Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Fotograf miesiąca: Dokument i reportaż | Ludzie | Marzec 2012 | Kolor tła:

Anthony Suau

Amerykański fotoreporter, należący do wąskiego grona laureatów World Press Photo of the Year, którym udało się zdobyć to wyróżnienie dwukrotnie (1987, 2008).
Dodaj do schowka
Realizacja: Krystian Bielatowicz
 
Oceń :

Biografia

Anthony Suau - amerykański fotoreporter, należący do wąskiego grona laureatów World Press Photo of the Year, którym udało się zdobyć to wyróżnienie dwukrotnie (1987, 2008).

Suau urodził się w 1956 roku w USA. Przez 20 lat mieszkał w Europie, głównie w Paryżu i Moskwie, a w 2008 roku przeniósł się do Nowego Jorku. Poświęcił karierę dokumentowaniu tego, w jaki sposób wydarzenia na arenie międzynarodowej wpływają na życie pojedynczych ludzi.

Karierę rozpoczynał w The Chicago Sun Times i Denver Post. Następnie, przez wiele lat związany był jako fotograf kontraktowy z Time Magazine. Pracował także dla innych największych tytułów takich jak: National Geographic Magazine, Paris Match, Stern, The New York Times Magazine, The London Sunday Times, LIFE Magazine.

Jest laureatem nagrody Pulitzera za fotoreportaż o klęsce głodu w Etiopii (1984) oraz Złotego Medalu im. Roberta Capy za materiał z wojny w Czeczenii (1996).

W 1995 roku wydawnictwo Actes Sud opublikowało dwie jego książki: o wojnie w Czeczenii i o ludobójstwie w Rwandzie. W 1999 Suau zakończył dziesięcioletnią pracę nad projektem Beyond the Fall o transformacji w państwach bloku wschodniego po rozpadzie ZSRR. Wystawa będąca zwieńczeniem tego projektu była prezentowana w Londynie, Nowym Jorku, Waszyngtonie i kilkunastu miastach Europy. Wiosną 2004 roku nakładem wydawnictwa Aperture ukazała się jego książka Fear This, opowiadająca o wojnie w Iraku z perspektywy Stanów Zjednoczonych.

W roku 2007 otrzymał drugą nagrodę Infinity przyznawaną przez International Center of Photography, a w 2009 po raz kolejny został laureatem World Press Photo za fotografie ilustrujące kryzys gospodarczy w USA. W roku 2010 przyznano mu nagrodę Emmy za materiał video stworzony na podstawie jego archiwalnych zdjęć z upadku muru berlińskiego.

Jest współzałożycielem kolektywu "Facing Change: Documenting America" (facingchange.org), który działa jako organizacja non-profit i gromadzi fotografów oraz pisarzy, którzy wspólnie dokumentują problemy amerykańskiego społeczeństwa w czasach ekonomicznego krachu.

Użyte w wywiadzie znaki wodne pojawiły się na wyraźne życzenie fotografa.

Anthony Suau

fot. Krystian Bielatowicz

Strony internetowe

Oznacz jako przeczytane
Masz propozycję, kto mógłby zostać fotografem miesiąca? Napisz do nas

Konkurs na pracę domową: Los jednego człowieka przez pryzmat wielkich wydarzeń

Nagrody

Zasady konkursu są bardzo proste.

Na początku każdego miesiąca fotograf zadaje czytelnikom serwisu pracę domową. W konkursie mogą brać udział wszyscy zarejestrowani użytkownicy serwisu, przy czym każdy może przysłać tylko jedną pracę. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 10.04.2012. Pod koniec miesiąca prezentowany fotograf wyłoni zwycięską pracę, której autor zostanie nagrodzony praktycznym zestawem Szerokiego Kadru.

Przejdź do strony konkursu, aby poznać więcej szczegółów

Powiązane tematy

rozwiń

Komentarze

rafswawa

Już dawno nie oglądałem tak świetnego wywiadu!!! Do tego bardzo życiowe i pouczające!!! Pozdrawiam i czekam na więcej takich materiałów ;)

Robin112

Warto było czekać ;) niesamowita opowieść z której można czerpać wiele inspiracji :)

przezroczysta

przezroczysta 2012-03-15 11:26:57

świetne, wzruszające i inspirujące.

