Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Fotograf miesiąca: Ludzie | Podróże | Styczeń 2011 | Kolor tła:

Anita Andrzejewska

Artystka, fotografka i graficzka. Członkini stowarzyszenia twórczego "Grupa 13". Tworzy czarno-białą fotografię artystyczną. Jej zdjęcia są niezwykłymi obrazami otaczającej nas rzeczywistości.
Dodaj do schowka
Praca domowaWywiadRealizacja Krystian Bielatowicz
 
Oceń :

Biografia

Anita Andrzejewska - absolwentka grafiki na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, fotografka, podróżniczka i ilustratorka książek dla dzieci.

Od lat angażuje się w projekty artystyczno-społeczne, łączące Europę i Azję. Prowadziła m.in. warsztaty plastyczne dla dzieci w indyjskim Ahmedabadzie, kilkakrotnie odwiedziła też Iran, gdzie współtworzyła projekty fotograficzno-literackie w Teheranie, Isfahanie, Szirazie i antycznym mieście Jazd.

Od 1997 roku należy do grona Związku Polskich Artystów Fotografików. Członkini stowarzyszenia twórczego "Grupa 13".

Tworzy czarno-białą fotografię artystyczną. Jej zdjęcia są niezwykłymi obrazami otaczającej nas rzeczywistości. Tak pisze o nich Adam Sobota w katalogu wystawy "Miejsca":
"[...] W wypadku takich prac obraz świata uzyskuje rangę rzeczywistości autonomicznej, nawet jeśli jest to bezpośrednie odwzorowanie fizycznej przestrzeni. [...] Autorka posługuje się fotografią czarno-białą, w której modyfikuje skalę tonów tak, że na obrazach dominują ciemne szarości, zawierające jednak wiele odcieni i rozpoznawalnych szczegółów. Z kolei najjaśniejsze partie obrazów często zostają tam wyraźnie wyodrębnione i kontrastują z ciemnoszarym tłem. Taki kontrast stwarza wysublimowane formalne napięcia i dynamizuje przedstawienia, co jest o tyle istotne, że są one skadrowane z wyraźnym podkreśleniem symetrii. [...] "

Artystka brała udział w licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych, zarówno w kraju, jak i zagranicą. Jej prace obejrzeć można było m.in. w: Berlinie, Frankfurcie, Bremen, Bratysławie, Atenach, Niort, Lille, Budapeszcie, Teheranie, Warszawie, Krakowie, Katowicach, Cieszynie.

Za swoją twórczość była wielokrotnie nagradzana. Do głównych jej osiągnięć należą: 2006 - I nagroda w konkursie Rzecznika Praw Dziecka "Świat przyjazny dziecku"; 2005 - I nagroda w konkursie PS IBBY "Książka Roku 2005"; 2004 - wyróżnienie w konkursie "Najpiękniejsze Książki Roku", Warszawa; 2003 - wyróżnienie honorowe w konkursie na projekt fotograficzny, Santa Fe Center for Visual Arts, USA; 2002 - stypendium Ministra Kultury w dziedzinie fotografii; 2001- I nagroda w konkursie ilustracji dziecięcej Pro-Bolonia, Warszawa; 1997 - nagroda regulaminowa Trzecie Triennale Grafiki Polskiej, Katowice; 1996 - druga nagroda w konkursie Grafika Roku, Kraków; 1995 - wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Fotografii Artystycznej Fotoforum'95.

Anita Andrzejewska

Strony internetowe

www.anitaandrzejewska.pl

Zobacz nasz pierwszy wywiad z Anitą Andrzejewską.

Oznacz jako przeczytane
Masz propozycję, kto mógłby zostać fotografem miesiąca? Napisz do nas

Konkurs na pracę domową: Martwa natura

Nagrody

Zasady konkursu są bardzo proste.

Na początku każdego miesiąca fotograf zadaje czytelnikom serwisu pracę domową. W konkursie mogą brać udział wszyscy zarejestrowani użytkownicy serwisu, przy czym każdy może przysłać tylko jedną pracę. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 25.01.2011. Pod koniec miesiąca prezentowany fotograf wyłoni zwycięską pracę, której autor zostanie nagrodzony praktycznym zestawem Szerokiego Kadru.

Przejdź do strony konkursu, aby poznać więcej szczegółów

Powiązane tematy

rozwiń

Komentarze

Lemur

Lemur 2011-01-03 22:47:01

Faktycznie, świetnie się słucha Pani Anity... Ludzie o takiej barwie głosu nie mogą robić złych fotografii.

