Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Inspiracje: Podróże | Przyroda i krajobraz | 25.03.2018 | Kolor tła:

Nicklas Wijkmark

Nicklas Wijkmark to szwedzki fotograf, urodzony w Sztokholmie w 1981 roku. Fotografuje przede wszystkim dzikie zwierzęta, a także krajobrazy krajów skandynawskich i całego świata. Studiował biologię i nauki o Ziemi na uniwersytecie w Sztokholmie, pracuje także jako konsultant do spraw biologii morza. Jego zdjęcia zamieszczane są w czasopismach przyrodniczych, można je także oglądać na licznych wystawach. Tworzy różnego rodzaju projekty fotograficzne, zarówno długo-, jak i krótkoterminowe, realizuje specjalne zlecenia, zajmuje się fotografią stockową, prowadzi kursy i wykłady. Jest członkiem Naturfotograferna – szwedzkiego stowarzyszenia fotografów przyrody.

Filozofia
Nicklas interesuje się zarówno fotografią – tworzeniem obrazów – jak i ekologicznymi interakcjami w przyrodzie. Choć czasami robi także zdjęcia dużych, dobrze znanych gatunków, to skupia się przede wszystkim na dziwnych, mniej znanych i rzadziej spotykanych gatunkach i miejscach. Jakość jest dla niego dużo ważniejsza niż ilość. Jego zdaniem fotografia przyrodnicza nie musi być łatwa i wygodna. Dlatego często taszczy ze sobą mnóstwo oprzyrządowania – albo obraca dwa razy – aby stworzyć pliki cyfrowe najwyższej jakości, co nie byłoby możliwe przy użyciu niewielkiej ilości lekkiego sprzętu. Nicklas uważa, że zrobienie dobrych zdjęć przyrodniczych wymaga dokładnego planowania i musi trochę potrwać. Dlatego też, podróżując, stara się pozostawać jak najdłużej w jednym miejscu i poświęca swoim projektom dużo czasu.

Jak zaczęła się jego przygoda z fotografią?
Nicklas interesował się przyrodą, jak długo sięga pamięcią. Wszystko zaczęło się chyba wtedy, kiedy jako dziecko oglądał w telewizji programy przyrodnicze i bawił się w lesie nieopodal rodzinnego domu, na południe od Sztokholmu. Jego mama wprowadziła go w świat malarstwa, a kiedy w latach 90. dostał swój pierwszy aparat, fotografia przyrodnicza była naturalną drogą rozwoju zainteresowania przyrodą i obrazem.

Źródła inspiracji
Ważnym źródłem inspiracji zawsze był dla niego magazyn „National Geographic”, reprezentujący najwyższą jakość zarówno tekstów, jak i zdjęć autorstwa znakomitych fotografów, którzy spędzali mnóstwo czasu wśród dzikiej przyrody – takich jak Verena Popp-Hackner, Georg Popp, Christian Ziegler, Erlend Lien czy Orsolya Haarberg.

Co jest najważniejsze, kiedy myśli się o fotografowaniu?
Zdaniem Nicklasa najważniejsza w fotografii przyrodniczej jest cierpliwość, a także to, żeby wiedzieć jak najwięcej o tym, co się fotografuje, i poświęcać swoim projektom dużo czasu.

Dodaj do schowka
Oznacz jako przeczytane
Masz propozycję inspiracji?: Napisz do nas
Oceń :

Komentarze

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

kuzar

Fragment ciała2024-03-26 10:13:43 kuzar

Dziękuję z całego serca za to szczególne wyróżnienie, jest dla mnie bardzo ważne. Jestem…

yveta

Fragment ciała2024-03-21 17:05:40 yveta

Dziękuję serdecznie za wyróżnienie. Podziwiam Twoje prace i bardzo się ciesze ze mój pomysł…

stefan

Jan Ulicki2024-03-15 15:45:50 stefan

Po co zwiększać tak bardzo nasycenie? Z dobrych, a nawet bardzo dobrych kadrów wychodzi…

Skibek

Fragment ciała2024-03-07 16:55:13 Skibek

Łoooo, Paaaanie! Dobre prace w tym miesiącu. Coś czuję, że juror będzie miał ciężki orzech…