

Przeglądaj inspiracje według wybranych kategorii
Poznaj twórczość ciekawych fotografów. Odwiedź ich strony i zobacz, jakie uzyskują efekty. Poznaj inną technikę, poczuj pasję i styl. Przeczytaj ciekawą książkę. Zainspiruj się!
Inspiracje|Styczeń 2021 Joel Tjintjelaar
Michelle Valberg
18.01.2021
„Świat wokół nas ukazuje nam to, co widzimy sami w sobie: nasze piękno, prostotę, złożoność i odpowiedzialność. Przyroda jest częścią nas i odzwierciedla to, kim jesteśmy. Jako autorka opowieści wizualnych uważam, że moja misja polega na uczeniu, inspirowaniu i zanurzaniu moich widzów w świecie natury".
Jakub Sagan
Beata Wilczyńska
Yousef Al Habshi
31.12.2020
„Wybrałem same portrety en face, żeby widzowie mogli poczuć osobistą relację z moimi modelami”. Al Habshi zdobył pierwsze miejsce w konkursie mikrofotograficznym Nikon Small Worlds jako pierwszy przedstawiciel Zjednoczonych Emiratów Arabskich w historii tego konkursu organizowanego od roku 1975.
Christian Klepp
25.12.2020
Christian przypomina nam swoimi obrazami o niepowtarzalnym pięknie Ziemi i o zmianach, którym ona podlega od miliardów lat. Jako cel życia, najdroższy i najbliższy swojemu sercu, obrał sobie uczenie ludzi, jak patrzeć na naszą planetę z szacunkiem i ciekawością oraz jak chronić jej różnorodność.
Ibrahim Nabeel
Erez Marom
13.12.2020
Specjalizuje się w fotografii krajobrazowej i fotografii zwierząt; większość czasu spędza w plenerze w ulubionych lokalizacjach na całym świecie. Oprócz fotografowania pisze też specjalistyczne artykuły i poradniki oraz w inny sposób dzieli się doświadczeniem i wiedzą
Alphan Yilmazmaden
Piotr Welcz
30.11.2020
Zamykamy ten cykl prezentacji czytelniczych inspiracji materiałem, który przypomina nam o niezwykle ważnej rzeczy. Otóż trudno robić dobre i ciekawe zdjęcia, jeśli interesujemy się tylko fotografią. Pan Piotr Welcz kocha przyrodę i stara się ukazać na swoich zdjęciach jej piękno. Dzięki temu, że zdjęcia nie są dla niego najważniejsze, nie musi się spieszyć. Może spokojnie kontemplować naturę, cieszyć się chwilami spędzonymi z dala od miejskiego zgiełku. Jego prace są owocem tego zamiłowania.
Piotr Werner
Przemek Szewczyk
Małgorzata Wakuluk
Halina Jasińska
06.11.2020
Nadesłane fotografie są tak różnorodne, jak różne bywają role odgrywane przez aktorów. To zdjęcia bardzo dobrze oświetlone, każde z pomysłem na kadr, nierzadko sfotografowane na kliszy albo przynajmniej odpowiednio obrobione w komputerze, by przywołać nastrój dawnych lat.
Mirosława Szewczyk
31.10.2020
Urzekła nas lekkość i bezpretensjonalność tych prac. Teoretycznie można by się przyczepić do tego, że to bardziej przygotowane w komputerze grafiki niż zdjęcia. Jednak to fotografia jest tu przecież podstawowym budulcem obrazu. Proste kompozycje skupiające się na kreowaniu nastroju i bardziej sugerowaniu niż pokazywaniu (czyli niejako wbrew pierwotnej naturze fotografii), połączone z wyrazistym stylem, zachęciły nas do nagrodzenia autorki.
Jan Skwara
25.10.2020
W tym wypadku doceniliśmy przede wszystkim różnorodność nadesłanych prac i – naturalnie – dobre oko autora. Mimo że wizualnie zdjęcia bez problemu bronią się same, to czegoś nam tu jednak brakuje. Aż się prosi o komentarz autora: kilka słów wprowadzenia do tematów, które sfotografował. A najlepiej po prostu cały reportaż i większy zestaw prac do każdego tematu :-) I to jest chyba dobry wyznacznik sukcesu fotografii podróżniczej – widz chce wiedzieć więcej, szuka rozwinięcia historii
Michał Fabiszewski
Hanna Derecka
12.10.2020
Druga laureatka najnowszej edycji konkursu „Zostań inspiracją Szerokiego Kadru” zajmuje się portretem. Stawia na bezpośrednie spojrzenie modela w obiektyw, wyraziste oświetlenie i mocną obróbkę graficzną. Rezultaty są bardzo efektowne i spójne, ale bez irytującej maniery, której łatwo się poddać, kiedy trafi się na taką żyłę złota, czyli sposób fotografowania gwarantujący przychylność widza.
Magdalena Woch
Vassilis Tangoulis
27.09.2020
Powszechnym błędem artystów fotografików jest nadmierna rola przypisywana umiejętnościom obróbki. Vassilis uważa, że kluczowym czynnikiem definiującym twórcę jest niepowtarzalne spojrzenie na rzeczywistość. Ta jedyna w swoim rodzaju interpretacja zwykłych spraw, alegoryczne tłumaczenie codzienności, przesądza o sile fotografa czy fotografki.