Max

Max 2012-03-15 13:33:18

Wspaniały materiał pod każdym względem - wiecej takich pozytywnych poproszę

gataro

Słuchając wywiadu, oglądając fotografie autora. Mam wrażenie, że echo powraca. Echo mojej dziecinnej przygody z fotografią. Echo światowych wydarzeń w dorosłym życiu.

nikodem92

Czy też na pełnym ekranie pasek do sterowania przysłania wam napisy?

gataro

nikodem92, tak pasek do sterowania jest przesłaniany przez napisy tłumaczenia.

jotem

jotem 2012-03-15 21:09:44

Pytanie techniczne - usiłuje dodać ten wywiad do swojej biblioteki, klikam "Dodaj do biblioteki", jednak moja biblioteka jest wciąż pusta! Podobnie było z innymi wywiadami....
Gdzie robię błąd?

gataro

Trudny temat. Nieprecyzyjnie określony, ”Los jednego człowieka przez pryzmat wielkich wydarzeń” . Nasuwa się pytanie jak i jakich wielkich, politycznych, osobistych ? Dla jednych sytuacja np. w Syrii jest wielkim wydarzeniem, dla innych urodzenie się dziecka, zdanie matury, utrata zdrowia, sprawności fizycznej  itp. jest wielkim wydarzeniem. Jak pokazać  obrazem  ”Los jednego człowieka przez pryzmat wielkich wydarzeń” np. politycznych gdy mieszka się w małej wiosce, z której wyjeżdża się wyłącznie do gminy, powiatu ewentualnie do miasta wojewódzkiego ze szkolną wycieczką. Może mądry „zespół Szerokiego Kadru” mi odpowie, nam odpowie? Chyba, że ruszymy na dawne PGRy i będziemy fotografować biedę, która jeszcze tam jest. Lub bogactwo dla kontrastu.  Tylko to będzie zrozumiałe dla tych co pamiętają transformację ustrojowa i wiedzą, że były to Państwowe Gospodarstwa Rolne. Tyle w temacie.

malykack

bardzo ciekawy wywiad, bardzo interesująca postać. A co najważniejsze wskazówki jak zrobić dobre zdjęcie? interesować się światem dookoła nas! codziennie. Robić zdjęcia zawsze i wszędzie, mając nadzieję że za dzien, dwa lub kiedy indziej będą właśnie na czasie.

lub

lub 2012-03-16 17:34:51

malutki błąd w tłumaczeniu: Anthony mówi o 11 września, nie o 9.

mfk

mfk 2012-03-16 18:44:31

Bardzo dobry materiał. Jeden z lepszych w portalu.

W tłumaczniu na polski wydaje się byc błąf  w dacie ataków na WTC. Dla młodszych i nieznających języka warto porawić - niech się właściwa data utrwala.

sagitarius777

Wywiad bardzo dobry, durzo fajnych zdjęć. Avast zablokował mi stronę fotografa miesiaca. Za Gataro, jakie to maja być te "wielkie wydarzenia"?
PS Moim zdaniem nie wiem dlaczego zdjecie z policjantem dostało nagrodę Word Press Photo.

mrkefas

u mnie też avast wykrył jakiegoś trojana;/ grr..
świetny wywiad..

gataro

sagitarius777, to zdjęcie jest ciekawe. Policjant jest pełen napięcia, to widać. Jest w akcji, ma pistolet gotowy do użycia. Obraz komentuje wydarzenia okresu w jakim zostało wykonane. Więc przemawiało do oglądającego. Sytuacja wygląda na rzeczywistą. Zastaną przez reportera. Na zdjęciu widzisz nie tylko policjanta. Widzisz to co  przed i za nim. Myślę, że je zapamiętasz tak jak zdjęcie kobiety na tarczy policjanta z kordonu.Ja te zdjęcia będę pamiętał. Pozdrawiam: gataro

Lukas

Lukas 2012-03-18 22:44:44

...ja zwróciłem uwagę na wrażliwość fotografa i odkrycie tu u nas na wschodzie Europy, ludzi o innych wartościach, nieskarzonych komercją. Od tego czasu jednak wiele się zmieniło i jak widać po 20 latach trzeba wracać do ameryki bo to tam teraz ludzie odkrywają głęboki sens swojej egzystencji, wykraczający poza zarabianie dolarów i wydawanie ich w sklepach. Pośrednio - wszędzie na świecie najciekawsze historie stoją za ludźmi którzy zaczynają odkrywać swoje człowieczeństwo lub stają w obliczu totalnego braku poszanowania dla drugiego człowieka. Dlatego, zawsze łatwiej dostrzec to przybyszowi z zewnątrz - obcemu, niż komuś przywykłemu do sytuacji. Piękny materiał. Niesamowity człowiek !!! dziękuję.

ania

ania 2012-03-19 11:07:02

Dzien dobry, mam problem z zaladowaniem video z czescia  "praca domowa"  :(

sagitarius777

gataro, zdjęcie kobiety na tarczy policjanat bardziej do mnie przemawia, ten policjant z Nowego Orleanu bardziej wygląda na pozującego do zdjecia. Niby bałagan a buty mu sie świecą jak na wystawie.

gataro

sagitarius777, to jest mundurowy więc buty musi mieć na glanc. Oni to mają we krwi. Moja babcia mawiała, że pana poznasz po butach jego, czy coś tak. Może miała rację.

piotrgnacinski

PROBLEM z wysłaniem zdjecia konkursowego !!!

