Krzysztof Gierałtowski
Biografia
Krzysztof Gierałtowski − fotograf, mistrz od trudnych portretów.
Gierałtowski przeszedł od fotografii w przemyśle i na budowach socjalizmu, poprzez fotografię mody dla miesięcznika „Ty i Ja" do trwającej od 40 lat fascynacji portretem – pierwotnie psychologicznym czarno-białym, a od 15 lat subiektywnym kolorowym. Zbiór stu tysięcy negatywów składa się na kolekcję portretów polskiej inteligencji: „Polacy, portrety współczesne". Zdjęcia wybrane z kolekcji uczestniczą w wystawach indywidualnych i zbiorowych oraz znajdują miejsce w renomowanych zbiorach.
Krzysztof Gierałtowski prowadzi wykłady i ćwiczenia z zakresu tworzenia portretu, a przez rok wykładał w łódzkiej Filmówce, z której wcześniej został relegowany jako mało zdolny.
Jest członkiem ZPAF, ZAiKS i członkiem korespondentem Niemieckiego Towarzystwa Fotograficznego (DGPh).
Minister Kultury nadał mu Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
Ryszard Kapuściński napisał o nim: Gierałtowski nie portretuje ludzi z książki telefonicznej. Jest wybitnym portrecistą wybitnych Polaków. Jest jednym z nielicznych w Polsce, a także jednym z nielicznych w świecie, który poświęcił się portretowi tak świadomie i z taką konsekwencją. Człowiek jest jego pasją wyłączną. I to nie człowiek w stosunku do innych ludzi, ale w stosunku do samego siebie, sam w sobie ciekawy i ważny. Tak potraktowany, tak wyodrębniony, ten człowiek osobny wypełnia cały obraz.
Najnowszy projekt fotograficzny to „44" – portretowe portfolio, stanowiące muzealną Tekę „Indywidualności Polskie" (Wystawa: 20.04–20.05.2010, Łódzkie Towarzystwo Fotograficzne, ul. Piotrkowska 102, Łódź). Zrobione Nikonami portrety stanowią czarno-białe kopie 253×380 mm w technologii Digigraphie® na Traditional Photo Paper 330 g/m², drukowane pigmentowymi tuszami Ultra Chrome K3 z kolorem Vivid Magenta, drukarką Stylus Pro 11880. Ten obraz wspaniałych polskich indywidualności jest hołdem autora dla elity narodu.
Strony internetowe
Konkurs na pracę domową: Niech stanie się światło
Zasady konkursu są bardzo proste.
Na początku każdego miesiąca fotograf zadaje czytelnikom serwisu pracę domową. W konkursie mogą brać udział wszyscy zarejestrowani użytkownicy serwisu, przy czym każdy może przysłać tylko jedną pracę. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 25.03.2010. Pod koniec miesiąca prezentowany fotograf wyłoni zwycięską pracę, której autor zostanie nagrodzony praktycznym zestawem Szerokiego Kadru.