Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Fotograf miesiąca: Architektura | Dokument i reportaż | Lipiec 2010 | Kolor tła:

Filip Springer

Rocznik 1982. Autor jednych z najciekawszych fotoreportaży ostatnich lat na polskim rynku fotograficznym. Jego publikacje imponują nie tylko obrazami, ale także autorskim piórem.
Dodaj do schowka
Praca domowaWywiadRealizacja: Krystian Bielatowicz
 
Oceń :

Biografia

Filip Springer – fotograf i dziennikarz.

Rocznik 1982, absolwent Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie A. Mickiewicza w  Poznaniu. Stypendysta Ministra Kultury i  Dziedzictwa Narodowego.

Autor jednych z najciekawszych fotoreportaży ostatnich lat na polskim rynku fotograficznym. Jego publikacje imponują nie tylko obrazami, ale także autorskim piórem.

W 2004 roku rozpoczął współpracę z Polską Agencją Fotografów FORUM jako jej wielkopolski fotoreporter. Szef grupy fotoreporterskiej cyklu Adventure Race World Championship – Bergson Winter Challenge, Maratonów Kajakowych, Maratonów MTB oraz Mistrzostw Polski w Rajdach Ekstremalnych.

Od 2008 roku należy do kolektywu fotografów Visavis.pl.

Jego fotoreportaże i teksty publicystyczne ukazywały się na łamach największych polskich dzienników, tygodników oraz miesięczników, m.in.: „Polska The Times", „Polityka", „Rzeczpospolita", „Dziennik", „Głos Wielkopolski", „Dziennik Zachodni", „Przekrój", „Wprost", „Newsweek Polska", „Tygodnik Powszechny", „Przegląd Sportowy", „N.P.M.", „Focus", „Men's Health", „Metropolia", „Podróże", „Poznaj świat", „Press", „Reader's Digest".

Jest laureatem kilku edycji konkursu fotograficznego „Wielkopolska Press Photo". Prowadzi warsztaty fotograficzne w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu.

Pasjonują go architektura i najdziwniejsze rozwiązania urbanistyczne oraz ich związek z człowiekiem. Obecnie realizuje długoterminowy projekt Źle urodzone, w ramach którego podróżuje po całej Polsce i fotografuje oryginalną architekturę powojennego modernizmu. Więcej o projekcie: www.zle-urodzone.pl.

Filip Springer

fot. Krystian Bielatowicz

Strony internetowe

Oznacz jako przeczytane
Masz propozycję, kto mógłby zostać fotografem miesiąca? Napisz do nas

Konkurs na pracę domową: Kawałek szpetoty

Nagrody

Zasady konkursu są bardzo proste.

Na początku każdego miesiąca fotograf zadaje czytelnikom serwisu pracę domową. W konkursie mogą brać udział wszyscy zarejestrowani użytkownicy serwisu, przy czym każdy może przysłać tylko jedną pracę. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 25.07.2010. Pod koniec miesiąca prezentowany fotograf wyłoni zwycięską pracę, której autor zostanie nagrodzony praktycznym zestawem Szerokiego Kadru.

Przejdź do strony konkursu, aby poznać więcej szczegółów

Powiązane tematy

rozwiń

Komentarze

zk

zk 2011-05-12 11:40:57

nareszcie fotograf ktorego moge strawic, rzecywistosc bez zalozen wstepnych i narzuconych struktur :)

smw_p2o2

Materiałom z albumów "Urban sprawl" i "Źle ułożone" można by nadać wspólny tytuł "Syf syfa syfem syfilizuje".

Jest w tych zdjęciach szerszy materiał na socjologiczne rozważania o stanie świadomości Polaków - czy syf urbanistycznej przestrzeni przenika nasz umysł do tego stopnia, że wkrótce zaczynamy żyć we własnym umysłowym syfie, który potem przejawia się w syfie języka polskiego (mówionego i pisanego), syfie propagandy i braku odporności na nią, syfie naszych przekonań i unikania prawdy itd, i który rzutuje potem na całe nasze zachowanie (vide psie gówna na chodnikach po zimie czy skwerach zabawowych dla dzieci w lecie), z "kreatywnością" włącznie (np. zmodernizowane osiedla, przyzwolenie na brud itd), czy też jest odwrotnie, to syf w nas samych - geo i ego-centrycznych Polakach (tak nas wszakże kształtują media i szkodnic.., pardon, szkolnictwo) - jest pierwotny, a syf urbanistyczny i co więcej, ZGODA na ten syf, jest tylko projekcją naszego wewnętrznego świata?

Wędrowałem ostatnio osiedlami Nowej Huty chcąc pokazać ją w albumie "Barwy Nowej Huty" (http://pp.blast.pl/smw/2013/wal.html) Wszędzie syf, najgorszy jest ten drobny - syf kabli, sieci komputerowych, anten satelitarnych, suszącego się prania, syf brudnych i krzywych słupów oświetleniowych, mikroświat "syfowatych" bud i budek, worków i koszów na śmieci lub gówna, krzaków rosnących byle jak i byle gdzie, byle tylko było "zielono", niesprzątanych śmieci, krzywych i zniszczonych chodników, itd, itp.

Czy "zasprejowany" kraj jest wynikiem mody czy może immanentną częścią tego "wszechsyfu", który kultywuje się już w szkołach, bo przecież stawiamy na indywidualność i "twórczość" młodych, chciałoby się dodać "syfiarzy".

Na koniec dodam tylko, iż z moich spostrzeżeń wynika, że większość młodych ludzi mający po 20+ lat, a więc wychowana w zasadach Nowego Wspaniałego Ṡwiata (NWO - New World Order) nie jest już w stanie sama dostrzec tego syfu, zarówno u siebie, jak i wokół siebie.

Pewnie dlatego wojtek1115 napisał, że nie mógłby fotografować szpetoty. Ciekawe tylko czy dlatego, że widziałby w tych zdjęciach odbicie własnej "szpetoty", czy też jest jednym z tych nielicznych, a spostrzegawczych, którzy mają już dość tego "wszechsyfu" i odwracają się od niego ze wstrętem i obrzydzeniem?

(Szanowny wojtku1115, cytowanie Twojego komentarza nie było złośliwością z mojej strony. Po prostu wykorzystałem go, by zaprosić czytelników Szerokiego kadru do zastanowienia się nad tym co wyłożyłem we wcześniejszych akapitach.)

Pozdrawiam

P.S. Do moderatorów SK. Bardzo proszę o wykasowanie podwójnych wpisów. Powtarzam to po raz n-ty - brak możliwości korekty jest w tym serwisie dużym utrudnieniem.

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

aniut

Ania Wibig2024-05-24 09:47:23 aniut

Super osoba, jestem wzruszona!…

topian

Jak i czym fotografować w górach2024-05-23 14:59:46 topian

Jeśli chcesz nowy w cenie do 3k. To masz wybór pomiędzy Sony A6000 APS-C vs Olympus M10MK2 lub…

dawid

Jak i czym fotografować w górach2024-05-13 22:16:00 dawid

Wiele z tych zdjęć to wschody i zachody słońca w górach. Jak wygląda temat chodzenia po…

maril

Małgorzata Tymińska2024-04-25 16:42:25 maril

Super zdjęcia…