Aaron Gekoski
Aaron Gekoski, znany jako „Bertie”, to wielokrotnie nagradzany fotoreporter specjalizujący się w tematach przyrodniczych, a także prezenter telewizyjny i filmowiec, obecnie mieszkający na Borneo. Prowadzi programy przyrodnicze w internetowej telewizji www.scubazoo.tv – między innymi serię Borneo/Timor Leste/Indonesia from Below (Borneo / Timor Wschodni / Indonezja „od spodu”), Borneo Jungle Diaries (Dzienniki z dżungli Borneo) czy Borneo Wildlife Warriors (Wojownicy dzikiej przyrody z Borneo).
Bertie jest także prezenterem serialu przyrodniczego, który wkrótce będzie mieć premierę na Smithsonian Channel, zatytułowanego Borneo Wildlife Rescue (Borneo: na ratunek dzikiej przyrodzie), a także producentem wykonawczym i prezenterem serii pełnometrażowych filmów dokumentalnych ukazujących globalny wymiar konfliktu między ludźmi a zwierzętami – On the Brink (Na krawędzi).
Bertie jest przekonany, że kwestie dotyczące ochrony przyrody można pokazywać w sposób atrakcyjny, łącząc edukację z rozrywką – dlatego jest pionierem nowego podejścia do tworzenia filmów przyrodniczych, znanego jako „funservation” (termin powstał z połączenia angielskich słów „fun”, czyli zabawa, przyjemność, oraz „conservation” – ochrona przyrody). Znany jest z tego, że nigdy nie podchodzi do samego siebie zbyt poważnie – dzięki temu potrafi w zabawny i pozytywny sposób mówić nawet o najtrudniejszych problemach.
Jego zdjęcia zdobyły wiele nagród – w 2017 r. fotografia Palm-Oil Survivors zapewniła mu zwycięstwo w kategorii „Reportaż przyrodniczy” w prestiżowym konkursie Widlife Photographer of the Year.
Bertie szczególnie interesuje się ukazywaniem na swoich zdjęciach konfliktu między ludźmi a zwierzętami. W ciągu ostatniej dekady mieszkał między innymi wśród łowców rekinów w Mozambiku, uciekał przed kłusownikami chwytającymi zagrożone żółwie na Madagaskarze, pływał na statku rybackim łowiącym tuńczyki i fotografował „Morskich Cyganów” z Borneo.
Fotografuje także pod wodą: z aparatem i kamerą przemierzył Azję i Afrykę, robiąc podwodne zdjęcia między innymi w Indonezji, na Madagaskarze, Borneo, w Mozambiku, Malawi, RPA, Zanzibarze i na wyspie Pemba, a jego prace ukazywały się w wielu publikacjach w różnych krajach.