobraz Tatr z Skomielnej Białej…