Za każdym razem gdy chce dodać fotkę z dłuższym bokiem 800 pix to nic z tego nie wychodzi dopiero 1500 pix dało rezultat tylko DLACZEGO NIGDZIE W REGULAMINIE NIE NAPISANO, że zdjecie powinno być zatytułowane w nazwie jpg'a. Spodziewałem się  że będę mógł dodać opis po załadowaniu fotografii.
Do tego sa nieaktywne opcje facebooka i flickr'a.

DO ADMINISTRATORA: jak moge dodać opis fotografii ?!

admin

admin 2012-03-21 11:05:05


2012.03.20 18:42   koza2o:


PROBLEM z wysłaniem zdjecia konkursowego !!!

Za każdym razem gdy chce dodać fotkę z dłuższym bokiem 800 pix to nic z tego nie wychodzi dopiero 1500 pix dało rezultat tylko DLACZEGO NIGDZIE W REGULAMINIE NIE NAPISANO, że zdjecie powinno być zatytułowane w nazwie jpg'a. Spodziewałem się  że będę mógł dodać opis po załadowaniu fotografii.
Do tego sa nieaktywne opcje facebooka i flickr'a.

DO ADMINISTRATORA: jak moge dodać opis fotografii ?!
Odpowiadając po kolei:
- długość każdego boku musi zawierać się w przedziale 800 do 1500 px, zatem żaden bok nie może być krótszy niż 800
- zdjęcie nie powinno być zatytułowane w nazwie jpg-a, nazwy plików są zresztą zmieniane po przesłaniu na serwer; nie ma możliwości zatytułowania zdjęcia ani dodania opisu
-  aby mieć możliwość wysłania zdjęcia na Facebooka, trzeba dać dostęp aplikacji Szerokiego Kadru do swojego konta (np. logując sie kiedyś w dyskusji na konto FB) i być zalogowanym w danym momencie na FB
- aby działała opcja wysłania zdjęcia na Flickra, trzeba w profilu włączyć integrację z nim

MCzyzewski

Dzien dobry,
Zwazywszy że nie ma możliwości zatytułowania zdjęcia ani dodania opisu
proponuję zatytułowac zdjęcie "ręcznie" dodajęc tytuł jako text na gorze via Potoshop.
Ten tytuł jest widoczny na zdjęciu bo nazwy jpg nie widac NP Stary pracownik PGRu


Ja tez mam problem z zaladowaniem video z czescia  "praca domowa"

admin

admin 2012-03-21 20:13:32


2012.03.21 15:56   MCzyzewski:


Ja tez mam problem z zaladowaniem video z czescia  "praca domowa"
U zagranicznych fotografów nie ma video z opisem pracy domowej, wyłącznie plansza z tytułem.

Zabobon

Jeden z ciekawszych wywiadów, przy okazji porusza nieco temat kryzysu w samej fotografii reportażowej. Kiepsko się dzieje i u nas, i na świecie, jak widać. Ciekawe w jakim kierunku podąży reporterka.

Assez

Assez 2012-03-31 14:09:43

Super wywiad, ale ten temat "pracy domowej" jest zbyt ogólny ;/.

zawe

zawe 2012-04-01 11:05:34

Bardzo ciekawy materiał, nie mogę sie również doczekac wybranego zdjęcia - bo wydaje mi się że będzie musiało być bardzo dobre... :)

zawe

zawe 2012-04-12 22:06:58

Świetne zdjęcie, nie tylko ze względu na kompozycję, ale właśnie na temat, chyba każdy z nas powinien w tym labiryncie rozpoznać niemiecki pomnik upamiętnijaący Pomordowanych Żydów Europy...

piotrgnacinski

Miło mi to czytać. 
Dla mnie ten kadr, ta sytuacja to nie był obraz atrakcji turystycznej czy też pomniku. Człowiek w kapeluszu którego wtedy widziałem nasunął mi mysl, że dla wielu to miejsce jest Cmentarzem na którym na codzień moga odwiedzić swoich Bliskich. Miejsce modlitwy, refleksji- bo Oni przeżyli (może jak ten Pan). Jego cień (odbicie) sprawiło, że jednoczył się z Pomnikiem.  arekolek

Mały błąd w tłumaczeniu, 9/11 to 11 września, nie 9 września ;)

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

maril

Filip Blaauw2023-09-03 18:04:26 maril

Świetne zdjęcia gratuluje pasji…

agnieszkaf

Ptak w krajobrazie2023-08-28 21:24:05 agnieszkaf

[quote=""]Czatownia nad Gadzinowym zarośnięta inne tez ruina.....gdzie fotografować Reszta tylko…

glen

Ptak w krajobrazie2023-08-17 17:40:53 glen

[quote=""]Czatownia nad Gadzinowym zarośnięta inne tez ruina.....gdzie fotografować Reszta tylko…

bartosz

Czarek Sokołowski2023-08-15 23:48:35 bartosz

-tylko radosne zdjęcia !????????????????????…