Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Fotograf miesiąca: Ludzie | Podróże | Przyroda i krajobraz | Lipiec 2015 | Kolor tła:

Andrzej Sidor

Dodaj do schowka
 
Oceń :

Biografia

Andrzej Sidor (ur. 1976) – fotografią zaczął się zajmować podczas studiów na Wydziale Leśnym SGGW w Warszawie. Jako członek studenckiego koła fotografii odbył pierwszą ze swoich podróży etnograficznych: wyjechał na Czarnohorę w zachodniej Ukrainie. Tam właśnie zetknął się z problematyką tradycji i obyczajów ludowych, którą uczynił później ważnym tematem swoich prac. Jego zdjęcia znalazły się na wystawie dokumentującej wyjazd, zorganizowanej w 2001 roku.

Jeszcze w tym samym roku podjął współpracę z Polską Agencją Fotografów FORUM i na jej zlecenie zrobił fotoreportaż Starowiercy, poświęcony członkom Staroprawosławnej Cerkwi Staroobrzędowców. Zdjęcia zostały opublikowane w „Rzeczpospolitej”. Kolejne ważne fotoreportaże Sidora opowiadały na przykład o dzieciach ze wsi popegeerowskich, ale też o akcji obrączkowania ptaków na polskim wybrzeżu. Jego prace ukazywały się m.in. w „Polityce”, „Newsweeku”, „Przekroju”, „Kalejdoskopie” i „Zwierciadle”.

Coraz większą rolę odgrywał u Sidora temat obrzędów i zwyczajów ludowych, przede wszystkim w Polsce wschodniej i południowej. Obrzęd to w jego fotografii wyjście poza swojską codzienność, to kontakt z innym światem, z przemijającym światem tradycji. Obiektem zainteresowań są też zwyczajni z pozoru ludzie, wykonujący w zaciszu domowym niezwykłe prace – twórcy ludowi, rzeźbiarze, bednarze, hafciarki i tkaczki. Owocem tych fascynacji jest choćby cykl Ecce homo – portrety osób spotykanych przez Sidora podczas wypraw etnograficznych.

W roku 2007 odbył podróż do wsi Wierszyna na Syberii, dokąd na początku XX wieku wyemigrowała grupa Polaków z Małopolski i gdzie po dziś dzień żyją ich potomkowie. Materiał ukazał się jeszcze w tym samym roku w „Newsweeku” pod tytułem Na wschód od Edenu.

Oprócz ludzi i ich obyczajów zajmuje się także fotografią przyrody i pejzażami. Stworzył m.in. cykl przedstawiający stare pomosty, które napotykał podczas wędrówek nad jeziorami. W 2010 roku jego prace można było podziwiać w warszawskiej Zachęcie na wystawie Wszystkie stworzenia duże i małe, poświęconej ujęciom świata zwierzęcego w sztuce.

Również w 2010 jego fotoreportaż Siwy koń kolęduje, opowiadający o zwyczaju kolędowania z postacią siwego konia w miejscowości Grażyszki na Litwie, ukazał się w magazynie „Zwierciadło”.

Opublikował ponadto dwa albumy: Polska ginąca i Polska niezwykła. W roku 2012 otrzymał Stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na projekt fotograficzny Twórczość ludowa na Suwalszczyźnie.

Jak sam mówi, „w fotografii trzeba być upartym, konsekwentnym, systematycznym, nie zrażać się trudnościami, tylko realizować to, co się założyło”.

Mieszka na Suwalszczyźnie.

Andrzej Sidor

fot. K.Bielatowicz

Strony internetowe

Oznacz jako przeczytane
Masz propozycję, kto mógłby zostać fotografem miesiąca? Napisz do nas

Konkurs na pracę domową: Krajobraz w nocy

Nagrody

Zasady konkursu są bardzo proste.

Na początku każdego miesiąca fotograf zadaje czytelnikom serwisu pracę domową. W konkursie mogą brać udział wszyscy zarejestrowani użytkownicy serwisu, przy czym każdy może przysłać tylko jedną pracę. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 25.07.2015. Pod koniec miesiąca prezentowany fotograf wyłoni zwycięską pracę, której autor zostanie nagrodzony praktycznym zestawem Szerokiego Kadru.

Przejdź do strony konkursu, aby poznać więcej szczegółów

Powiązane tematy

rozwiń

Komentarze

Rzaba

Rzaba 2015-07-01 15:19:53

Ciepły, skromny i uzdolniony fotograf. Cykl z pomostami przepiekny. No i brawa dla Krystiana Bielatowicza za fanatastyczne ujecia z łódką!

stuart
oceń+--6

postu mi nie zapisalo, chlopie od chwili ,,sprzet'' to katastrofa, amatorszczyzna, aparat ma duzo mega pix. zalosne, a jaki to popis w manualu ukrecic ptaka? ile pstryköw zrobiles by wybrac ptaka? bo ta D800 ma taki wolny AF ze polowa do kosza sie nadaje i tak nie robisz analogiem, co to za bajka z deszczem i zoomem kitowym? ja z tym aparatem biegam po mazurach w deszcz, snieg i schodze pod wode i nie opowiadaj bajek bo w pokoju zmienisz obiektyw i zabrudzisz matryce bez deszczu. a 24mm manualne to mydlo na tej matrycy, podepnij 14mm lub 20 to zobaczysz tlum ludzi w kadrze, nie podoba mi sie pozowanie chlopa z psem, to sztuczne ! reportaz przedstawia takie pozowanie?

