Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Fotograf miesiąca: Dokument i reportaż | Ludzie | Marzec 2013 | Kolor tła:

Mikołaj Grynberg

Pisze sam o sobie, że jego praca to dialog z otaczającą go rzeczywistością.

Dodaj do schowka
 
Oceń :

Biografia

Mikołaj Grynberg pisze sam o sobie, że jego praca to dialog z otaczającą go rzeczywistością. Można też odnieść wrażenie, że w tym obserwowanym świecie najbardziej interesują go – jako psychologa z wykształcenia – emocje. I choć fotografią zajmuje się od przeszło dwóch dekad, wszystkie jego prace łączy ten stały motyw. Może dlatego nie sposób być wobec nich obojętnym, i to bez względu na zróżnicowaną tematykę.

Najnowsza książka Mikołaja Grynberga Ocaleni z XX wieku (Świat Książki 2011) to ilustrowane portretami wywiady ze starymi ludźmi, którzy przeżyli koszmar Zagłady i całego stulecia.

Wcześniej, w roku 2010, ukazał się album Auschwitz – Co ja tu robię?, przewrotnie ukazujący nie sam obóz w Oświęcimiu, lecz ludzi, którzy odwiedzają go współcześnie. Książce towarzyszyła wystawa prezentowana w Polsce, Rosji i Szwecji.

Owocem szeroko zakrojonego przedsięwzięcia logistycznego była wystawa „Dużo Kobiet” – portrety wykonane w dziewięciu miastach świata; w 2009 roku opublikowano te fotografie w formie albumu, a wystawa gościła w galeriach na całym świecie.

Oznacz jako przeczytane
Masz propozycję, kto mógłby zostać fotografem miesiąca? Napisz do nas

Konkurs na pracę domową: To nie jest moja twarz

Nagrody

Zasady konkursu są bardzo proste.

Na początku każdego miesiąca fotograf zadaje czytelnikom serwisu pracę domową. W konkursie mogą brać udział wszyscy zarejestrowani użytkownicy serwisu, przy czym każdy może przysłać tylko jedną pracę. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 25.03.2013. Pod koniec miesiąca prezentowany fotograf wyłoni zwycięską pracę, której autor zostanie nagrodzony praktycznym zestawem Szerokiego Kadru.

Przejdź do strony konkursu, aby poznać więcej szczegółów

Komentarze

Nikonostas

Nikonostas 2013-03-04 20:13:21

Mikołaj Grynberg ....jak dla mnie fotograf  miesiaca marzec 2013 w pierwszejj trojce odkad istnieje ta strona. Zdjecia przemyslane, glebokie, inspirujace. Gleboki uklon ........

skoczek_25

Bardzo fajny projekt, podoba mi się to, że jest on osobisty i widać mimo wszystko, że to była bardzo ciężka praca. Najbardziej zaciekawił mnie pomysł zbierania dialogów z rozmów z fotografowanych kobiet. Dzięki temu wygląda to bardzo naturalnie. Duuuuży like!

Olgson

Kobiety są fascynujące, ale Auschwitz do mnie jakoś nie przemawia...

matias66

Projekt z kobietami jest dojrzały i przemyślany. Sam fotograf jest ciekawą i tajemniczą osobowością. Ale jak ugryźć tę pracę domową? :P

dejewski

Kiedyś był wywiad w Tygodniku Powszechnym na temat projektu Auschwitz. Ale pamiętam tylko zdjęcie Mikołaja Grynberga, które zrobił Tomasz Wiech :) Jakoś zapadło mi w pamięć i jest jeszcze chyba na stronie Tomka Wiecha. Projekt  "Dużo kobiet" jest wyjątkowy a teksty do fotografii wciągają jak dziubanie słonecznika.

jamania

jamania 2013-03-05 19:53:53

swietny projekt,  cudne zdjecia- proste  bez zbednej ideologii

redex7

Szkoda, że wideo nie działa na urządzeniach bez flasha:(

Paweł Tomaszewski

Paweł Tomaszewski 2013-03-06 08:37:35

Ciekawy projekcik, bardzo prosty ale celnie przemawiający do odbiorcy. Gratuluję inicjatywy "Dużo Kobiet" trafiony i naturalny.

tszabon

słuchałem audycji w radiowej "dwójce" z Pana udziałem, bardzo ciekawa i inspirująca dyskusja. dziękuję.

Przemysław

Kobiety, każda jest piękna na swój odmienny sposób, ale chyba o to właśnie chodzi.
Natomiast Auschwitz jest moim zdaniem niedorysowane, jakieś mętne i niezrozumiałe, ale tu też chyba o to chodziło.
Kunszt, kunszt i jeszcze raz kunszt.
PC.

Toniś

Gratuluję ciekawego pomysłu. Kobiece naturalne piękno potrafi zainspirować do stworzenia b.dobrego projektu. Nie modelki, ale najzwyklejsze kobiety. Odważne i piękne, każda inna i na dodatek mówią... Brawo Panie Mikołaju

ET

ET 2013-03-13 10:09:24

Uff, wreszcie OSOBOWOŚC i interygujace fotografie, przemyslane koncepcje, a projekt KOBIETY- zachwyca.  Jeden z najlepszych wywiadów i FOTOGRAFÓW od długiego czasu.

ma-rec

Dobry wywiad , ciekawy pomysł "DUŻO KOBIET", wspaniale strzelone fotografie pomimo "stresu" obu stron, pozdrawiam panie Grynberg

Helmi

Helmi 2013-03-21 13:29:35

Bardzo się cieszę, że obejżałam ten wywiad. Pierwszy raz jestem w stanie stwierdzić, iż na wszystkie poruszone kwestie w tym (niestety!) krótkim wywiadzie, mam taki sam, lub bardzo podobny pogląd. Pozdrawiam! :)

a.d.
oceń+--1

a.d. 2014-04-30 15:07:33

"Osobista wypowiedz"-te słowa to Klucz-choć same zdjęcia to pokazują-nie ma tu brylowania,a sam obraz jest jakby odpowiedzią na pytania jakie stawia sam sobie autor.Swietny wywiad i super fotograf.

graft

graft 2021-03-27 20:59:31

twórczość zawsze ma to do siebie..../ tu wychodzi dialog powiązań.. perspektywa nadejdzie?

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

pioterwater

Relacja człowieka z psem2024-07-18 21:51:12 pioterwater

Dziękuję serdecznie za wyróżnienie :-)…

tomasz_qna

Relacja człowieka z psem2024-07-01 00:13:53 tomasz_qna

Próbowałem bezskutecznie wysłać zdjęcie konkursowe (rozmiar i "waga" ok). Niestety po…

magda

Architektura2024-06-06 11:49:17 magda

A ja bym patrzyła raczej na opowieść, historie żeby zdjęcie nie przedstawialo samego budynku a…

aniut

Ania Wibig2024-05-24 09:47:23 aniut

Super osoba, jestem wzruszona!…