Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Fotograf miesiąca: Podróże | Przyroda i krajobraz | Marzec 2023 | Kolor tła:

Artur Stankiewicz

„Bardzo często rozmowy fotografów przyrody koncentrują się na sprzęcie, ustawieniach czy kadrowaniu. Oczywiście są to istotne aspekty potrzebne do zrobienia dobrego zdjęcia, ale w mojej opinii ważniejsze są zrozumienie zachowań zwierząt, ich habitatów, uczuć – podejście do fotografii przyrody z empatią przez duże E".

Dodaj do schowka
Praca domowaWywiadRealizacja: Michał Leja
 
Oceń :

Biografia

Artur Stankiewicz jest miłośnikiem i fotografem przyrody urodzonym w Zgorzelcu na Dolnym Śląsku. Swoją przygodę z fotografowaniem przyrody rozpoczął w szkole podstawowej, kiedy to zaczął poznawać lokalną faunę i florę. Pasja do natury kierowała jego życiem, poprzez studia na geologii we Wrocławiu, doktorat z geochemii w USA i późniejszą pracę przy poszukiwaniach ropy i gazu na różnych kontynentach.

Swoją uwagę skupia na zrozumieniu zwierząt, na zdjęciach stara się pokazać intymne momenty ich życia, ukazać je w naturalnym środowisku, w warunkach i świetle uwydatniających piękno danego gatunku, ale również ekosystemu. Czynnie wspiera Związek Polskich Fotografów Przyrody, w którym od marca 2022 pełni funkcję Prezesa Okręgu Dolnośląskiego. Czynnie współpracuje z Nikon Polska – prowadzi prelekcje na temat fotografii afrykańskiej przyrody.

Artur organizuje fotograficzne safari i warsztaty w wybranych krajach Afryki. Wspiera w ten sposób rozmaite fundacje i inicjatywy ochrony gatunków zagrożonych wyginięciem. Fotografie Artura Stankiewicza publikowane były w wielu polskich i zagranicznych poradnikach i książkach naukowych o ptakach, jak również w miesięcznikach poświęconych fotografii. Jego prace doczekały się wyróżnień w takich prestiżowych konkursach fotograficznych jak Travel Photographer of the Year (TPOTY), Siena International Photo (SIPA), Nature Photographer of the Year (NPOTY), BPOTY, APOY, Audubon, Monovisions, Memorial Maria Luisa czy MontPhoto. W latach 2021–2022 jego zdjęcia można było oglądać na solowych wystawach w Gdańsku, Warszawie i Wrocławiu.

Oznacz jako przeczytane
Masz propozycję, kto mógłby zostać fotografem miesiąca? Napisz do nas

Konkurs na pracę domową: Empatia w fotografii przyrodniczej

Nagrody

Zasady konkursu są bardzo proste.

Na początku każdego miesiąca fotograf zadaje czytelnikom serwisu pracę domową. W konkursie mogą brać udział wszyscy zarejestrowani użytkownicy serwisu, przy czym każdy może przysłać tylko jedną pracę. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 31.03.2023. Pod koniec miesiąca prezentowany fotograf wyłoni zwycięską pracę, której autor zostanie nagrodzony praktycznym zestawem Szerokiego Kadru.

Przejdź do strony konkursu, aby poznać więcej szczegółów

Powiązane tematy

rozwiń

Komentarze

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

madejk

Empatia w fotografii przyrodniczej2023-03-14 07:36:50 madejk

"Tatrzański lis". Na szlaku turystycznym spotkałem tego sympatycznego rudzielca. Ja…

tolik

Michał Stańczyk2023-03-11 10:09:19 tolik

Mega!…

rysiek86

Fotograf w przestrzeni publicznej. Migawki z Fotoprawa2023-03-09 11:38:47 rysiek86

Rozporzadzenie rady ministrow z 24 czerwca 2003 zastapilo w 21 kwietniu 2022 inne rozporzadzenie…

riki

Małgorzata Tymińska2023-03-07 13:55:15 riki

Świetny fotograf i super nauczyciel. Wspaniałe szkolenia Gosi to dla amatorów fotografii…