Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Fotograf miesiąca: Dokument i reportaż | Ludzie | Kwiecień 2015 | Kolor tła:

Tadeusz Rolke

Dodaj do schowka
 
Oceń :

Biografia

Tadeusz Rolke (ur. 1929) – jeden z nestorów polskiej sztuki fotoreportażu, niekwestionowany autorytet na skalę międzynarodową. Pierwsze zdjęcia robił już w trakcie powstania warszawskiego, o karierze fotografa zadecydował niedługo potem, podczas robót przymusowych w Niemczech. Po wojnie rozpoczął studia z historii sztuki na Katolickim Uniwersyteckie Lubelskim i na Uniwersytecie Warszawskim; nie ukończył ich, w 1951 roku bowiem trafił na kilka lat do komunistycznego więzienia jako „wróg ustroju”.

W drugiej połowie lat pięćdziesiątych dzięki swoim zdjęciom zdobył powszechne uznanie i pierwszy etat fotografa. To on m.in. uwieczniał historyczny wiec Gomułki, choć równie chętnie dokumentował różne środowiska stołecznej ulicy. Jako fotoreporter ukazujący życie PRL współpracował z takimi czasopismami jak „Świat Młodych”, „Świat”, „Stolica”, „Polska”, „Ty i Ja”, „Przekrój”, a po emigracji pomarcowej, w trakcie spędzonych w RFN lat siedemdziesiątych – z takimi jak „Stern”, „Spiegel” „Die Zeit” i prestiżowy „Art”. Sławę ponad granicami przyniósł mu zwłaszcza cykl dokumentalny „Fischmarkt” (1978). Do ojczyzny wrócił w epoce stanu wojennego, by znów stać się uzbrojonym w aparat świadkiem polskich zmian społecznych.

Uchodzi za prekursora fotografii reportażowej w Polsce, ale nie spoczął na laurach. „Fotoreportaż w tej formie – wspominał po latach w materiale TVP – zaczął konać śmiercią naturalną w momencie, kiedy zjawiła się skrzynka telewizora”. To dlatego w swoich poszukiwaniach rychło skierował się na nowe obszary. Z powodzeniem zajmował się fotografią modową i artystyczną, a jego zdjęcia peerelowskich środowisk twórczych stanowią bezcenne świadectwo tamtych czasów. Przez wiele lat był związany ze środowiskiem Galerii Krzywego Koła, a później Galerii Foksal.

Od kilkunastu lat Rolke poświęca czas swojemu doniosłemu – liczącemu już kilkaset zdjęć – projektowi fotograficznemu „Tu byliśmy”, rejestrującemu pozostałości po społeczności chasydzkiej na ziemiach dawnej Rzeczpospolitej, przede wszystkim w dzisiejszej południowo-wschodniej Polsce i na zachodzie Ukrainy. „Chodzi o pokazanie tych miejsc bez rekwizytów współczesności”, tłumaczył niedawno w jednym z materiałów telewizyjnych. Owoce jego starań, towarzyszące esejom Simona Schamy, można podziwiać w książce Tu byliśmy. Ostatnie ślady zaginionej kultury, którą w 2008 roku wydało jego wydawnictwo edition.fotoTAPETA.

W 2010 roku został uhonorowany złotym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. O pasji fotografa opowiada film dokumentalny z nim w roli głównej (Dziennik z podróży z 2013 roku), a dotychczasową twórczość dokumentuje m.in. album Tadeusz Rolke. Fotografie 1944–2005. Ponad sto tysięcy negatywów artysty dostępnych jest w elektronicznych archiwach stołecznego Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Mieszka w rodzinnej Warszawie.

Oznacz jako przeczytane
Masz propozycję, kto mógłby zostać fotografem miesiąca? Napisz do nas

Konkurs na pracę domową: Co albo kogo kocham?

Nagrody

Zasady konkursu są bardzo proste.

Na początku każdego miesiąca fotograf zadaje czytelnikom serwisu pracę domową. W konkursie mogą brać udział wszyscy zarejestrowani użytkownicy serwisu, przy czym każdy może przysłać tylko jedną pracę. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 26.04.2015. Pod koniec miesiąca prezentowany fotograf wyłoni zwycięską pracę, której autor zostanie nagrodzony praktycznym zestawem Szerokiego Kadru.

