
Krzysztof Gierałtowski
Krzysztof Gierałtowski - fotograf, mistrz od trudnych portretów. Gierałtowski przeszedł od fotografii w przemyśle i na budowach socjalizmu poprzez fotografię mody dla miesięcznika „Ty i Ja" do trwającej od 40 lat fascynacji portretem - pierwotnie psychologicznym czarno-białym, a od 15 lat subiektywnym kolorowym. Zbiór stu tysięcy negatywów składa się na kolekcję portretów polskiej inteligencji: „Polacy, portrety współczesne”. Zdjęcia wybrane z kolekcji są prezentowane na wystawach indywidualnych i zbiorowych oraz znajdują miejsce w renomowanych zbiorach. Krzysztof Gierałtowski prowadzi wykłady i ćwiczenia z zakresu tworzenia portretu, a przez rok wykładał w łódzkiej filmówce, z której wcześniej został relegowany jako mało zdolny.
Jest członkiem ZPAF, ZAiKS i członkiem korespondentem Niemieckiego Towarzystwa Fotograficznego (DGPh). Minister Kultury nadał mu Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Ryszard Kapuściński napisał o nim: Gierałtowski nie portretuje ludzi z książki telefonicznej. Jest wybitnym portrecistą wybitnych Polaków. Jest jednym z nielicznych w Polsce, a także jednym z nielicznych w świecie, który poświęcił się portretowi tak świadomie i z taką konsekwencją. Człowiek jest jego pasją wyłączną. I to nie człowiek w stosunku do innych ludzi, ale w stosunku do samego siebie, sam w sobie ciekawy i ważny. Tak potraktowany, tak wyodrębniony, ten człowiek osobny wypełnia cały obraz.
Strony internetowe:
Poradniki autora
Jak zrobiłem to zdjęcie – Krzysztof Gierałtowski, czyli zawsze może być lepiej albo co najmniej inaczej|Poradnik
Jak zrobiłem to zdjęcie – Krzysztof Gierałtowski, czyli zawsze może być lepiej albo co najmniej inaczej
W drugiej części cyklu "Jak zrobiłem to zdjęcie” rozmawiamy z Krzysztofem Gierałtowskim o książce ”Ludzie i czas / Portret bez twarzy”.
