Wojciech Plewiński
Biografia
Wojciech Plewiński urodził się 31 sierpnia 1928 roku w Warszawie. Studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej Fotografików. Od 1957 roku jest Członkiem rzeczywistym ZPAF oraz FIAP ( Federation Internationale de l’Art Photographique) A I E. W latach 1950-56 w ramach pracy w Pracowni Konserwacji Zabytków inwentaryzował niszczejące zabytki Małopolski.
Współpracował z wieloma wydawnictwami, „Tygodnikiem Powszechnym”. Od roku 1957 przez 40 lat pracował w tygodniku „Przekrój”, dla którego fotografował modę, portrety, pejzaże, przygotowywał reportaże. Jego autorstwa jest ponad 500 okładek „Przekroju” z portretami kobiet, które stały się znakiem firmowym pisma.
W latach 1965-68 powstały cykle aktów „Przenikania” i „Lustra”. Niezwykłe miejsce w twórczości Wojciecha Plewińskiego zajmuje od 1959 roku teatr. Wówczas fotografował spektakle Teatru Rapsodycznego i rozpoczął stałą współpracę z Teatrem im. Juliusza Słowackiego i Starym Teatrem w Krakowie.
Przez 40 lat sfotografował niemal wszystkie spektakle tej sceny – legendarne inscenizacje Lidii Zamkow, Konrada Swinarskiego, Andrzeja Wajdy, Jerzego Jarockiego, Zygmunta Hubnera, Józefa Szajny, Jerzego Grzegorzewskiego, Krystiana Lupy. Współpracował z teatrami całej Polski, m.in.: Teatrem STU i Ludowym w Krakowie, Studio i Narodowym w Warszawie, Polskim i Współczesnym we Wrocławiu, teatrami w Katowicach, Chorzowie, Tarnowie, Bielsku, Łodzi , Zakopanem.
Wojciech Plewiński brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granica, Był wielokrotnie nagradzany w konkursach i na wystawach fotografii. Jego zdjęcia znajdują się w kolekcjach Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Łodzi, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Starego Teatru.
fot. Maja Plewińska
Galeria fotografii
Konkurs na pracę domową: Kameralna sytuacja przy świecy
Zasady konkursu są bardzo proste.
Na początku każdego miesiąca fotograf zadaje czytelnikom serwisu pracę domową. W konkursie mogą brać udział wszyscy zarejestrowani użytkownicy serwisu, przy czym każdy może przysłać tylko jedną pracę. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 25.01.2012. Pod koniec miesiąca prezentowany fotograf wyłoni zwycięską pracę, której autor zostanie nagrodzony praktycznym zestawem Szerokiego Kadru.