enderfuzz

stuart(...)aparat ma duzo mega pix. zalosne, a jaki to popis w manualu ukrecic ptaka? ile pstryköw zrobiles by wybrac ptaka? bo ta D800 ma taki wolny AF ze polowa do kosza sie nadaje i tak nie robisz analogiem, co to za bajka z deszczem i zoomem kitowym? ja z tym aparatem biegam po mazurach w deszcz, snieg i schodze pod wode i nie opowiadaj bajek bo w pokoju zmienisz obiektyw i zabrudzisz matryce bez deszczu. a 24mm manualne to mydlo na tej matrycy(...)

Tak... tylko Ty jak robisz zdjecia biegajac po Mazurach, to nikt ich pozniej nie oglada :D
Co za roznica, ile kadrow poszlo, zeby zlapac ptaka? Z reszta, popatrz na niego i policz przy seryjnych zdjeciach w 800tce, ile maksymalnie mogl zlapac kadrow przed wyjsciem z ostrosci.
I fajna odpowiedz ze sprzetem. Przeciez na filmiku widziales aparat i obiektyw. To nie sprzet robi zdjecia.

starynikon

Bardzo fajny, spokojny wywiad z osobą kochającą to co lubi - fotografię. Mi się podoba ten właśnie spokój, te widoki, te zdjęcia.

stuart
oceń+--1

Enderfuzz

Ci co chca ogladaja, wiekszosc mam na analogu i jesli mam je oficjalnie wystawic to beda analogowo powiekszone. odpowiedz ze sprzetem to amatorstwo, a wybierajac fotografa miesiaca ktöry tak slabo wypowiada sie i przedstawia swoje twierdzenie to troche malo ...nie sprzet robi (ale nikt nie jezdzi autem cale zycie na pierwszymbiegu) skoro daje sie komus porade i doswiadczenie to niech bedzie one poprawne i na poziomie. jakie sä kryteria wyboru fotografa miesiaca?

lusta

lusta 2015-07-02 12:42:42

stuart : Jeśli Ci się nie podoba to nikt nie każe Ci brać w tym udziału :) . Po co te nerwy? ;)

max1978

Stuart weź Persen ze światłem 1.4 to będzie ci lepiej :) każdy ma prawo do wypowiedzenia się w swój sposób. Według mnie świetne zdjęcia i zasłużony wybór na fotografa miesiąca .

stuart
oceń+--2

lustra max, ale ja nie mam tu nerwöw. moje uwagi nie sa niczym nerwowym, slabo jest czekac na kolejnego fotografa i widziec osobe ktora sie tak wypowiada, koniec i kropka.

wwr-foto

Super artykuł i postać miesiąca. Fantastyczne kadry i inspiracja dla innych.

klarkson

Nie każdy sprzętowy onanista jest dobrym fotografem. Liczy się efekt końcowy. Oglądałem z ciekawością.
PS. Krystian świetne ujęcia i montaż.

magda

magda 2015-07-26 13:42:54

Mam znowu fotografa, do którego zamierzam "wracać" . Moje klimaty, wiec na pewno będe czerpac inspiracje garsciami:)

zenon

zenon 2015-07-31 01:11:27

Tutaj wpisz treść posta Ciekawe spostrzeżenia i dobre ujęcia zdjęć

2015-09-02 21:11:40

stuartpostu mi nie zapisalo, chlopie od chwili ,,sprzet'' to katastrofa, amatorszczyzna, aparat ma duzo mega pix. zalosne, a jaki to popis w manualu ukrecic ptaka? ile pstryköw zrobiles by wybrac ptaka? bo ta D800 ma taki wolny AF ze polowa do kosza sie nadaje i tak nie robisz analogiem, co to za bajka z deszczem i zoomem kitowym? ja z tym aparatem biegam po mazurach w deszcz, snieg i schodze pod wode i nie opowiadaj bajek bo w pokoju zmienisz obiektyw i zabrudzisz matryce bez deszczu. a 24mm manualne to mydlo na tej matrycy, podepnij 14mm lub 20 to zobaczysz tlum ludzi w kadrze, nie podoba mi sie pozowanie chlopa z psem, to sztuczne ! reportaz przedstawia takie pozowanie?W Tworkach internet udostępnili?

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

magda

Architektura2024-06-06 11:49:17 magda

A ja bym patrzyła raczej na opowieść, historie żeby zdjęcie nie przedstawialo samego budynku a…

aniut

Ania Wibig2024-05-24 09:47:23 aniut

Super osoba, jestem wzruszona!…

topian

Jak i czym fotografować w górach2024-05-23 14:59:46 topian

Jeśli chcesz nowy w cenie do 3k. To masz wybór pomiędzy Sony A6000 APS-C vs Olympus M10MK2 lub…

dawid

Jak i czym fotografować w górach2024-05-13 22:16:00 dawid

Wiele z tych zdjęć to wschody i zachody słońca w górach. Jak wygląda temat chodzenia po…