Daniel Jaroszek
19.09.2020
W fotografii uwielbia opowiadać historię jednym obrazkiem, a w filmie to, że ten obrazek można poruszyć. Wychodzi z założenia, że w dobie zalewających nas z każdej strony obrazów najważniejsze jest podrażnić oko odbiorcy, tak by zatrzymać go na dłużej niż 10 sekund.
Shae Detar
13.09.2020
Zadziwia mnie, że ziemia może nas w dowolnej chwili uleczyć, ochronić lub zniszczyć. Zależy mi, by jak najwięcej moich zdjęć powstawało w dzikich, nietkniętych przez człowieka miejscach na odludziu. W takim fotografowaniu jest coś bardzo uspokajającego, choć równocześnie napawa mnie to lękiem, gdy jestem tak daleko od swojej strefy komfortu, z dala od siedzib ludzkich.
Javier Roldan
Kasia Derwinska
Marek Miś
Krzysztof Zaniewski
24.08.2020
W swojej pracy staram się wychodzić poza standardowy jeden fotograficzny „strzał”, mieszając w miarę potrzeby różne techniki realizacji zdjęcia, jak i działania w postprodukcji. Znajdziecie w moich pracach często takie rozwiązania jak focal blending, blending exposures, time blending, focus stacking czy różne złożone panoramy.
Grzegorz Klatka
Karim Bouchareb
14.08.2020
Lubię prostotę i ten nastrój, które daje nam skala monochromatyczna. Czerń i biel sceny zawierają moim zdaniem większy ładunek znaczenia. Fotografia wyraża mój nastrój: uwielbiam dramatyzm, tajemniczość, pasję i klimat, które przekazuje zdjęcie. Lubię też tony, cienie i kontrasty, które składają się na opowieść o tworzeniu obrazu
Michał Heller
08.08.2020
Jestem fotografem teatralnym. Od prawie dekady moim naturalnym środowiskiem są kulisy scen, widownie teatrów, sale prób. „Out of Season” fotografowałem zimą 2018/2019. Wernisaż wystawy odbył się w Galerii im. Sędzińskich w Białymstoku pod koniec stycznia 2020 roku. Wtedy nie wiedziałem jeszcze, że za dwa miesiące okaże się, że wszyscy będziemy absolutnie poza sezonem.
Marianna Rothen
04.08.2020
Bohaterka, w którą wcieliła się sama Rothen, tworzy sobie idealnego mężczyznę, każe mu przywdziewać stroje, pozować i odgrywać męskość w taki sposób, w jaki zażyczyła sobie kobieta. Odwróciwszy relację władzy, Rothen uzmysławia nam, jak głęboko zakorzeniły się stereotypowe role kobiet i mężczyzn, na czym polegają ich archetypy.
José Luis Ruiz Jiménez
28.07.2020
Mniej więcej pięć lat temu kolega z pracy powiedział, że jadąc gdzieś, zobaczył z drogi małą lagunę z kaczkami, i spytał, czy pojadę z nim porobić zdjęcia. Odparłem, że nie mam ani sprzętu, ani odpowiedniej kryjówki, ale kolega przekonał mnie, żeby skonstruować ją z plastikowych rur i siatki maskującej. Ruszyliśmy więc. Cóż za przeżycie! Tak mi się spodobało, że zajmowałem się tym przez parę tygodni i nie potrafiłem przestać.
Heiko Gerlicher
Gregg Segal
14.07.2020
Jest takie stare przysłowie: „Ręka, która miesza w garnku, rządzi światem”. Jeśli ta ręka mieszająca w garnku jest bardziej nastawiona na zysk niż na nasz dobrostan i na dobro planety, to znaczy, że już czas, byśmy domagali się zdrowszych rozwiązań i – w miarę możliwości – sami zabrali się do mieszania.
Theodore Kefalopoulos
Andrius Aleksandravičius
Javier Arcenillas
30.06.2020
Moim zdaniem zamiast w służby bezpieczeństwa, powinniśmy inwestować w oświatę. Ludzie bynajmniej nie są źli. Przeciwnie: są serdeczni, dobrzy, mądrzy. Nikt z nas nie jest lepszy ani gorszy od innych. Tyle tylko, że w wielu krajach Ameryki Łacińskiej edukacja publiczna jest w fatalnym stanie: sensowna nauka jest możliwa tylko w szkołach prywatnych, a mało kogo na nie stać.
Mateusz Marzec
24.06.2020
Fotografia jest dla mnie czymś więcej niż zwykłą pracą… Dzięki niej czuję, że mogę patrzeć tam, gdzie wzrok nie sięga, przenosić obrazy dzikiej, tajemniczej przyrody na mój cyfrowy warsztat, chwytać ulotne chwile, prawdziwe emocje, zamykać je w kadrze, skąd już nie uciekną i gdzie nie zostaną zapomniane…
van de Camp i Heesterbeek
Rebeka Legović
13.06.2020
W fotografii lubi minimalizm, wyraziste kolory i mocne kompozycje. Stale poszukuje miejsc, które mogłyby się zmienić w coś innego – nie tylko jeśli chodzi o inną historię, ale również o zupełnie inny świat, z innymi regułami i szansą na ucieczkę od wizualnej rutyny.