Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Inspiracje: Dokument i reportaż | Ludzie | 27.03.2022 | Kolor tła:

Alain Laboile

Twórczość Alaina Laboile'a to socjologiczne studium życia jego rodziny mieszkającej na krańcu świata.
Artysta postanowił opowiedzieć tę historię, ukazując radości i smutki swojej szóstki dzieci, które wychowują się w starym domu na wsi nieopodal Bordeaux we Francji, gdzie mogą bawić się do woli, z dala od wszechobecnej logiki konsumpcjonizmu.
Zaczerpnięta z obiektywizmu Cartier Bressona niewidzialna precyzja daje Laboile'owi równie niewidzialną precyzję w subiektywnym – bo pełnym ojcowskiego uczucia i zrozumienia – spojrzeniu na swoich modeli.
Fotograf uwiecznia istotę i ulotność dzieciństwa, które opiera się na odkrywaniu, wolności, niezakłóconej niewinności i spontaniczności. Miękka monochromatyczność charakterystyczna dla tych fotografii nadaje im pozaczasową i uniwersalną atmosferę.
Laboile zaprasza nas do podziwiania jego własnego zaczarowanego świata. Jego osobiste przeżycia i emocje oglądamy tu w postaci cieni zawieszonego czasu, płynącego w tym miejscu powoli i tworzącego otwarty album, który nie ma końca.

Alain Laboile, urodzony 1 maja 1968 roku w Bordeaux, jest fotografem i ojcem szóstki dzieci. Gdy w 2004 roku musiał stworzyć portfolio swoich rzeźb, sprawił sobie w tym celu aparat i tak polubił makrofotografię (przyczyniła się do tego również jego inna pasja: entomologia). Z upływem czasu coraz chętniej kierował obiektyw na swoją rodzinę, która w końcu stała się jego głównym tematem, obecnym w cyklach: realistycznym, opisującym ich nietypowe życie („La Famille"), czy też tym złożonym z osobliwych pozowanych scen nad stawem („Réflexion autour du bassin").

Dodaj do schowka
Oznacz jako przeczytane
Masz propozycję inspiracji?: Napisz do nas
Oceń :

Komentarze

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

daniello123

Rybacy Zalewu Wiślanego - ginący fach? Fotografie Grzegorza Klatki w Kątach Rybackich.2022-05-19 09:28:38 daniello123

Ja mam dla Państwa fajny i ciekawy film właśnie o rybołóstwie w Zalewie Wiślanym…

joannabroek

Storytelling, czyli opowiadanie historii, wywoływanie wspomnień i emocji w fotografii kulinarnej2022-05-17 21:58:14 joannabroek

Ciekawe i przydatne pomysły na fotografię kulinarną , bardzo dobry pomysł z podziałem na pory…

jakub

Jakub Nowotyński2022-04-27 11:27:41 jakub

nie tak dawno :) od nagrania do premiery minęło około 2 miesięcy L(…

ssol_eden

Jak fotografować zawody sportowe – krótki poradnik2022-04-25 11:17:23 ssol_eden

Exstra podpowiedzi. Wykorzystam to w pracy z aparatem fotograficznym…