FOTOJA

Wątpię żeby barwa głosu świadczyła o tym czy ktoś robi dobre fotografie ;) ale muszę przyznać, że prace Pani Anity mają w sobie coś szczególnego. Po za tym wreszcie fotografem miesiąca została kobieta.


zbigniew_2009
oceń+--1

No cóż sama jest ładna, a jeżeli chodzi o jej podejście do fotografowania, to jest to bardzo odważne. Prawdopodobnie, gdyby nie jej inne zajęcia nie wyżyłaby z czarno białej. Kocham fotografię czarno białą, ale nie mam siły dochować jej wierności. Pani Anita jak widać jest silną osobą w tej kwestii. No i ciemna chemiczna!!! Tak ona ma swój klimat. Niestety dla większości fotografujących amatorów, to jest za drogie. Analogowe aparaty i ciemnie chemiczne są zarezerwowane dla zawodowców, lub bogatych amatorów - takie czasy. Jeszcze nie tak dawno cyfrówka była mazeniem tych, co "pstrykali analogami".


Powodzenia pani Anito. Robi pani to, o czym marzyłem całe życie!

Arch0n

A ja bardzo lubię czarno białe zdjęcia, mają coś w sobie czego kolorowe nie mają. Może to jest to o czym mówi Pani Anita. Zbigniew ma racje, za drogi interes by mieć własną ciemnię :( Ale może kiedyś się dorobimy xD Mówi się, że nie ma rzeczy nie możliwych dopóki się nie podda ^^

inka

inka 2011-01-07 22:41:04

Wreszcie kobieta!To doprawdy denerwujące, gdy fotografię przedstawia się wyłącznie jako domenę mężczyzn.Dziękuję za ten wywiad.

2011-01-12 01:43:25

[zdjęcie 1]Koło spracowanej taczki w kraju tak barwnym i egzotycznym, że odpoczynkiem dla zmysłów było wyszukiwanie czekających przy drodze detali.

2011-01-12 01:51:36

Słuchają Pani opowieści o fotografowaniu i tradycyjnej obróbce w ciemni stawały mi przed oczyma te magiczne chwile, gdy w słabym świetle czerwonej żarówki pojawiał sie obraz. To było piękne, gdy jak w czrodziejskiej sztuczce z biłej kartki wyłaniał się obraz. Człoeiek stawał się wtedy uczetnikiem takich minifilmików, które snuły się tajemniczo od klatki do klatki, ukazując nam na swym końcu morały sfotografowanych opowieści. Teraz, jak wielu innych jestem chyba dozgonnie uwikłany w fotografię cyfrowa i tylko zostaje mi wzdychanie za starym. Jak to mówią staruszkowie - kiedyś było fajniej !!! Pozdrawiam i dziękuje za interesującą opowieść.

kasias32

ja również się cieszę, że kobieta i od razu darzę Panią Anitę sympatią, ma w sobie coś, nie wiem może to głos, może uroda ale na pewno fotografie, są odważne, lubię czarno-białe ale sama rzadko takie robię. Cieszę się, że mogłam obejrzeć ten wywiad

tomek1968

Widać u pani prawdziwą pasję, a to moim zdaniem jest najważszniejsze.
Robić to co się lubi z sercem i zaangażowaniem.
Takie są pani prace. Gratuluję i zazdroszczę.
Dzięki za cenne słowa i porady. Pozdrawiam...

2011-01-24 11:42:54

Zaczęłam się jeszcze uważniej rozglądać dookoła...;-)

frank

frank 2011-01-28 14:04:10

Dla mnie mikrofon jest zbyt wrażliwy, i za dużo w nim słychać, "ciamkania".
Fotografie są ok. Zgadzam się z tym że nie ma w tym młodym jeszcze rzemiośle,  "cyfrowej fotografii" coś takiego jak obiektywizm, każdy patrzy na świat swoimi oczami, nie ma jeszcze w niej jakiś punktów wytycznych. Fotografujmy tak by fotografia którą stworzymy  podobała się przede wszystkim nam samym. Jeżeli będzie podobać się nam, podobać się będzie większości. 

Pozdrowienia dla Pani Anity :)

sonicq

łał. dziękuję serdecznie pani Anicie za wyróżnienie i miłe słowa:)

ET

ET 2011-02-08 14:55:31

Delikatność i subtelnośc , a  z drugiej strony- konsekwencja  i stanowczość. Podziwu godne.
Piekna kobieta pieknym językiem opowiada  o swoich poczynaniach i wizji, która owocuje pięknym, ascetycznymi kadrami.
Wielka to przyjemnośc  dla odbiorcy ( -czyni).
Dziekuję

tekabr

Nareszcie poraz pierwszy żeński pierwiastek stał się elementem struktury tworzącym szeroki kadr. Wrażenie z materiału wideo jest ogromne! Twórcze obrazy, brak wystylizowanych kompozycji. Dla mnie pani Anita dyskwalifikuje przynajmniej połowę wszystkich fototgrafów przedstawionych w serwisie. Oby tak dalej. Pozdrawiam

roksana33

Podobał mi się wywiad pani Anity, szczególnie prostota w jej zdięciach.
Pozdrawiam wszystkie panie zajmujące się fotografią.

