Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Fotograf miesiąca: Dokument i reportaż | Ludzie | Podróże | Przyroda i krajobraz | Listopad 2011 | Kolor tła:

John Stanmeyer

John Stanmeyer, współzałożyciel agencji VII Photo, stawia sobie za cel ukazywanie niesprawiedliwości społecznych, walkę z biedą na świecie, działania na rzecz praw człowieka i ochronę wymierających kultur. Stale współpracuje z „National Geographic Magazine”. Fotograf przez wielkie F.
Dodaj do schowka
Realizacja: Krystian Bielatowicz
 
Oceń :

Biografia

John Stanmeyer - współzałożyciel agencji VII Photo. Fotograf przez wielkie F.

Przez ponad dwanaście lat mieszkał na Dalekim Wschodzie, był więc świadkiem nieomal wszystkich ważnych wydarzeń historycznych rozgrywających się przez ten czas w Azji i fotografował gwałtowne zmiany, które dokonywały się w całym tym regionie. Dokumentował również dramatyczne losy uchodźców z ogarniętej wojną domową Ugandy, skutki tsunami w 2004 roku, a także fatalny stan opieki nad osobami chorymi umysłowo w Azji. Zanim w 1996 roku zamieszkał w Hongkongu, relacjonował konflikt w Sudanie Południowym, przemiany w Europie Wschodniej po upadku komunizmu oraz wielokrotnie jeździł na Haiti, by zbierać materiał o niezliczonych tragediach spadających na ten kraj. Przez ponad osiem lat dokumentował skutki epidemii AIDS we wszystkich krajach Azji.

Stanmeyer stawia sobie za cel ukazywanie niesprawiedliwości społecznych, walkę z biedą na świecie, działania na rzecz praw człowieka i ochronę wymierających kultur.

Stale współpracuje z „National Geographic Magazine”, a przez ponad 10 lat był związany kontraktem z „Time’em”; jego zdjęcia ukazywały się też w innych czasopismach na całym świecie. Jest laureatem wielu wyróżnień, wśród nich także prestiżowej nagrody im. Roberta Capy, otrzymał tytuł Magazine Photographer of the Year, zdobył liczne nagrody w konkursach World Press Photo, Picture of the Year i National Press Photographers Association, zaś w 2008 roku otrzymał National Magazine Award za pogłębiony esej fotograficzny na temat epidemii malarii na świecie.

Najnowsza książka Johna to dziennikarsko-antropologiczne spojrzenie na mieszkańców indonezyjskiej wyspy Bali, na której autor spędził pięć lat. Publikacja ukazała się w listopadzie 2010 roku i nosi tytuł Islands of the Spirits (http://www.islandofthespirits.com).

Niedawno przeprowadził się do USA. Mieszka wraz z żoną i trójką dzieci na farmie w Berkeshires na zachodzie Massachusetts.

John Stanmeyer

fot. Krystian Bielatowicz

Strony internetowe

Oznacz jako przeczytane
Masz propozycję, kto mógłby zostać fotografem miesiąca? Napisz do nas

Konkurs na pracę domową: Warstwy

Nagrody

Zasady konkursu są bardzo proste.

Na początku każdego miesiąca fotograf zadaje czytelnikom serwisu pracę domową. W konkursie mogą brać udział wszyscy zarejestrowani użytkownicy serwisu, przy czym każdy może przysłać tylko jedną pracę. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 25.11.2011. Pod koniec miesiąca prezentowany fotograf wyłoni zwycięską pracę, której autor zostanie nagrodzony praktycznym zestawem Szerokiego Kadru.

Przejdź do strony konkursu, aby poznać więcej szczegółów

Powiązane tematy

rozwiń

Komentarze

bigmike

W poprzedniej pracy domowej podany termin nadsyłania prac to 10. listopad. Dziś mamy 3. listopad i nowa praca domowa? Te terminy podane w opisie w ogóle obowiązują?

bigmike

Dobra już widzę, że można jeszcze dodawać :) Ale trochę się naszukałem, proponuję poprawić nawigację serwisu :)

okno-w-okno

John Stanmeyer mówi o warstwach mniej więcej od polowy wywiadu. :) Poza tym na dużej części jego zdjęć są one wręcz dosłowne.  Mam wrażenie, że na ten sam aspekt fotografii jako ważny czynnik skupiający i zatrzymujący uwagę widza bardzo zwraca uwagę (również w którymś z wywiadów zamieszczonych w tym serwisie) Tomasz Tomaszewski.
Wywiad bardzo interesujący, zajrzałam również na stronę i bloga Johna Stanmeyera i jestem absolutnie zafascynowana.

Maura

Maura 2011-11-04 19:55:35

Panilon22 - wg. mnie chodzi o (wielo)warstwowość znaczeń, sensów, planów, etc  na zdjęciu. Niepotrzebne skreślić ;)

PANILON22
oceń+--1

Dzięki -  ale dziwi mnie że nie interesuję sie tym postem autorzy tego zadania czyli - zespół Szerokiego Kadru  Pozdrawiam wszystkich wpisujących się.

krystianbielatowicz

Witam,
Zadanie domowe zostało ogłoszone przez zespół. Interpretacja należy do widzów/czytelników Szerokiego. Na tym polega zadanie.
Powodzenia

fotoreporter24

fotoreporter24 2011-11-05 11:11:29

Ta część filmu o zadaniu domowym nie wyświetla się.

PANILON22

Dzięki za odpowiedź. W międzyczsie dowiedziałem sie trochę o tych warstwach i iterpretacje będą dwie jedna dla wykonawców zdjęć a druga dla oceniających.

