Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Fotograf miesiąca: | Luty 2023 | Kolor tła:

Velar Grant

Dodaj do schowka
Praca domowaWywiadRealizacja: Roman Wasiluk
 
Oceń :

Biografia

Velar Grant (Iwona Abessolo) urodziła się w 1975 roku na Podlasiu, skąd w wieku 19 lat wyjechała na studia filologiczne do Lublina, a później na stypendium Ministra Edukacji Narodowej RP do Moskwy. Z Rosji wróciła z dyplomem magistra filologii rosyjskiej i nadzieją na stałą pracę w kraju.
W Białymstoku zgłosiła się do konkursu na stanowisko dziennikarza w lokalnym radio. Została przyjęta na stanowisko reportera, by po trzech latach zostać redaktorem wydawcą. W roku 2000 zdecydowała się wyemigrować na Zachód. Pierwsze samodzielne kroki za granicą były niesamowitym przeżyciem, które zaczęło kształtować jej światopogląd. Mieszkała w Belgii, potem przeprowadzała się do Szwajcarii i Monako, by w końcu osiedlić się w Londynie.
W Wielkiej Brytanii poznała prawdziwe oblicze konkurencji w dziennikarskim świecie. Pierwsze zdjęcia zaczęła robić w 2011 roku podczas protestu studentów w Londynie. Pojawiły się słowa uznania oraz zlecenia od międzynarodowych agencji prasowych. W 2013 Velar zdobyła dyplom renomowanej angielskiej uczelni Central Saint Martin's College of Art and Design, ale to rok 2011 okazał się przełomowy.
Jej czarno-białe zdjęcie z protestu studentów zostało ogłoszone zdjęciem roku w niemieckim magazynie „Human Rights Observer". W roku 2016 zdobyła nagrodę główną (Mobile Photography Award) za esej o dzieciach z obozu dla uchodźców w Idomeni (Grecja). Jej prace były wystawiane na międzynarodowych wystawach min. w Stanach Zjednoczonych,Włoszech czy Grecji.
Velar jest członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Wielkiej Brytanii oraz Królewskiego Stowarzyszenia Fotograficznego. Na stałe współpracuje z amerykańską agencją Zuma Press. Jej prace ukazują się m.in. w takich tytułach jak „The Times", „The Wall Street Journal", „The Guardian", „The Economist", „Die Zeit" oraz wielu innych publikacjach. W swojej pracy Velar skupia się przede wszystkim na bieżących wydarzeniach politycznych, prawach człowieka oraz zjawisku emigracji.

Velar Grant

Strony internetowe

Oznacz jako przeczytane
Masz propozycję, kto mógłby zostać fotografem miesiąca? Napisz do nas

Konkurs na pracę domową: Zdjęcie napotkanej osoby

Nagrody

Zasady konkursu są bardzo proste.

Na początku każdego miesiąca fotograf zadaje czytelnikom serwisu pracę domową. W konkursie mogą brać udział wszyscy zarejestrowani użytkownicy serwisu, przy czym każdy może przysłać tylko jedną pracę. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 28.02.2023. Pod koniec miesiąca prezentowany fotograf wyłoni zwycięską pracę, której autor zostanie nagrodzony praktycznym zestawem Szerokiego Kadru.

Przejdź do strony konkursu, aby poznać więcej szczegółów

Komentarze

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

michalmisztela

Jak i czym fotografować w górach2024-04-16 18:26:50 michalmisztela

[quote="marek_a"]Cześć, Podziwiam Twoje zdjęcia. Łatwo powiedzieć „ustawiamy ostrość na…

kania-ruda

Daleka obserwacja2024-04-07 22:20:06 kania-ruda

Wiele świetnych, nie wiadomo które wybrać, ale Lotta i te wiatraki w burzy piaskowej robią duże…

jacek

Karolina Jonderko2024-04-05 08:36:08 jacek

Fotografować można wszystko , od porodu do pogrzebu. Każdy etap wymaga od wykonującego zdjęcia…

kuba_okonski_photography

Daleka obserwacja2024-03-30 16:55:56 kuba_okonski_photography

Krajobraz Tatr z Skomielnej Białej…