Jan Brykczyński
Biografia
Jan Brykczyński, ur. 1979 r., zajmuje się fotografią dokumentalną. Interesują go peryferie naszej cywilizacji, miejsca –– w których człowiek zaspokaja swoją potrzebę życia w bliskości z naturą. Rezultatem kilku lat pracy w bojkowskiej wsi w Karpatach jest wydana w 2014 roku książka Boiko (self-publishing). Z kolei za projekt z islandzkich farm otrzymał nagrodę Syngenta Photography Award Professional Commission, dzięki której wydał książkę The Gardener (Dewi Lewis 2015) o uprawach miejskich na świecie. Wystawiał między innymi w Deichtorhallen w Niemczech, Noorderlicht Gallery w Holandii, Musée de l’Elysée w Szwajcarii i Leica Gallery w Warszawie. Studiował na wydziale operatorskim PWSFTviT w Łodzi, na Uniwersytecie Warszawskim, w Szkole Filmowej FAMU w Pradze a obecnie jest doktorantem wITF w Opavie. Stypendysta Funduszu Wyszehradzkiego, EPEA, Europejskiej Fundacji Kultury oraz Ministra Kultury. Jest współzałożycielem Międzynarodowego Stowarzyszenia Fotografów Sputnik Photos, które od blisko dekady realizuje projekty w byłych republikach radzieckich. Prowadzi warsztaty z fotografii dokumentalnej i jest wykładowcą w ITF w Opavie .
Edukacja
2015–2018 ITF w Opavie, Czechy, studia doktoranckie
2013–2015 ITF w Opavie, Czechy, studia magisterskie
2004–2005 FAMU w Pradze, Katedra Fotografii
2002–2005 PWSFTiF w Łodzi, Wydział Operatorski, Wyższe Studium Fotografii, studia licencjackie
1998 – 2000 Stosowane Nauki Społeczne Uniwersytet Warszawski
Wystawy indywidualne
2016 Boiko – Robert Morat Galerie, Hamburg, Niemcy
2014 Boiko – Łotewskie Muzeum Fotograficzne, Ryga, Łotwa
Boiko – Leica Gallery, Warszawa, Polska
2013 Boiko – Anzenberger Gallery, Wiedeń, Austria
Boiko – Galeria F7, Miesiąc Fotografii w Bratysławie, Słowacja
Publikacje książkowe
The Gardener, Dewi Lewis Publishing, 2015
Boiko, nakładem autora, 2014
Publikacje prasowe
„New York Times International”, „Die Welt”, „Cicero”, „Art”, „Der Spiegel”, „Le Monde”, „The Chicago Tribune”, „Camera Austria”, „foto8”, „Lense Culture”, „The Independent”, „Liberation”, „Polityka”, „Przekrój”, „National Geographic Polska”, „Traveler”, „Machina”
Galeria fotografii
Konkurs na pracę domową: O człowieku

Zasady konkursu są bardzo proste.
Na początku każdego miesiąca fotograf zadaje czytelnikom serwisu pracę domową. W konkursie mogą brać udział wszyscy zarejestrowani użytkownicy serwisu, przy czym każdy może przysłać tylko jedną pracę. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 30.11.2016. Pod koniec miesiąca prezentowany fotograf wyłoni zwycięską pracę, której autor zostanie nagrodzony praktycznym zestawem Szerokiego Kadru.