2011-11-06 14:02:23

A ja nie moge odtworzyc pracy domowej.Link sie laduje i sie nie otwiera :(
Pomocy

PANILON22

Ale co się nie otwiera . Temat zadania masz potem ładujesz zdjęcie  ( odpowiednio wielkie ) no i musisz być zalogowana

ConCor


2011.11.03 22:40   okno-w-okno:

John Stanmeyer mówi o warstwach mniej więcej od polowy wywiadu. :) Poza tym na dużej części jego zdjęć są one wręcz dosłowne.  Mam wrażenie, że na ten sam aspekt fotografii jako ważny czynnik skupiający i zatrzymujący uwagę widza bardzo zwraca uwagę (również w którymś z wywiadów zamieszczonych w tym serwisie) Tomasz Tomaszewski.
Wywiad bardzo interesujący, zajrzałam również na stronę i bloga Johna Stanmeyera i jestem absolutnie zafascynowana.


Witam serdecznie :) jestem tu nowa i chciałabym prosić o wskazówkę, gdzie znajdę ten wywiad?

PANILON22

Staram się ale nie umię otwożyć tego linka. Chyba to nie z mojej winy ja nie jestem biegły w komputerach mam napis Not Found - identycznie jak poprzedni

Kiełbasa

Na chłopski rozum.... myśle że autorowi zadania raczej chodziło o wyodrębnienie  np: pierwszego, drugiego a takrze trzeciego planu czy nawet czwartego planu i tak do nieskonczonosci, żeby te plany (warstwy) morzna było przedstawic abyśmy mogli spojrzeć  na wszystko w przedstawionym przez nas kadrze (zdjęciu, fotografi)  z taką samą uwagą oraz podzielnościią (abyśmy patrzyli na pierwszy plan i przykuwało to nasze oko(uwagę) a takrze, jesli patrzymy na dalszy plan np: (drógi plan) to żeby on byl tak ciekawe jak pierwszy plan (warstwa) musi buć równie przykówający że aż w przenośni zapominamy o pierwszym planie i to drugi plan przyciąga naszą uwagę jak by był tym pierwszym planem (warstwą) ).   
Bynajmniej ja to tak rozumuję,PRZYKŁAD: masz cztery tafle przezroczystego szkła na pierwszej masz namalowanego czlowieka, na drógiej jakieś jezioro, na trzeciej jakieś pływające na tej wodzie łudki a naczwartej goru zamykające calość, teraz nakladamy na siebie te tafle(warstwy) tak aby utworzyc jednolity obraz  w tym przypadku kadr(zdjęcie, fotografię), nie zapominąc ze ten kadr składał sie tafli(warstw), znowu rozwarstwiając kadr widzimy tylko tego człowieka na natepnej wode na jeszcze nastepnej łudki i  na kolejnej gory dlatego mosisz tek skomponowac tak ten kadr(zdjęcie, fotografię) abys widział tylko człowieka, tylko wode tylko łudki i tylko góry na jednej fotografi....... jezeli dalej oto nie chodzi to jestem zielony w tym temacie........i prosił bym o wytłumacznie!!!

hubert

hubert 2011-11-07 09:34:17

Witam,
Nie otwiera  się praca domowa. Proszę napisac jaki jest dokładnie temat zadania. Czy to ma być fotografia pojedyncza, czy zestaw, jaka tematyka, itp...   Pozdrawiam - hubert

ConCor

Weszłam w "fotogrf miesiąca" i odszukałam tego pana :)
Kiełbasa, do mnie przemówiło Twoje wytłumaczenie tematu :) dzięki

PANILON22

Stokrotne dzięki <<< Kiełbasa >>> Twój opis jest tak zrozumiały że nie można lepiej  opisać tego tematu w tak prostym zrozumiałym języku . Ja dziękuje wszystkim za pomoć w zrozumieniu tego tematu . O to chodzi że każdy który zabiera głoś w wytłumaczeniu czegoś musi pamiętac że z drugiej strony może go odbierać jakiś nowicjusz a nie zawodowieć czy ktoś co operuje fachowym językiem. <<< Kiełbasa>>>  wykonał to w taki zrozumiałym języku że każdy to zrozumie Jeszcze raz dziękuje wszystkim i bez obrazy POZDRAWIAM WSZYSTKICH- Piotr

Renia

Renia 2011-11-10 21:32:31

Dziekuje za wspaniale zdjecia i ciekawa opowiesc.Trzeba kochac ludzi aby dostrzegac piekno w codziennych sytuacjach. Pozdrawiam

ikrzysiekm

ikrzysiekm 2011-11-23 11:02:45

Ja chciałbym zobaczyć Rafała Milacha w tym dziale.

okno-w-okno

Wow! Zwycięskie zdjęcie z tegomiesięcznego konkursu jest genialne! Wracam do niego dzisiaj już po raz  kolejny i za  każdym razem znajduję w nim coś nowego...super -  podziwiam, gratuluję i zazdroszczę. Talentu. :)

marchpane

marchpane 2011-12-02 12:26:52

Dzięki ! :)

http://florianjarry.blogspot.com/

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

magda

Architektura2024-06-06 11:49:17 magda

A ja bym patrzyła raczej na opowieść, historie żeby zdjęcie nie przedstawialo samego budynku a…

aniut

Ania Wibig2024-05-24 09:47:23 aniut

Super osoba, jestem wzruszona!…

topian

Jak i czym fotografować w górach2024-05-23 14:59:46 topian

Jeśli chcesz nowy w cenie do 3k. To masz wybór pomiędzy Sony A6000 APS-C vs Olympus M10MK2 lub…

dawid

Jak i czym fotografować w górach2024-05-13 22:16:00 dawid

Wiele z tych zdjęć to wschody i zachody słońca w górach. Jak wygląda temat chodzenia po…