Ewa Marzena Wolf
Biografia
Urodzona w 1981 w Cieszynie, dorastała w Beskidach. Studiowała kulturoznawstwo na UWr, fotografię w Wyższym Studium Fotografii AFA oraz teologię protestancką na EWST.
Góralka, matka nomadka, fotografka, performerka, tancerka związana z Teatrem Małym w Tychach. Masażystka oraz terapeutka pracy z ciałem; prowadzi autorskie zajęcia ze świadomości ciała Body PatchWork.
Interesuje ją to, co prawdziwe, oczywiste, prozaiczne, brzydkie i stabuizowane. Ciekawi ją człowiek, jego emocje oraz ciało, które przemija, ulega presji czasu, nadwyręża się, napina, kumuluje emocje, rozpuszcza się w ruchu. Wyizolowane, samotne, a jednocześnie przynależące, będące częścią oraz iluminacją czegoś większego, tracące ostrość i podmiotowość w szerszym kontekście.
Fotografię traktuje jako środek wyrazu pozwalający na oswajanie lęków zarówno jednostkowych, jak i zbiorowych, pokonywanie przepaści kulturowych oraz narzędzie terapii: fotografowała kobiety po mastektomii, anorektyczki, osoby, które przetrwały Auschwitz, ludzi wyjętych spod prawa. Prowadziła warsztaty dla kobiet, seniorów, dzieci z rodzin dotkniętych patologią społeczną, grup teatralnych, osób autystycznych, grup wsparcia dla kobiet po mastektomii. Uważa, że próba odsłonięcia i opowiedzenia prawdy przed obiektywem (bez względu na to, po której stronie obiektywu znajduje się narrator) często stanowi początek procesu zdrowienia. Uważa, że fotografia może być katalizatorem procesów samopoznawczych i samonaprawczych.
Projekty:
–„Niejedna z Jedną” – projekt zbiorowy, którego celem była profilaktyka i skuteczna walka z rakiem piersi.
– Cykl warsztatów dla dzieci w ramach działalności pedagoga ulicy Roberta Cieślara, zakończony wystawą fotografii podopiecznych: „Chodź, powiem ci o moim Bobrku”.
– Fotografie ciała prezentowane w Dansateliers w Rotterdamie będące dialogiem z treścią performance’ów Love-ism choreografa Moora Shani.
– Kobiece ciało jako produkt, cykl wykładów o pozycji kobiety w kulturze zachodniej, poprzedzone wystawą Afganistan, w ramach współpracy ze Zbigniewem Pawlakiem.
– „Fotografia jako nośnik pamięci” – projekt będący dopełnieniem studium przypadku dotyczącego duchowości górali wiślańskich.
– FAT (Fototerapeutyczny Warsztat dla Kobiet), współpraca z Meritum
– Centrum Szkoleń i Rozwoju Osobistego, Fundacją Unicorn oraz Vagina Cafe.
– Warsztaty dla seniorów z Domu dziennego pobytu „Przystań” w Świdnicy, których owocem była wystawa: „Radosna Jesień Życia”.
– Cykl zdjęć „Gajdosze”, w ramach tworzonej przez Katarzynę i Macieja Szymonowiczów monografii poświęconej tradycji i historii gry na beskidzkich gajdach.
– „Ciało”, kolaboracja z tancerzem Pawłem Koniorem – wykład performatywny, do którego tło stanowi cykl aktów. Głównym celem wykładu jest konfrontacja z pytaniem, czy ciało, które nie spełnia norm związanych z ideą kalokagatii, nadal zasługuje na czułość, delikatność i „bycie widzianym”.
fot. Lena Szymczyk
Strony internetowe
Strona internetowa: profilaktyka.art.pl
Facebook: ewawolfphoto; bodypatchwork
Konkurs na pracę domową: Akt
Zasady konkursu są bardzo proste.
Na początku każdego miesiąca fotograf zadaje czytelnikom serwisu pracę domową. W konkursie mogą brać udział wszyscy zarejestrowani użytkownicy serwisu, przy czym każdy może przysłać tylko jedną pracę. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 31.08.2017. Pod koniec miesiąca prezentowany fotograf wyłoni zwycięską pracę, której autor zostanie nagrodzony praktycznym zestawem Szerokiego Kadru.