Przejdź do strony konkursu, aby poznać więcej szczegółów

Powiązane tematy

rozwiń

Komentarze

floryan

floryan 2015-04-02 14:48:34

od 3.05 problem z dźwiękiem, czy tylko u mnie?

violadk

Piękne zdjęcia, z duszą i taki ciekawy człowiek... Więcej takich opowieści proszę.
Dzięki za to spotkanie.

PawełGaweł

Każdemu komu mało Pana Tadeusza zachęcam do obejrzenia Dzienników z podróży. Dla mnie mistrz, nie dość, że genialny fotograf to jeszcze mega charyzmatyczna postać.

violadk

PawełGawełKażdemu komu mało Pana Tadeusza zachęcam do obejrzenia Dzienników z podróży. Dla mnie mistrz, nie dość, że genialny fotograf to jeszcze mega charyzmatyczna postać.

Dzięki za podpowiedź, film obejrzałam, dzięki.

2015-04-03 01:26:04

Wreszcie prawdziwy fotograf. Za dużo było tej masy.

jane

jane 2015-04-03 12:31:36

Świetny materiał, niekwestionowany autorytet którego słucha się z ogromną przyjemnością,
oby jak najwięcej takich postaci w naszym świecie.

dominik

dominik 2015-04-04 23:49:12

Miałem przyjemność mieć warsztaty z Panem Tadeuszem. Szacunek, super człowiek, utalentowany fotograf.

mikaru95

Całkowity szacunek do Pana Tadeusza.. Widać, że kocha to co robi, utalentowany i z pasją. Nawet pomyślę nad pracą domową jakby przedstawić i to kogo kocham i to co kocham

spiewakpawel

Tadeusz Rolke był i jest dla mnie wyjątkowy pod kilkoma względami, po pierwsze uwielbiam jego prace, po drugie był pierwszym fotografem którego "odkryłem" na początku mojej drogi z fotografią i po trzecie podobnie jak Pan Tadeusz używam Jaśki Mat 124 ;)

Redakcja-SK

Problemy z dźwiękiem pojawiły się w najnowszej wersji przeglądarki Firefox (v. 37.0.1). mamy nadzieję, że wkrótce znajdziemy rozwiązanie tego problemu. Do tego czasu niestety prosimy o skorzystanie z innej przeglądarki internetowej.

ET

ET 2015-08-13 22:12:52

Piękny Człowiek i piękne kadry. Dziękuję za ten wywiad

awajszka

awajszka 2016-02-17 15:53:04

Cudowny człowiek:) Jestem zachwycona twórczością Pana Tadeusza i życzę mu tysiące wspaniałych kadrów na następne stulecie:)

2016-03-17 14:40:26

Rolke znany był dotąd głównie jako fotograf mody. Wspaniale było dowiedzieć się czegoś więcej i zboczyć większą cześć jego dorobku.

hyazinthustulle

Żałowałbym, gdybym nie dodał komentarza przy tym fotografie, Tadeuszu Rolke.
Czapki z głów, Panie i Panowie, uczmy się od najlepszych. Kultury wszelakiej; słowa, zachowania, stosunku do innych, umiłowania życia, pracy i otoczenia.
Mistrzu, wszystkiego, co najlepsze!!!

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

maril

Filip Blaauw2023-09-03 18:04:26 maril

Świetne zdjęcia gratuluje pasji…

agnieszkaf

Ptak w krajobrazie2023-08-28 21:24:05 agnieszkaf

[quote=""]Czatownia nad Gadzinowym zarośnięta inne tez ruina.....gdzie fotografować Reszta tylko…

glen

Ptak w krajobrazie2023-08-17 17:40:53 glen

[quote=""]Czatownia nad Gadzinowym zarośnięta inne tez ruina.....gdzie fotografować Reszta tylko…

bartosz

Czarek Sokołowski2023-08-15 23:48:35 bartosz

-tylko radosne zdjęcia !????????????????????…