Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Inspiracje: Akcja i ruch | Dokument i reportaż | Ludzie | 19.10.2015 | Kolor tła:

Adam Kokot

Prace Adama Kokota to znakomity argument, że aby robić dobre zdjęcia, nie wystarczy interesować się tylko fotografią. Równie ważne – jeśli nie ważniejsze – jest to, co będziemy fotografować. Tutaj padło na wspinaczkę i inne sporty „ekstremalne”. Nadesłane zdjęcia robią wrażenie nie tylko pod względem czysto fotograficznym. Na szczególną uwagę zasługują przyprawiające o zawrót głowy fotografie wspinaczkowe, z których można wywnioskować, że autor wspina się równie dobrze jak bohaterowie jego prac. Gratulujemy!

„Urodziłem się w 1981 roku i z wykształcenia jestem magistrem farmacji. Przygodę z fotografią rozpocząłem w 2007 roku, publikując swoje pierwsze zdjęcia wspinaczkowe w „Magazynie Górskim” oraz w „Górach”. Od tamtej pory stale fotografuję wspinanie i wszystko, co z nim związane. Zajmuję się również fotografowaniem innych dyscyplin głównie spod znaku extreme. Jestem laureatem oraz finalistą wielu prestiżowych konkursów fotograficznych, m.in. RedBull Illume, Memorial Maria Luisa, WKF National Geographic, Grand Press Photo. Moje prace ukazały się w takich czasopismach, jak: „National Geographic Polska”, „Rangefinder” (USA), „The Times” (UK), „The Telegraph” (UK), „Better Photography” (Indie), „Foto”, „Góry”, „Magazyn Górski”, „Polityka”, „Tygodnik Powszechny”, „Tygodnik Podhalański”, „Raus” (Niemcy), „Climb” (UK), „Montana” (Czechy), „Horolezec” (Słowacja), „Bieganie”, „Risk” (Rosja), „Focus”, „Redbulletin”, „Climax”, „Escalada”. Jestem redaktorem działu foto w „Outdoor Magazynie” i „Triker Magazine”. Stale współpracuję z europejskimi magazynami outdoorowymi oraz portalami internetowymi o tematyce wspinaczkowej. W swojej karierze fotograficznej pracowałem dla takich klientów jak Directalpine, Diverse, RockPillars, Ocun, Salewa Polska, Heartbeat, Petzl Polska, Wild Country, Fundacja Maraton Warszawski, Krakowski Festiwal Górski.

Jestem reprezentowany przez agencje Aurora Photos (USA) oraz Caters News Agency (UK).

W mojej przygodzie z fotografią wspiera mnie Phottix.

Metryczka fotografa:

Mój rocznik: 1981

Profil na Szerokim Kadrze: adamkokot

Specjalizacje życiowe: fotografia sportowa, farmacja

Agencja: Aurora Photos, Caters News

Mój pierwszy aparat: Canon 400D

Mój obecny aparat: Canon 5D mk3

W fotografii omijam: obróbkę komputerową

W fotografii szukam: piękna chwili

Ulubione słowo: A może ulubione imię? Agnieszka (żona) i Aleksander (syn).

Używane przekleństwo: kurwa

Ulubione zajęcie: fotografia

Praca, której nigdy nie chciałbyś wykonywać: żadna praca nie hańbi, ale nie chciałbym być przedstawicielem handlowym

Proces tworzenia czy rezultat?: Lubię sobie coś wymyślić i dążyć do końcowego rezultatu.

Poczucie humoru czy powaga?: Poczucie humoru to podstawa, nie lubię napiętych sytuacji.

Zniechęca mnie: Jeżeli chodzi o fotografię to raczej nic mnie nie zniechęca.

Nakręca mnie: Ostatnio nakręca mnie mój syn.

Co doradziłbyś początkującym fotografom: eksperyment to podstawa nauki i rozwoju, eksperymentujcie cały czas!!!

