Piotr Chara. Życie jest piękne
10 fotografów na 10 lat
Przez kolejnych 10 miesięcy zaprezentujemy aktualną twórczość fotografów miesiąca, którzy publikowali swoje prace na samym początku istnienia serwisu. Będziecie mogli prześledzić ewolucję warsztatu i dokonań fotografów, którzy towarzyszyli narodzinom Szerokiego Kadru.
We wrześniu jest nim… Piotr Chara!
Więcej o tym jak wygląda ona dziś, o swojej pasji, ludziach, przyrodzie opowiada w wywiadzie wideo.
Biografia
Z wykształcenia – specjalista ochrony przyrody, absolwent Akademii Rolniczej w Szczecinie na kierunku ochrona środowiska. Czytelnicy Szerokiego Kadru znają go jako guru polskich fotografów przyrody. Od lat przekazuje swoją wiedzę w naszych poradnikach, jest także wykładowcą Akademii Nikona.
Laureat krajowych i międzynarodowych konkursów fotograficznych, m.in.: w 2017 roku Silver medal Bird Photographer of the Year 2017 w Londynie, dwie pierwsze nagrody (z czterech kategorii) w międzynarodowym konkursie Festival de L’Oiseau 2016 w Paryżu, dwie pierwsze nagrody (z czterech kategorii) w konkursie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska „Poznaj Swoją Naturę” 2014, Grand Prix w konkursie „Ekologia w obiektywie 2010”, Grand Prix Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Przyrodniczej w 2009 r. w Świdnicy oraz oraz dziewięciu nagród i wyróżnień w konkursie „Nasze Ptaki” w 2006 r.
Równolegle z fotografią zajmuje się jednak także czynną ochroną przyrody. Koordynował projekty z zakresu kształtowania i odtwarzenia siedlisk zapewniających bezpieczeństwo lęgów dla ptaków wodnych i błotnych w Dolinie Odry i Warty. Dzięki nim nad Odrą funkcjonują „Wyspy Życia”, na których obserwowany jest powrót ginących gatunków i ich ogromny sukces w wychowaniu potomstwa.
Od 2006 r. we współpracy z europejskimi instytucjami badawczymi dokumentuje życie wszystkich europejskich gatunków rybitw w popularno-naukowym projekcie „Rybitwy Europy – Podniebne Gracje”. Celem projektu jest popularyzacja problamatyki ochrony, biologii ale także urody tej grupy ptaków.
Autor kilkunastu publikacji, m.in.: Ujście Warty, Gorzów 2014; Środkowe Nadodrze – Nieodkryte Piękno, Nowa Sól 2013; Obrazy Przyrody, Gorzów 2011; Natura 2000 Ujście Warty; Kostrzyn Nad Odrą – bastion historii i przyrody – nagrodzony w 2009 roku Nagrodą Główną (Nagroda Magellana) na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie; Błota Warciańskie – wśród mokradeł Doliny Dolnej Warty, Gorzów 2012; Chronione obszary przyrodnicze Powiatu Gorzowskiego, Gorzów 2008; Ssaki Kostrzyna nad Odrą i okolic, Kostrzyn–Gorzów 2008.
W uznaniu społecznej działalności edukacyjnej odznaczony honorowym medalem przez Zarząd Główny PTTK w Warszawie.
„Fotografię cenię na wielu płaszczyznach. Z wielką przyjemnością wczuwam się w emocje wyrażane na twarzach portretowanych ludzi, przeżywam dramaturgię scen dynamicznych, z lubością wsłuchuję się w ciszę pejzażu. Dzieło jest dziełem, a jego energetyzujący ładunek stanowi największą wartość, niezależnie od tematu. Ponadto analiza dzieł innych dziedzin fotografii pozytywnie wpływa na rozwój własnej. Przyroda w moim przekonaniu ma pewien wyróżniający walor: brak cywilizacyjnego szumu, dzięki czemu stanowi przestrzeń sprzyjającą wyciszeniu i skupieniu się na aspektach elementarnych, w fotografii i nie tylko. W takim stanie ducha łatwiej dostrzec piękno. Zbierane doświadczenia utwierdzają mnie w przekonaniu, że świat ptaków, ich barwy, kształty, zachowania czy zwiewność i gracja lotu posiadają… no cóż, niezrównany potencjał estetyczny ;-)”
(Fragment wywiadu dla portalu „Świat Obrazu”)
Konkurs na pracę domową: Pod światło
Zasady konkursu są bardzo proste.
Na początku każdego miesiąca fotograf zadaje czytelnikom serwisu pracę domową. W konkursie mogą brać udział wszyscy zarejestrowani użytkownicy serwisu, przy czym każdy może przysłać tylko jedną pracę. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 30.09.2018. Pod koniec miesiąca prezentowany fotograf wyłoni zwycięską pracę, której autor zostanie nagrodzony praktycznym zestawem Szerokiego Kadru.