Anthony Suau
Biografia
Anthony Suau - amerykański fotoreporter, należący do wąskiego grona laureatów World Press Photo of the Year, którym udało się zdobyć to wyróżnienie dwukrotnie (1987, 2008).
Suau urodził się w 1956 roku w USA. Przez 20 lat mieszkał w Europie, głównie w Paryżu i Moskwie, a w 2008 roku przeniósł się do Nowego Jorku. Poświęcił karierę dokumentowaniu tego, w jaki sposób wydarzenia na arenie międzynarodowej wpływają na życie pojedynczych ludzi.
Karierę rozpoczynał w The Chicago Sun Times i Denver Post. Następnie, przez wiele lat związany był jako fotograf kontraktowy z Time Magazine. Pracował także dla innych największych tytułów takich jak: National Geographic Magazine, Paris Match, Stern, The New York Times Magazine, The London Sunday Times, LIFE Magazine.
Jest laureatem nagrody Pulitzera za fotoreportaż o klęsce głodu w Etiopii (1984) oraz Złotego Medalu im. Roberta Capy za materiał z wojny w Czeczenii (1996).
W 1995 roku wydawnictwo Actes Sud opublikowało dwie jego książki: o wojnie w Czeczenii i o ludobójstwie w Rwandzie. W 1999 Suau zakończył dziesięcioletnią pracę nad projektem Beyond the Fall o transformacji w państwach bloku wschodniego po rozpadzie ZSRR. Wystawa będąca zwieńczeniem tego projektu była prezentowana w Londynie, Nowym Jorku, Waszyngtonie i kilkunastu miastach Europy. Wiosną 2004 roku nakładem wydawnictwa Aperture ukazała się jego książka Fear This, opowiadająca o wojnie w Iraku z perspektywy Stanów Zjednoczonych.
W roku 2007 otrzymał drugą nagrodę Infinity przyznawaną przez International Center of Photography, a w 2009 po raz kolejny został laureatem World Press Photo za fotografie ilustrujące kryzys gospodarczy w USA. W roku 2010 przyznano mu nagrodę Emmy za materiał video stworzony na podstawie jego archiwalnych zdjęć z upadku muru berlińskiego.
Jest współzałożycielem kolektywu "Facing Change: Documenting America" (facingchange.org), który działa jako organizacja non-profit i gromadzi fotografów oraz pisarzy, którzy wspólnie dokumentują problemy amerykańskiego społeczeństwa w czasach ekonomicznego krachu.
Użyte w wywiadzie znaki wodne pojawiły się na wyraźne życzenie fotografa.
Konkurs na pracę domową: Los jednego człowieka przez pryzmat wielkich wydarzeń
Zasady konkursu są bardzo proste.
Na początku każdego miesiąca fotograf zadaje czytelnikom serwisu pracę domową. W konkursie mogą brać udział wszyscy zarejestrowani użytkownicy serwisu, przy czym każdy może przysłać tylko jedną pracę. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 10.04.2012. Pod koniec miesiąca prezentowany fotograf wyłoni zwycięską pracę, której autor zostanie nagrodzony praktycznym zestawem Szerokiego Kadru.