kurp

kurp 2011-03-17 17:51:53

Bardzo ciekawa postać, świetne fotografie, imponujący warsztat i niebanalne podejście i filozofia.
Dziękujemy za wywiad :)

homo misantropos

homo misantropos 2011-03-30 23:40:46

Zachwycacie się rzekomą nie-prostotą zjawisk, banalnością zła i dobra i odwzorowaniem tego w fotografii. Przypisujecie grze plamek światła i cienia (zwłasza bezbarwnej) głębszą filozofię i ezoterykę, bo uderza w wasze wielkomieszczańskie, wyjałowione ze zwykłej codzienności uczucia, skojarzenia i odruchy. Naturalną potrzebę zwyczajności nazywacie eskapicznie filozofią.... To co powszeche, ba, wręcz prostackie na prowincji, to was inspiruje Panowie i Panie z metropolii po raz kolejny niczym kolumbowskie odkrycie. Jedno jest pewne: nihil novi sub sole. Pieśń kozła...

asia_ursus

Oczywiście, że dużo jest rzeczy odkrytych, ale czy wszystko jest odkryte w nas samych? Osobiście kocham kolor ale po inspirującym wywiadzie będę odkrywać swoją nową monochromatyczną wizję świata. Nie wiem co wyjdzie z tego eksperymentu. Nie dowiem się póki nie sprawdzę :)

Leszek aka dzieciaczek

Leszek aka dzieciaczek 2011-08-31 18:50:04

Gratuluję Anitka i pozdrawiam.

Kolega

Kolega 2011-10-20 23:28:10

Anita. Chodziliśmy razem do podstawówki! Fajnie, że trzymasz się analogu! Ja po 17 latach wróciłem ze Wschodu. Byłem tam, gdzie było -60. Ale nie byłem tam gdzie Ty. Też mam wiele fotek....ale chyba nie o to samo nam chodzi :)  zbig70@mail.ru

Kolega

Kolega 2011-10-20 23:30:24

Anita. Chodziliśmy razem do podstawówki! Fajnie, że trzymasz się analogu! Ja po 17 latach wróciłem ze Wschodu. Byłem tam, gdzie było -60. Ale nie byłem tam gdzie Ty. Też mam wiele fotek....ale chyba nie o to samo nam chodzi :)  zbig70@mail.ru

blue

blue 2011-12-20 08:47:55

nie potrafię się skupić na przekazie Anity - za bardzo mi się podoba Jej głos i Ona sama ;)

IVKról

jest Art i zna się na rzeczy . . . . a kobietą piękną jest !

Piotr Świderski

Piotr Świderski 2012-01-29 11:47:55

Bardzo przyjemna i ciepła osoba. Podoba mi się podejście do fotografii i imponuje odwaga do samotnych, dalekich podróży. Kobieta zagadka. Uwielbiam klasyczne podejście do procesu powstawania zdjęć - czyli analog, do tego zdjęcia B&W o ciekawym, niskim kontraście, bez tanich fajerwerków technicznych, a zamiast tego atmosfera i piękne światłocienie. Słuchałem zafrapowany.

watsup
oceń+--1

watsup 2012-12-29 00:48:17

DUŻO SŁÓW... mało piękna

andrege

andrege 2013-06-13 05:35:25

I like the beneficial information you provide in your articles. I will bookmark your weblog and check once more here regularly. I am quite positive I will learn lots of new stuff proper here! Good luck for the next!

mizer

mizer 2013-09-18 00:34:40

Magia czarno białych fotografii, coś wspaniałego.

2mek

2mek 2013-09-21 23:09:25

Pani Anita nie tylko pięknie fotografuje ale także posługuje się piękną polszczyzną. Prawdziwa uczta dla oczu i uszu!

rena

rena 2016-01-24 19:15:11

Wspaniała dziewczyna, Człowiek. Ten wywiad to przyjemność dla oczu i intelektu.

taki_jeden

taki_jeden 2016-05-26 21:33:36

Piękna kobieta,wspaniały i ciepły głos i fantastyczne zdjęcia!Jestem pod wrażeniem.

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

111lisu

Velar Grant2024-07-20 05:28:48 111lisu

Fotografia, która pokazuje rzeczywistość, a nie ją kreuje, bardzo mi się podoba.…

111lisu

Mariola Glajcar2024-07-20 05:05:28 111lisu

Ech ten Beksiński przewrócił ludziom w głowach... Te jego obrazy technicznie bez zarzutu ale w…

111lisu

Ania Wibig2024-07-20 04:48:58 111lisu

Byłem przy dwóch porodach moich dzieci, moja małżonka jest położną, ale czy nie powinniśmy…

pioterwater

Relacja człowieka z psem2024-07-18 21:51:12 pioterwater

Dziękuję serdecznie za wyróżnienie :-)…