Andrzej Sidor
Biografia
Andrzej Sidor (ur. 1976) – fotografią zaczął się zajmować podczas studiów na Wydziale Leśnym SGGW w Warszawie. Jako członek studenckiego koła fotografii odbył pierwszą ze swoich podróży etnograficznych: wyjechał na Czarnohorę w zachodniej Ukrainie. Tam właśnie zetknął się z problematyką tradycji i obyczajów ludowych, którą uczynił później ważnym tematem swoich prac. Jego zdjęcia znalazły się na wystawie dokumentującej wyjazd, zorganizowanej w 2001 roku.
Jeszcze w tym samym roku podjął współpracę z Polską Agencją Fotografów FORUM i na jej zlecenie zrobił fotoreportaż Starowiercy, poświęcony członkom Staroprawosławnej Cerkwi Staroobrzędowców. Zdjęcia zostały opublikowane w „Rzeczpospolitej”. Kolejne ważne fotoreportaże Sidora opowiadały na przykład o dzieciach ze wsi popegeerowskich, ale też o akcji obrączkowania ptaków na polskim wybrzeżu. Jego prace ukazywały się m.in. w „Polityce”, „Newsweeku”, „Przekroju”, „Kalejdoskopie” i „Zwierciadle”.
Coraz większą rolę odgrywał u Sidora temat obrzędów i zwyczajów ludowych, przede wszystkim w Polsce wschodniej i południowej. Obrzęd to w jego fotografii wyjście poza swojską codzienność, to kontakt z innym światem, z przemijającym światem tradycji. Obiektem zainteresowań są też zwyczajni z pozoru ludzie, wykonujący w zaciszu domowym niezwykłe prace – twórcy ludowi, rzeźbiarze, bednarze, hafciarki i tkaczki. Owocem tych fascynacji jest choćby cykl Ecce homo – portrety osób spotykanych przez Sidora podczas wypraw etnograficznych.
W roku 2007 odbył podróż do wsi Wierszyna na Syberii, dokąd na początku XX wieku wyemigrowała grupa Polaków z Małopolski i gdzie po dziś dzień żyją ich potomkowie. Materiał ukazał się jeszcze w tym samym roku w „Newsweeku” pod tytułem Na wschód od Edenu.
Oprócz ludzi i ich obyczajów zajmuje się także fotografią przyrody i pejzażami. Stworzył m.in. cykl przedstawiający stare pomosty, które napotykał podczas wędrówek nad jeziorami. W 2010 roku jego prace można było podziwiać w warszawskiej Zachęcie na wystawie Wszystkie stworzenia duże i małe, poświęconej ujęciom świata zwierzęcego w sztuce.
Również w 2010 jego fotoreportaż Siwy koń kolęduje, opowiadający o zwyczaju kolędowania z postacią siwego konia w miejscowości Grażyszki na Litwie, ukazał się w magazynie „Zwierciadło”.
Opublikował ponadto dwa albumy: Polska ginąca i Polska niezwykła. W roku 2012 otrzymał Stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na projekt fotograficzny Twórczość ludowa na Suwalszczyźnie.
Jak sam mówi, „w fotografii trzeba być upartym, konsekwentnym, systematycznym, nie zrażać się trudnościami, tylko realizować to, co się założyło”.
Mieszka na Suwalszczyźnie.
Konkurs na pracę domową: Krajobraz w nocy

Zasady konkursu są bardzo proste.
Na początku każdego miesiąca fotograf zadaje czytelnikom serwisu pracę domową. W konkursie mogą brać udział wszyscy zarejestrowani użytkownicy serwisu, przy czym każdy może przysłać tylko jedną pracę. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 25.07.2015. Pod koniec miesiąca prezentowany fotograf wyłoni zwycięską pracę, której autor zostanie nagrodzony praktycznym zestawem Szerokiego Kadru.