Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Fotograf miesiąca: Ludzie | Październik 2016 | Kolor tła:

Marta Zgierska

Dodaj do schowka
 
Oceń :

Biografia

Urodzona w 1987 roku w Lublinie. Magister sztuki PWSFTviT w Łodzi, a także magister filologii polskiej i dziennikarstwa na UMCS w Lublinie. Artystka wizualna pracująca na granicy sztuki i nauki. Zainteresowana studiami nad traumą oraz procesem wycofania w fotografii. Często wybiera siebie jako temat, pogłębiając intymny aspekt osobistej fotografii. Jej prace były wystawiane w Galerie Esther Woerdehoff (Paryż, Francja), Maison de la Photographie (Lille, Francja), Musée de la Photographie André Villers (Mougins, Francja), na festiwalu Circulation(s) (Paryż, Francja), Festiwalu Fotograficznym w Atenach (Grecja) oraz na Malmö Fotobiennal (Szwecja). W 2015 roku wybrana przez magazyn „LensCulture” jako jeden z 50 najlepiej zapowiadających się fotografów na świecie. W 2016 roku zdobyła jedną z najbardziej prestiżowych nagród fotograficznych – Prix HSBC pour la Photographie, została ponadto nagrodzona w takich konkursach jak: Daylight Photo Awards, Reminders Photography Stronghold Grant, FotoLeggendo Giovanni Tabo Prize czy Kolga Tbilisi Photo Award. W tym samym roku została nominowana do ING Unseen Talent Award. Jej projekt „Post” został w 2016 roku opublikowany w formie książki fotograficznej przez wydawnictwo Actes Sud z Arles.

Fotografka o projekcie „Post”:

W 2013 roku przeżyłam poważny wypadek samochodowy. Otarłam się o śmierć, z trudem oswajana rzeczywistość wymknęła mi się z rąk. Nieszczęście pociągnęło za sobą kolejne – operacje, miesiące fizycznych ograniczeń, rozstanie, nawrót i zaostrzenie nerwicy lękowej.

Niedługo przed wypadkiem natknęłam się w rodzinnym domu na opisową ocenę, którą dostałam jako siedmioletnia, wzorowa uczennica. W dorosłym życiu jestem nią dalej, jednak wbrew opinii otoczenia niezmiennie kłębią się we mnie ograniczenia i lęki. Zaczęłam robić pierwsze fotografie – były one próbą zaklęcia strachu w estetycznym obrazie. Pracę przerwał wypadek. Moją pamięć zaczęły wypełniać fragmentaryczne wspomnienia, oderwane, ostre detale. Własna fizyczność i ból stały się źródłem obrazów, coraz bardziej namacalnych i cielesnych.

„Post” to cykl o traumie, zamrożony w martwej szarości, ciszy i napięciu. Każdy może odnaleźć tu własne nakłucia – nękające sny, przeżycia, obsesje. To indywidualna droga do odkrycia bliźniaczej pamięci traumatycznej w drugiej osobie. Próba intymnego kontaktu, który zamyka przeszłe nie-doświadczenie w teraźniejszości.

Marta Zgierska

Strony internetowe

Oznacz jako przeczytane
Masz propozycję, kto mógłby zostać fotografem miesiąca? Napisz do nas

Konkurs na pracę domową: Pamięć

Nagrody

Zasady konkursu są bardzo proste.

Na początku każdego miesiąca fotograf zadaje czytelnikom serwisu pracę domową. W konkursie mogą brać udział wszyscy zarejestrowani użytkownicy serwisu, przy czym każdy może przysłać tylko jedną pracę. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 31.10.2016. Pod koniec miesiąca prezentowany fotograf wyłoni zwycięską pracę, której autor zostanie nagrodzony praktycznym zestawem Szerokiego Kadru.

Przejdź do strony konkursu, aby poznać więcej szczegółów

Komentarze

krzysztof

krzysztof 2016-10-03 12:02:29

Kurcze pierwsze wrażanie podczas wywiadu : przerażenie. Potem uśmiech P.Marty i wszystko wróciło do normy.

stuart

stuart 2016-10-11 19:57:22

Scisle i mocne poläczenie fotografa z konceptem i tym co fotograf. przedstawia. Ciekawe fotografie, szkoda ze tak malo prac. Duze pole interpretaji jesli chodzi o prace domowä. 3mam kciuki za zdrowie i porehabilitacyjny powröt do zdrowia.

kawus

kawus 2016-10-29 12:50:54

Pełen szacunek dla P. Marty:) robi na prawdę piękne zdjęcia.
Znam Lubelszczyznę i wiem że z tego regionu można czerpać nieskończenie wiele pomysłów na dobrą fotografię:)

spetr

spetr 2016-10-30 00:13:27

Hmmm
Dziwne zdjecia........

111lisu

Mam inną wrażliwość. W tych zdjęciach nie ma życia.
Mam dziwne przeczucie, że Pani Marta mam jakiś problem.

Pozdrawiam serdecznie

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

tomasz_qna

Relacja człowieka z psem2024-07-01 00:13:53 tomasz_qna

Próbowałem bezskutecznie wysłać zdjęcie konkursowe (rozmiar i "waga" ok). Niestety po…

magda

Architektura2024-06-06 11:49:17 magda

A ja bym patrzyła raczej na opowieść, historie żeby zdjęcie nie przedstawialo samego budynku a…

aniut

Ania Wibig2024-05-24 09:47:23 aniut

Super osoba, jestem wzruszona!…

topian

Jak i czym fotografować w górach2024-05-23 14:59:46 topian

Jeśli chcesz nowy w cenie do 3k. To masz wybór pomiędzy Sony A6000 APS-C vs Olympus M10MK2 lub…