Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Fotograf miesiąca: Ludzie | Studio i reklama | Marzec 2010 | Kolor tła:

Krzysztof Gierałtowski

Przeszedł od fotografii w przemyśle i na budowach socjalizmu, poprzez fotografię mody do trwającej od 40 lat fascynacji portretem – pierwotnie psychologicznym czarno-białym, a od 15 lat subiektywnym kolorowym.
Dodaj do schowka
 
Oceń :

Biografia

Krzysztof Gierałtowski − fotograf, mistrz od trudnych portretów.

Gierałtowski przeszedł od fotografii w przemyśle i na budowach socjalizmu, poprzez fotografię mody dla miesięcznika „Ty i Ja" do trwającej od 40 lat fascynacji portretem – pierwotnie psychologicznym czarno-białym, a od 15 lat subiektywnym kolorowym. Zbiór stu tysięcy negatywów składa się na kolekcję portretów polskiej inteligencji: „Polacy, portrety współczesne". Zdjęcia wybrane z kolekcji uczestniczą w wystawach indywidualnych i zbiorowych oraz znajdują miejsce w renomowanych zbiorach.

Krzysztof Gierałtowski prowadzi wykłady i ćwiczenia z zakresu tworzenia portretu, a przez rok wykładał w łódzkiej Filmówce, z której wcześniej został relegowany jako mało zdolny.
Jest członkiem ZPAF, ZAiKS i członkiem korespondentem Niemieckiego Towarzystwa Fotograficznego (DGPh).
Minister Kultury nadał mu Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Ryszard Kapuściński napisał o nim: Gierałtowski nie portretuje ludzi z książki telefonicznej. Jest wybitnym portrecistą wybitnych Polaków. Jest jednym z nielicznych w Polsce, a także jednym z nielicznych w świecie, który poświęcił się portretowi tak świadomie i z taką konsekwencją. Człowiek jest jego pasją wyłączną. I to nie człowiek w stosunku do innych ludzi, ale w stosunku do samego siebie, sam w sobie ciekawy i ważny. Tak potraktowany, tak wyodrębniony, ten człowiek osobny wypełnia cały obraz.

Najnowszy projekt fotograficzny to „44" – portretowe portfolio, stanowiące muzealną Tekę „Indywidualności Polskie" (Wystawa: 20.04–20.05.2010, Łódzkie Towarzystwo Fotograficzne, ul. Piotrkowska 102, Łódź). Zrobione Nikonami portrety stanowią czarno-białe kopie 253×380 mm w technologii Digigraphie® na Traditional Photo Paper 330 g/m², drukowane pigmentowymi tuszami Ultra Chrome K3 z kolorem Vivid Magenta, drukarką Stylus Pro 11880. Ten obraz wspaniałych polskich indywidualności jest hołdem autora dla elity narodu.

Krzysztof Gierałtowski

Strony internetowe

Oznacz jako przeczytane
Masz propozycję, kto mógłby zostać fotografem miesiąca? Napisz do nas

Konkurs na pracę domową: Niech stanie się światło

Nagrody

Zasady konkursu są bardzo proste.

Na początku każdego miesiąca fotograf zadaje czytelnikom serwisu pracę domową. W konkursie mogą brać udział wszyscy zarejestrowani użytkownicy serwisu, przy czym każdy może przysłać tylko jedną pracę. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 25.03.2010. Pod koniec miesiąca prezentowany fotograf wyłoni zwycięską pracę, której autor zostanie nagrodzony praktycznym zestawem Szerokiego Kadru.

Przejdź do strony konkursu, aby poznać więcej szczegółów

Powiązane tematy

rozwiń

Komentarze

mmm

mmm 2011-07-01 22:09:53

jak narazie najlepszy wywiad ktory tutaj widzialem...to sie nazywa ispiracja...serdeczne pozdrowienia dla Pana Krzysztofa, czasami zdarza mi sie zapomniec ze fotografia jest moja pasja i staram sie o niej myslec bardziej jak o zawodzie a przeciez nie tedy droga...

IVKról

Panie Profesorze ,
dziękuję za tych kilka minut w Pana towarzystwie .

dariusz

dariusz 2012-04-16 13:01:44

Bez urazy dla innych- w koncu znalazem kogos, kto moim zdaniem wie co mowi.

111lisu

Dokładnie tak, nie poświęcając się czemuś bez reszty nie możemy być fachowcem/profesjonalistą w danej dziedzinie.
Szkoda, że jestem tylko "fotografem" niedzielnym, niestety na życie zarabiam w inny sposób,
ale nie zgadzam się z twierdzeniem zrezygnuj. Każde kolejne zdjęcie jest kolejnym wyzwaniem
i próbą pokazania jakiejś sytuacji, osoby, przedmiotu, itp. na swój sposób choćby prymitywny .
Przez to stajemy się troszkę lepsi i zauważamy czasem coś czego do tej pory nie widzieliśmy
a raczej nie zwróciliśmy na to uwagi.

Danuta

Danuta 2013-02-18 00:55:07

Dziękuję Panu za dzisiejszy wywiad w programie "Inny punkt widzenia" - zafascynowała mnie Pańska bogata osobowość. Z taką pasją i temperamentem twórczym potrafi  opowiadać o swej pracy tylko prawdziwy artysta. Stąd moja wizyta tutaj i pragnienie bliższego poznania twórczości fotograficznej. Życzę powodzenia w realizacji zaplanowanych wystaw.

pangea_ultima

pangea_ultima 2014-06-17 00:26:06

W polskiej historii fotografii portretowej nie było nigdy tak kreatywnego i znakomitego fotografa, jakim jest Krzysztof Gierałtowski. Były nazwiska przed nim i po nim, ale żadne z nich nie umywa się do K.G.
Gierałtowski to polska Annie Leibovitz, Karsh nie, bo był zbyt grzeczny, może Richard Avedon. Nie! Gierałtowski jest jedyny w swoim rodzaju. Chcecie wiedzieć więcej poszukajcie "Gry z portretem". Równie zaskakujące wydawnictwo, jak fotografia pana Krzysztofa.

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

waldemar

Zdjęcie szczęśliwych ludzi2023-10-01 11:31:52 waldemar

Hala odpraw. Lotnisko Antalya - Turcja…

bludenko

Dorota Awiorko2023-09-24 02:42:23 bludenko

Piękne wnętrze Artystki to i fotografie piękne! Dzięki takim ludziom jak Pani Dorotka życie…

maril

Filip Blaauw2023-09-03 18:04:26 maril

Świetne zdjęcia gratuluje pasji…

agnieszkaf

Ptak w krajobrazie2023-08-28 21:24:05 agnieszkaf

[quote=""]Czatownia nad Gadzinowym zarośnięta inne tez ruina.....gdzie fotografować Reszta tylko…