Adam Łach Lunaris
Biografia
Adam Łach Lunaris jest absolwentem fotografii w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi oraz na ASP w Gdańsku. Od początku w centrum zainteresowania artysty znajdował się współczesny człowiek, a jego sztuka to próba sportretowania złożonej natury ludzkiej w sposób wielowymiarowy, wymykający się jednoznacznej kategoryzacji. Temat ten eksplorował już w pracy dyplomowej zatytułowanej Human Being, która w 2006 roku zdobyła drugą nagrodę w kategorii portret w prestiżowym konkursie fotograficznym organizowanym przez brytyjski tygodnik „Guardian Weekly”.
Przez wiele lat Łach Lunaris pracował jako fotograf mody, inspirując się zdjęciami Richarda Avedona i Petera Lindbergha. Fotografował dla czasopism polskich: „Aktivista”, „Exclusive Magazine”, „Zwierciadła” oraz zagranicznych: „Qvest Magazine”, „Redefine Magazine”, „Matchbox Magazine”, „LTEC”, „Wig Magazine” i innych. Od początku skupiał się też na poszukiwaniu nowatorskich sposobów przekazu. W latach 2008–2009 opracował Digital Polaroid, czyli fuzję polaroidu i technologii cyfrowej, tworząc w tej właśnie technice między innymi popularną serię prac zatytułowaną Geisha. Efektem autorskich działań Łacha Lunarisa na tym polu jest obecność jego prac na targach sztuki w Europie, między innymi w Wielkiej Brytanii na 20/21 Royal Academy of Art oraz Art London, a także na targach w Azji i USA.
Na pierwszy plan działalności artystycznej Łacha Lunarisa od dłuższego czasu wysuwa się luna-grafia, czyli bardzo osobista sztuka tworzenia obrazu z wykorzystaniem wyłącznie światła księżyca w pełni, którą zapoczątkował i konsekwentnie rozwija. Luna-grafią interesowały się już muzea zagraniczne: FoMu w Antwerpii oraz Musée de l’Elysée w Szwajcarii.

fot. Krystian Bielatowicz
Strony internetowe
Konkurs na pracę domową: Portret na długim czasie

Zasady konkursu są bardzo proste.
Na początku każdego miesiąca fotograf zadaje czytelnikom serwisu pracę domową. W konkursie mogą brać udział wszyscy zarejestrowani użytkownicy serwisu, przy czym każdy może przysłać tylko jedną pracę. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 25.12.2014. Pod koniec miesiąca prezentowany fotograf wyłoni zwycięską pracę, której autor zostanie nagrodzony praktycznym zestawem Szerokiego Kadru.