Dodaj do schowka
Adam Kokot

Nieoczywiste

Ministrant to szczyt wznoszący się w sąsiedztwie popularnego Mnicha w Morskim Oku. Przewieszone ściany Ministranta nie zostały jeszcze zdobyte klasyczną wspinaczką, jest to jeden z ostatnich bastionów naszych Tatr. Na zdjęciu Marcin Gąsienica-Kotelnicki oraz Darek Kałuża próbują wytyczyć nową, klasyczną drogę przecinającą główne spiętrzenie ściany Ministranta.
Adam Kokot

Szwajcaria Saksońska

Szwajcaria Saksońska była jednym z miejsc, które zawsze chciałem odwiedzić, jednak nigdy nie mogłem namówić nikogo ze znajomych, żeby się tam wspinali. Niemiecki piaskowiec stawia wspinaczom bardzo wysokie wymagania względem asekuracji. Drogi, które osiągają 70 metrów długości, mają 2–3 stałe punkty asekuracyjne co powoduje, że wspinanie nawet na łatwych drogach staje się ryzykowne. Na zdjęciu niesamowity czeski wspinacz Alesak Prochazka.
Adam Kokot

Ola Król

zdjęcia z Olą Król, polską olimpijką, były dla mnie dużym wyzwaniem. Robiłem dużo zdjęć snowboardowych, ale w kategorii freestyle. Natomiast twarda deska była dla mnie nowością i tak naprawdę do końca nie wiedziałem, jak mogę w ciekawy sposób pokazać pasję Oli. Na pomysł zdjęcia wpadłem na stoku w Jurgowie, dokąd przyjechaliśmy, jak było zupełnie ciemno. Ustawiłem dwie lampy naprzeciwko i po kilku przejazdach udało się zrobić kilka ciekawych zdjęć, wśród nich to prezentowane.
Adam Kokot

Lody

Oczy Pełne Lodu to jeden z trudniejszych lodospadów w Dolinie Białej Wody w Tatrach słowackich. Dominik Kubica, który jest na zdjęciu, to bardzo dobry wspinacz skalny, jednak nie wróżyłem mu kariery wspinacza zimowego. Moje podejście zmieniło się podczas robienia tych zdjęć. Dominik pierwszy raz wspinał się zimą w lodzie i przeszedł, prowadząc 3 wyciągi naprawdę trudnego lodospadu.
Adam Kokot

Kalymnos

Aby zrobić to zdjęcie, angażowałem wspinaczy 4 dni z rzędu. Niestety przez 3 dni nie udało się trafić w idealną pogodę, więc dopiero ostatniego dnia przed wylotem do kraju zastałem takie warunki, jakie sobie wymarzyłem. Na zdjęciu Daniel Sromek. Kalymnos, Grecja
Adam Kokot

Nie dla psa kiełbasa

Kinga Ociepka-Grzegulska to jedna z najlepiej wspinających się dziewczyn w Polsce. Zdjęcie powstało na Pochylcu podczas przejścia bardzo trudnej drogi – „Nie dla psa Kiełbasa”
Adam Kokot

Hangar

Pewnego dnia, podczas zachodu słońca, stałem w korku i patrzyłem, jak w starym hangarze odbija się zachodzące słońce. Mając wizję dobrego zdjęcia, zadzwoniłem do Dawida Pietrzaka, który świetnie jeździ na rowerze trialowym, i finalnie udało się nam zrobić kilka naprawdę fajnych zdjęć. Oczywiście podczas sesji odwiedziła nas policja, jednak dzięki odpowiednim pozwoleniom obeszło się bez kar.
Adam Kokot

Wodny rower

Zdjęcie Dawida Pietrzaka, nowotarżanina, który do perfekcji opanował sztukę jazdy na rowerze trialowym, wykonałem na płycie nowotarskiego rynku. Był to jeden z ostatnich pomysłów w całodziennej sesji, którą wykonywałem podczas testów lamp błyskowych firmy Broncolor.

Strony internetowe:

Oznacz jako przeczytane
Masz propozycję inspiracji?: Napisz do nas
Oceń :

Komentarze

zulu3

zulu3 2015-10-21 13:31:40

Bardzo ciekawe fotografie, doskonaly wybor na Inspiracje, jednym slowem - Super!

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

maril

Filip Blaauw2023-09-03 18:04:26 maril

Świetne zdjęcia gratuluje pasji…

agnieszkaf

Ptak w krajobrazie2023-08-28 21:24:05 agnieszkaf

[quote=""]Czatownia nad Gadzinowym zarośnięta inne tez ruina.....gdzie fotografować Reszta tylko…

glen

Ptak w krajobrazie2023-08-17 17:40:53 glen

[quote=""]Czatownia nad Gadzinowym zarośnięta inne tez ruina.....gdzie fotografować Reszta tylko…

bartosz

Czarek Sokołowski2023-08-15 23:48:35 bartosz

-tylko radosne zdjęcia !????????????????????…