
Mikołaj Grynberg
Mikołaj Grynberg pisze sam o sobie, że jego praca to dialog z otaczającą go rzeczywistością. Można też odnieść wrażenie, że w tym obserwowanym świecie najbardziej interesują go – jako psychologa z wykształcenia – emocje. I choć fotografią zajmuje się od przeszło dwóch dekad, wszystkie jego prace łączy ten stały motyw. Może dlatego nie sposób być wobec nich obojętnym, i to bez względu na zróżnicowaną tematykę.
Najnowsza książka Mikołaja Grynberga Ocaleni z XX wieku (Świat Książki 2011) to ilustrowane portretami wywiady ze starymi ludźmi, którzy przeżyli koszmar Zagłady i całego stulecia.
Wcześniej, w roku 2010, ukazał się album Auschwitz – Co ja tu robię?, przewrotnie ukazujący nie sam obóz w Oświęcimiu, lecz ludzi, którzy odwiedzają go współcześnie. Książce towarzyszyła wystawa prezentowana w Polsce, Rosji i Szwecji.
Owocem szeroko zakrojonego przedsięwzięcia logistycznego była wystawa „Dużo Kobiet” – portrety wykonane w dziewięciu miastach świata; w 2009 roku opublikowano te fotografie w formie albumu, a wystawa gościła w galeriach na całym świecie.
Poradniki autora
Jak zrobiłem to zdjęcie – Mikołaj Grynberg, czyli niedokończona kolekcja mistrzów|Poradnik

Zobacz wywiad w dziale Fotograf miesiąca
Mikołaj Grynberg|Fotograf miesiąca
