Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Fotograf miesiąca: Akcja i ruch | Architektura | Dokument i reportaż | Ludzie | Wrzesień 2022 | Kolor tła:

Grzegorz Krzyżewski

Dodaj do schowka
Praca domowaWywiadRealizacja: Roman Wasiluk
 
Oceń :

Biografia

Absolwent nauk politycznych oraz studiów z zakresu projektowania reklam, a z wyboru i pasji fotografik zwany człowiekiem orkiestrą. Już od czasów późnego liceum pracował jako dogsitter, profesjonalny święty mikołaj i żywa reklama – np. batonik lub warzywo, a z czasem koordynator licznych projektów. Opiekował się salą zabaw dla dzieci w przedziale wiekowym 1–8, był grafikiem komputerowym, pracował w Komendzie Głównej Żandarmerii Wojskowej, spółce skarbu państwa zajmującej się militariami, aż w końcu został fotografem. To ostatnie zajęcie jednak nie było przypadkowe. Pasja rozpoczęła się za młodu, gdy tata kupił mu aparat fotograficzny firmy Zenit na Stadionie Dziesięciolecia na tyle problematyczny, że konieczne było jego rozkręcanie w poszukiwaniu usterki. I choć fotografię z uporem ignorował, nie będąc typem gościa, który od dzieciństwa pasjonował się rejestracją obrazu na materiale światłoczułym, a zawodowo chciał pozostać iluzjonistą lub plastykiem, to przez roztrzepanie stale gubił kapelusze z królikami oraz nie przyjęto go do szkoły plastycznej, co tylko zbliżyło go do fotografii. Po drodze próbował mierzyć się z poezją, prozą, ukończył roczne warsztaty dziennikarskie i współpracował z magazynem „Polis. Pismo o Sztuce Życia Publicznego", a fotografię spychał na drugi plan tak długo, aż skończył studia. Wtedy to postanowił kupić aparat kompaktowy Fuji pozwalający na zmierzenie się z pasją. Jakiś czas później wymienił go na Nikona D80, aby docelowo czternaście lat temu wziąć pięcioletni kredyt na zakup sprzętu, na którym pracuje do dnia dzisiejszego. Śmieje się, że ma aparat, który jest w ścisłej światowej czołówce przebiegu tego modelu: Nikon D700 z 1 400 000 zdjęć na liczniku (940% żywotności tego modelu): wolny, głośny (kiedy robi zdjęcia w galerii sejmowej politykom, którzy wchodzą przez drzwi oddalone o jakieś 30 metrów, już słyszą ten aparat i patrzą się w jego stronę), o niesamowitej plastyce matrycy. To narzędzie pracy i pasji to prawdziwy wół roboczy, idealny do pracy fotoreportera, który odnajduje się w stacjonarnych wydarzeniach takich jak konferencje, konwencje i życie parlamentu. Jest zwolennikiem tezy, że lepsze jest wrogiem dobrego, a ten aparat jest na tyle dobry, że nawet kupił niedawno drugi korpus tego samego modelu. Co więcej, nie planuje zmieniać go na inny. Jest autorem wielu ekspozycji w Warszawie z zakresu popularyzacji nauki, również stałych wielkoformatowych w przestrzeni publicznej. Ilustrujące pracę naukowców prezentujące badania realizowane w instytutach Polskiej Akademii Nauk, UW, Politechniki Warszawskiej, Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, którymi rodzima nauka jest promowana na świecie. Autor albumów, w tym o architekturze, czynny fotoreporter prasowy, którego zdjęcia od lat ukazują się codziennie w największych tytułach papierowych i elektronicznych. Jest także pasjonatem fotografii ulicznej, a to, co robi, to dopiero początek przygody z fotografią.

Grzegorz Krzyżewski

fot. Sławomir Rogowski

Strony internetowe

Oznacz jako przeczytane
Masz propozycję, kto mógłby zostać fotografem miesiąca? Napisz do nas

Konkurs na pracę domową: Nauka w barwach streetu

Nagrody

Zasady konkursu są bardzo proste.

Na początku każdego miesiąca fotograf zadaje czytelnikom serwisu pracę domową. W konkursie mogą brać udział wszyscy zarejestrowani użytkownicy serwisu, przy czym każdy może przysłać tylko jedną pracę. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 30.09.2022. Pod koniec miesiąca prezentowany fotograf wyłoni zwycięską pracę, której autor zostanie nagrodzony praktycznym zestawem Szerokiego Kadru.

Przejdź do strony konkursu, aby poznać więcej szczegółów

Komentarze

zbyszek.

zbyszek. 2022-09-02 13:44:34

Wysoko stawiasz poprzeczkę.
"Zadanie domowe"

wwasik

Panie Grzegorzu, od dłuższego czasu śledzę rubrykę "fotograf miesiąca" i muszę przyznać, że pierwszy raz oniemiałem z zachwytu. Piękne, pełne emocji i niebanalne fotografie, wymagające niezwykłej wyobraźni i wyczucia chwili (lub niezwykłej cierpliwości). Poprostu trafiły mnie prosto w serce. Bardzo dziękuję za tą chwilę przyjemności zarówno Panu jak i redakcji Szerokiego Kadru. Serdecznie pozdrawiam!

Redakcja-SK

wwasikPanie Grzegorzu, od dłuższego czasu śledzę rubrykę "fotograf miesiąca" i muszę przyznać, że pierwszy raz oniemiałem z zachwytu. Piękne, pełne emocji i niebanalne fotografie, wymagające niezwykłej wyobraźni i wyczucia chwili (lub niezwykłej cierpliwości). Poprostu trafiły mnie prosto w serce. Bardzo dziękuję za tą chwilę przyjemności zarówno Panu jak i redakcji Szerokiego Kadru. Serdecznie pozdrawiam!


Cieszymy się, że idealnie trafiliśmy i dzięujemy za dobre słowo;)

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

waldemar

Zdjęcie szczęśliwych ludzi2023-10-01 11:31:52 waldemar

Hala odpraw. Lotnisko Antalya - Turcja…

bludenko

Dorota Awiorko2023-09-24 02:42:23 bludenko

Piękne wnętrze Artystki to i fotografie piękne! Dzięki takim ludziom jak Pani Dorotka życie…

maril

Filip Blaauw2023-09-03 18:04:26 maril

Świetne zdjęcia gratuluje pasji…

agnieszkaf

Ptak w krajobrazie2023-08-28 21:24:05 agnieszkaf

[quote=""]Czatownia nad Gadzinowym zarośnięta inne tez ruina.....gdzie fotografować Reszta tylko…